World of Gothic - Forum
Discuţii zilnice #4 - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: By the Campfire (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=85)
+---- Thread: Discuţii zilnice #4 (/showthread.php?tid=1617)



RE: Discutii Zilnice 4 - Zamolxis1 - 12-06-2011

NB ALL...Smile


RE: Discutii Zilnice 4 - Warhell - 12-07-2011

Pe unde e Hegan?


RE: Discutii Zilnice 4 - Zamolxis1 - 12-07-2011

da chiar ,ca nu am mai auzit de ceva timp de el ,deja mi-e dor de exprimarea lui de premiu NobelSmile


RE: Discutii Zilnice 4 - Faby - 12-07-2011

Am 9 examene de dat in sesiune. Dintre care cel mai mult mi-e frica de cele de lingvistica si literatura germana, in primul rand pentru ca trebuie sa le sustin in germana. Ma descurc cu exprimarea, dar inca am niste greseli de baza si nu vreau sa pierd bugetul...

Any tips?


RE: Discutii Zilnice 4 - Szekemri - 12-07-2011

(12-07-2011, 10:47 PM)Faby Wrote: Am 9 examene de dat in sesiune. Dintre care cel mai mult mi-e frica de cele de lingvistica si literatura germana, in primul rand pentru ca trebuie sa le sustin in germana. Ma descurc cu exprimarea, dar inca am niste greseli de baza si nu vreau sa pierd bugetul...

Any tips?

Daca te apuci sa inveti de pe acum incet incet ceea ce spui tu ca nu stapanesti, nu vor fi probleme. Fratii mei mai mari au terminat facultati de litere in limbi straine (nu garantez ca asa se numesc Wink ) si am cam priceput cum sta treaba pe acolo. Sunt multe examene, dar destul de usoare.

Spre exemplu la mine la inginerie, avem putine examene dar materia cuprinde mai mult.

Dracul nu va fi asa de negru. In ianuarie incepi sesiunea?


RE: Discutii Zilnice 4 - Faby - 12-07-2011

Pe 21. La engleza nu mi-e frica la niciun examen, desi avem 2 materii care-s destul de complexe, ambele bazate pe lingvistica, dar cam alea-s motivul pentru care am venit la o facultate de limbi straine -- am venit pentru lingvistica.

La germana mi-e frica sa nu mi se ceara sa imi exprim parerea in moduri foarte elevate.


RE: Discutii Zilnice 4 - Szekemri - 12-07-2011

(12-07-2011, 06:25 PM)Warhell Wrote: Pe unde e Hegan?

Eu unul nu stiu...
(12-07-2011, 11:11 PM)Faby Wrote: Pe 21. La engleza nu mi-e frica la niciun examen, desi avem 2 materii care-s destul de complexe, ambele bazate pe lingvistica, dar cam alea-s motivul pentru care am venit la o facultate de limbi straine -- am venit pentru lingvistica.

La germana mi-e frica sa nu mi se ceara sa imi exprim parerea in moduri foarte elevate.

Nu pot sa-ti dau sfaturi, pt. ca nu stiu. Daca ai nevoie de ajutor cu ceva la germana, poti sa-mi ceri ajutoru', ca nu am degeaba 'nevasta' semi-germanca. Haha

Dar tu faci germana pentru incepatori sau ti se preda o materie diferita in germana?


RE: Discutii Zilnice 4 - Faby - 12-07-2011

Fac germana avansata. Adica mi se preda totul in germana, si nu e asta o problema -- inteleg absolut tot ce mi se preda, iar in cazul cuvintelor necunoscute, tot prind ideea. Dar... nush.


RE: Discutii Zilnice 4 - Szekemri - 12-07-2011

(12-07-2011, 11:53 PM)Faby Wrote: Fac germana avansata. Adica mi se preda totul in germana, si nu e asta o problema -- inteleg absolut tot ce mi se preda, iar in cazul cuvintelor necunoscute, tot prind ideea. Dar... nush.

Emotiile dinaintea primei sesiuni...eu asta zic ca sunt. Smile


RE: Discutii Zilnice 4 - Zamolxis1 - 12-08-2011

pai era un banc in engleza(il voi spune in romanaHaha ):Cica un om il intreaba pe un filozof:
-In cat timp puteti invata limba chineza?
-In cativa ani!
Dupa aceea este intrebat cel mai bun in ale lingvisticii:
-In cat timp puteti invata chineza?
-In cateva luni bune!
La urma este intrebat un student:
-In cat timp poti invata chineza?
-Ah ,bag ceva bine ca mi-am amintit , maine am examen la chineza...ma duc sa ma apuc de invatatHaha.
Cam asa e si cu studentii ,oricum germana e cam naspa ca limba ,de ce nu ti-ai ales ceva gen franceza?