World of Gothic - Forum

Full Version: Mesa v1 - Harta inchisa (deadline: 22/05)
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3
(04-13-2013, 07:54 PM)Bogdan Wrote: [ -> ]Am decis sa renunt la ideea de a construi o mesa de la zero din simplul motiv ca rezultatul nu era mai deloc cel dorit, iar timpul necesar editarii e foarte mare.

So, o sa fac altceva. Am mai vorbit de asta in posturile anterioare: iau o mesa care se afla deja in joc si o modific. Le-am luat pe toate la mana si cea mai potrivita e NewWorld_Part_Farm_01. E zona primei ferme intalnite in joc, undeva intre Khorinis si turnul lui Xardas. Am pus o poza mai jos, eventual puteti sa intrati direct in Spacer si sa o vedeti mai bine acolo.

Mesa nu e foarte mare, exact cum ne trebuie noua, dar trebuie sa ii facem cateva modificari. Ca relief e ok, e bine ca are si un pic de stanci astfel ca va fi mai putin spatiu de blocat cu copaci si/sau stanci. Ce va trebui sa facem:
1. sa punem mai multi pomi ca sa cream aspectul de padure;
2. sa stergem cele trei cladiri ale fermei;
3. sa retexturam zona campurilor cu iarba;
4. sa blocam iesirile de pe harta.
5. sa adaugam cladiri in functie de trebuinta.

De aici reiese o intrebare: cum pot sa editez elementele mesei? Ma refer la cele 3 cladiri, cum pot sa le sterg? Banuiesc ca sunt construite direct in mesa, deci nu sunt obiecte pe care sa le sterg pur si simplu. Pot sa folosesc Blender-ul in vederea asta?

[Image: jbkjj.jpg]
Mai sus e mesa cum arata in joc si ce vreau sa ii fac. Deocamdata insa o sa incerc sa ii inchid toate iesirile. Un prim pas fiind deschiderea ei cu un program de editare, Blender sau 3D Studio, si facute cateva schimbari le nivel de relief.
So, am deschis mesa in Blender si am aruncat un ochi pe ea, vedeti mai jos cum arata.

[Image: sadfasd.png]

Am experimentat un pic cu optiunile de drag si fill si cred nu o sa am probleme mari in a inchide harta. Se poate observa in partea de jos a imaginii un patrat negru care e de fapt un "zid" pe care l-am ridicat foarte simplu cu drag&fill. O sa fac asta in toata partea de jos a hartii, apoi o sa mai bibilesc in incercarea de a-i da aspect de stanca/munte. Daca am timp destul pana diseara termin.

M-am plimbat un pic si prin Spacer, am cautat texturi si le-am aplicat ca sa vad cum arata. Ca veni vorba de Spacer, am reinstalat tot ce aveam legat de G2 in laptop, dar nu am mai instalat update-ul 2.6a. Ce sa vezi, erorile au disparut. Bine, am renuntat si la a schimba scripturile la instalarea MDK-ului pentru ca oricum nu cred ca o sa imi trebuiasca acum (corectati-ma daca gresesc), si avand in vedere ca nu le-am mai reparsat, e posibil sa fie si asta o cauza pentru lipsa problemelor.
Frumos lucrat.....are cineva un update pentru spacer ca mie numi merge
Sterge tot ce e format RPT din system si vezi daca merge..
Am adaugat un fisier .blend in folderul de DropBox. Am inchis toate iesirile hartii cu ceea ce ar trebui sa fie niste stanci. Am totusi o problema, cand o exportez in format .3ds si o deschid in Spacer, nu se vede nimic, iar camera se misca foarte greu. V-as ruga sa incercati si voi sa o deschideti si sa imi spuneti daca merge.
Nu mi-o lua in nume de rau, dar te rog posteaza doar daca ai ceva neaparat de spus. Lasa ok-urile (@topicul Echipei 1) si anunturile ca o sa faci un lucru sau altul.

Si fisierul e acolo, dar din moment ce tu (si Terente) nu ai dat accept, e normal sa nici nu il vezi. So, cand intrati pe dropbox.com, in meniul din stanga, Sharing, si o sa apara ca aveti o invitatie noua, careia trebuie sa ii dati accept.
Nu am nimik acolo mai trimite odata
Omule, da accept prima data! Nu stiu in ce folder te uiti tu, dar oricum nu unde trebuie.
Nu am acolo decat folderul modding contest,atat.
Si nu e nimic in folderul ala?
Pages: 1 2 3