World of Gothic - Forum
Discuţii zilnice #4 - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: By the Campfire (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=85)
+---- Thread: Discuţii zilnice #4 (/showthread.php?tid=1617)



RE: Discutii Zilnice 4 - Zamolxis1 - 12-29-2011

"Stefan" este de origine greceasca- Stephanos = purtator de coroana, ghirlanda, cununa (cu care erau incununati invingatorii). Romanii au un cult deosebit pentru Sfantul Stefan. Numeroase biserici au ca hram pe Sfantul Stefan, iar crestinii, atat barbati, cat si femei, poarta in numar mare numele Sfantului. La noi, formele curente au fost si sunt Stefan si Stefan(i)a, diminutivate mai ales Fane, Fanel, Fanica, Fanita, Fana, Fanica, iar uneori- sub influenta straina- Fanny. Destul de des se folosesc si diminutivele Stefanel sau Stefanita, mai rar Stef(i). Mai recent a aparut si forma feminina Stefanela (ce pare sa fi prins mai bine decat vechea Stefanida- numele unei mucenite trecute in calendar).

Aproximativ 300.000 de romani poarta numele de Stefan.

Pe 27 decembrie este ziua Sfantului Apostol si Arhidiacon Stefan, cel dintai mucenic al crestinatatii. Sfântul Ştefan sau Stephanus după Noul Testament a fost diacon elen (grec) din Ierusalim, care a fost primul martir creştin, condamnat la moarte de autorităţile iudaice din Ierusalim. Sf. Stefan a fost numarat intre "Comites Christi" – "insotitorii lui Cristos", alaturi de Sfantul Ioan Evanghelistul, ei fiind cei mai apropiati de Isus, deoarece sunt primii care au dat marturie suprema de credinta si dragoste: Sfantul Stefan prin moartea pentru Hristos, iar Sfantul Ioan prin imbratisarea fecioriei pentru Hristos.

dupa parerea mea ai mei chiar au fost inspirati sa-mi puna acest nume!Smile


RE: Discutii Zilnice 4 - Szekemri - 12-29-2011

Ii propun lui Hegan sa dea report, daca il supara unul dintre aceste 2 postari. Daca raspunsul este afirmativ, veti primi warn. Ati spus odata, am inteles.


RE: Discutii Zilnice 4 - Faby - 12-29-2011

(12-29-2011, 10:50 PM)Terente Wrote: Tu, Faby? Ce planuri ai? Sau sa-ti zic Fabian? Suna mai fain, parca? Haha

lol

stau pe net.


RE: Discutii Zilnice 4 - Dastan - 12-30-2011

(12-29-2011, 09:46 PM)Terente Wrote: In urma cu vreo doua/trei luni atingeam 7000 de afisari in fiecare zi (3-4 zile). Nici nu mai tin minte de ce. Atractii nu aveam. Se posta mult in jocurile acelea off-topice o gramada. Mie unuia imi convine mai mult sa vad ca new rpg atrage atat de mult atentia. Grin

Si cand am terminat modul acela, ati vazut ca erau 24 de useri online care toti se uitau la threadul de download al lui. Proiectele sunt calea succesului... nu mai zic de traduceri... gothic 2 tradus mi se pare ca are 700 de downloaduri in primul thread facut. Si inca vreo 100 in asta nou facut de mine.

Mai motivat si mai tare sa termin modul. Smile
De n-ar exista erorile astea blestemate Haha
(12-29-2011, 10:47 PM)roby14 Wrote: eu o sa il petrec pe wogGrin
daca mai sunt doritori
petrecem in gothic cel mai bunGrin

Dam o tura de Gothic 1 HARDCORE???
Grin


RE: Discutii Zilnice 4 - old nick - 12-30-2011

(12-30-2011, 09:06 AM)Dastan Wrote: Dam o tura de Gothic 1 HARDCORE???
Grin

Eu am jucat ultimele dati altfel de hardcore. Am ajunsla nivelul 20 inainte sa intru cu scrisoarea la magii focului. Am strans toate focusurile, am facut toate misiunile din capitolul 1 si am "curatit" harta de vietati. A fost haios ca in momentul in care m-am dus la Diego sa-l intreb daca sunt destul de faimos ca sa intru in castel mai intai mi-a spus replicile din canionul trollului unde fusesem singur.Haha


RE: Discutii Zilnice 4 - Hegan - 12-30-2011

Si mai exact,am citit regulile.Trebuie sa intram pe joc si sa nu murim?




RE: Discutii Zilnice 4 - old nick - 12-30-2011

(12-30-2011, 02:43 PM)Hegan Wrote: Si mai exact,am citit regulile.Trebuie sa intram pe joc si sa nu murim?

Da, dar eu nu am mers pe linia asta.


RE: Discutii Zilnice 4 - Robi - 12-30-2011

E ca un fel de proba
de exemplu:
tu trebuie sa joci numai cu armura de digger si sa fac toate misiunile posibile in ch1
si tu tre sa faci asta



RE: Discutii Zilnice 4 - Carnage - 12-30-2011

(12-30-2011, 03:45 PM)roby14 Wrote: E ca un fel de proba
de exemplu:
tu trebuie sa joci numai cu armura de digger si sa fac toate misiunile posibile in ch1
si tu tre sa faci asta

Defapt, Ideea principala e sa termini jocului fara sa mori o data.


RE: Discutii Zilnice 4 - old nick - 12-30-2011

(12-30-2011, 04:44 PM)Carnage Wrote: Defapt, Ideea principala e sa termini jocului fara sa mori o data.

Eu am facut altceva toamna trecuta. Am vrut sa vad cam ce pot sa rezolv in chapter 1.Haha
Show Content