World of Gothic - Forum

Full Version: Programare
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7
A 10-a.N-am facut Terente inca cu prinf si scanf,oricum mersi de ajutor. Wink
esti in a 10 a altair???ca noi nu am invatat ce ai scris mai sus terente inca...nici macar cu printf nu am facut...adica facem c de o saptamanaGrin...ca in rest am facut pseudocodGrin
pai de aia nu intelegeam ce scriaiGrin...abia astept sa dam vineri testWinkla info
Zamolxis, printf il folosesti in loc de cout...Trebuie doar sa inlocuiesti.Smile Cu asta ma obisnuisem.
aaa...okGrin...dar tot nu-mi vine sa cred ca aia de pe a 7a fac html:O
for (i=min(a,b); i>=2; i--) if (a%i==0 && b%i==0) printf(" %u", i);

Intrebare pentru Terente: Acel min(a,b) ce semnifica,cum se numeste si ce face?
Reprezinta minimul dintre a si b.
In respectiva problema se cerea divizorii a numerelor.Cum ar fi,minimul ala contine toti divizorii comuni?
(10-30-2011, 06:25 PM)Altair Wrote: [ -> ]for (i=min(a,b); i>=2; i--) if (a%i==0 && b%i==0) printf(" %u", i);

Intrebare pentru Terente: Acel min(a,b) ce semnifica,cum se numeste si ce face?

"i"-ul va fi luat de la cea mai mica valoare dintre a si b, scazandu-se tot cate o valoare pana ajunge la i=2. Daca restul lui a impartit la i e 0 si restul lui b/i la fel, atunci il va scrie pe i -> Rezultatul pe care il doresti tu.

Sper ca-i inteles.
Da am inteles,mersi Terente. Wink
Bun deci.Vreau sa fac un scenariu la un joc si nu pot da save scenario,ce sa fac?

Pages: 1 2 3 4 5 6 7