World of Gothic - Forum
Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: By the Campfire (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=85)
+---- Thread: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... (/showthread.php?tid=5227)



RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - soul of darkness - 11-01-2014

(10-31-2014, 10:00 PM)Cyrus35 Wrote: România a fost scoasa de sub puterea lui Ceaușescu, pentru a nu mai fi un stat independent economic(poate chiar o putere a lumii) ci doar o piata de deschidere pentru economiile altor tari care conduc si controlează niste chestii.
Daia e Romania unde e, timp de 50 de ani comunismul ne-a indobitocit ca la carte si in 89 inevitabilul a venit, comunismul in sine este o boala, o ciuma a umanitati.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Hydrax - 11-01-2014

Eu zic ca un batran sanatos ce are pensie vreo 1200 este un trai bun. Eu zic din cauza unei cunostinte astea. Si batrani care dau bani pe pastile, dau pentru ca inloc sa mai faca miscare, ii doare intr-o parte a corpului, stiu doar sa stea, si sa se planga ca ii doare nu stiu unde si apoi altundeva.. (Am vazut recent un teatru de zic asta..). Cyrus , eu intradevar nu vad politica poate cum o vezi tu avand o varsta mai frageda.. Dar gandeste-te ca numai batranii romanii dau bani pe pastile, nu vezi ca la americanii mai mult de 15% din batranii nu dau bani pe nimic si ei fac activitati? Grin Tongue Parerea mea. V-am zis, eu cunosc batranei care se mentin foarte bine si fara pastile ( cei care dau bani pe pastile, e tot din cauza lor, ca daca stiau cum sa isi organizeze activitatile.. erau numa buni de trai ) Smile .


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Cyrus35 - 11-01-2014

(11-01-2014, 12:27 AM)soul of darkness Wrote:
(10-31-2014, 10:00 PM)Cyrus35 Wrote: România a fost scoasa de sub puterea lui Ceaușescu, pentru a nu mai fi un stat independent economic(poate chiar o putere a lumii) ci doar o piata de deschidere pentru economiile altor tari care conduc si controlează niste chestii.
Daia e Romania unde e, timp de 50 de ani comunismul ne-a indobitocit ca la carte si in 89 inevitabilul a venit, comunismul in sine este o boala, o ciuma a umanitati.

era vb strict de nivelul țării. Ca patriotism, te mandreai cu tara ta. Acum însă faci pe dracu.n.patru dai in stanga si.n dreapta, iti calci pe principii, de patriotism nici nu mai încape vb.
pentru a ajunge la nivelul economic din comunism, intradevar s.au platit niste treburi, însă tara bubuia economic, eram grânarul Europei, aveam metalurgii, fabrici, cate si mai cate, nu mai aveam datorii către nici o tara, ba mai mult am început sa indatoram tari precum Irak(pline de petrol, exact cum au făcut americanii). Românii aveau o alimentatie rationalizata intradevar dar era sănătoasă, celebra nici o masa fără peste(peste care contine tot felul de chestii care ajuta la dezvoltarea creierului ș.a.), romanii citeau cărți, si multe! Iar exemplele pot continua.
Romania e unde din cauza ultimilor 25 de ani in care s.a distrus tot, tot, tot de către maimutoii astia "care ne conduc" si niste afaceristi dezvoltatori care au preluat companii la sume de nimic, doar pt a le închide in următorii ani, si asta cu profit enorm.
acum avem libertate dar nu ai ce sa faci cu ea. Avem de ales dintre multe rele, raul cel mai mic.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - soul of darkness - 11-01-2014

Nu inteleg ce treaba are patriotismul meu cu ce am zis eu ?Eu vorbesc de comunism in general, ce a adus bun comunismul ?Comunismul
Daca acum eram o tara comunista acum nu mai scriai acest mesaj, erai cel mai probabil intr-o fabrica lucrai acolo toata ziua si cand ajungi acasa sa nu poti face nimic ca nu ai voie, daca tot iti place asa mult comunismul te poti muta in Korea de nord, e foarte frumos acolo, poti sa vizitezi si cateva lagare daca nu esti cuminte si nu lucrezi in fabrica.



RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Szekemri - 11-01-2014

Imi place ca inca mai se pot purta pe wog discutii de genul. Grin Cand vad postari asa lungi mi se duce gandul direct la povestile rpg scrise de noi.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Hydrax - 11-01-2014

Haha Ati vazut asta ? : https://www.youtube.com/watch?v=QwK_YWE5Xmo

De la ajerk o stiu Smile Tongue . Ar fi interesant sa termine proiectul, zic eu.


Ar fi ca un fel de Enchanted Edition pentru gothic 1 .


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Edd - 11-01-2014

(11-01-2014, 09:26 AM)Cyrus35 Wrote: era vb strict de nivelul țării. Ca patriotism, te mandreai cu tara ta. Acum însă faci pe dracu.n.patru dai in stanga si.n dreapta, iti calci pe principii, de patriotism nici nu mai încape vb.
pentru a ajunge la nivelul economic din comunism, intradevar s.au platit niste treburi, însă tara bubuia economic, eram grânarul Europei, aveam metalurgii, fabrici, cate si mai cate, nu mai aveam datorii către nici o tara, ba mai mult am început sa indatoram tari precum Irak(pline de petrol, exact cum au făcut americanii). Românii aveau o alimentatie rationalizata intradevar dar era sănătoasă, celebra nici o masa fără peste(peste care contine tot felul de chestii care ajuta la dezvoltarea creierului ș.a.), romanii citeau cărți, si multe! Iar exemplele pot continua.
Romania e unde din cauza ultimilor 25 de ani in care s.a distrus tot, tot, tot de către maimutoii astia "care ne conduc" si niste afaceristi dezvoltatori care au preluat companii la sume de nimic, doar pt a le închide in următorii ani, si asta cu profit enorm.
acum avem libertate dar nu ai ce sa faci cu ea. Avem de ales dintre multe rele, raul cel mai mic.

Pentru a ajunge la nivelul economic de atunci???
Ne spunea profesorul de istorie ca oamenii mureau de foame in ultimii ani de comunism.
Nu e vorba ca ar fi fost o economie mai dezvoltata atunci, ci oameni care se multumeau cu putin.
Granarul Europei? Din nou, in ultimii ani de comunism Ceausescu rupsese legaturile cu tarile europene, se indrepta spre orient, spre Irak (dupa cum ai zis si tu) si alte tari de pe acolo.
Romanii citeau cartii pentru ca nu aveau telefoane, calculatoare si poate (sigur) unii nici macar tv, care si la ala prindeai doar tvr1 intre orele nu stiu care. Adevarat, nu zic ca nu e bine sa citesti carti.
Nu ai ce sa faci cu libertatea? Ei bine, eu personal, cu aceasta libertate o sa plec din tara incepand cu vara viitoare. In timpul comunismului reuseai greu sa parasesti tara.
Te sustin insa la ultimul punct, avem de ales dintre multe rele, raul cel mai mic.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Cyrus35 - 11-01-2014

(11-01-2014, 10:24 AM)soul of darkness Wrote: Nu inteleg ce treaba are patriotismul meu cu ce am zis eu ?Eu vorbesc de comunism in general, ce a adus bun comunismul ?Comunismul
Daca acum eram o tara comunista acum nu mai scriai acest mesaj, erai cel mai probabil intr-o fabrica lucrai acolo toata ziua si cand ajungi acasa sa nu poti face nimic ca nu ai voie, daca tot iti place asa mult comunismul te poti muta in Korea de nord, e foarte frumos acolo, poti sa vizitezi si cateva lagare daca nu esti cuminte si nu lucrezi in fabrica.
nu ai inteles!
hai să îți desenez, că doar, o poza face cât o mie de cuvinte.(așa că terente, postarea asta e cea mai lunga Haha)

[Image: illusion_of_democracy_a.jpg]
[Image: votedemocracy.jpg]
[Image: the-illusion-of-free-choice.jpg]


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - soul of darkness - 11-01-2014

Ce tot vorbesti acolo ?
Tu vorbeai acolo de comunism ca ceva bun cand colo comunismul e un cancer al umanitati si acum imi spui mie de democratie, unde ai scris tu ceva acolo de democratie si de vot ?

''Democracy is beautiful in theory; in practice it is a fallacy.''


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Cyrus35 - 11-01-2014

(11-01-2014, 07:21 PM)soul of darkness Wrote: Ce tot vorbesti acolo ?
Tu vorbeai acolo de comunism ca ceva bun cand colo comunismul e un cancer al umanitati si acum imi spui mie de democratie, unde ai scris tu ceva acolo de democratie si de vot ?

''Democracy is beautiful in theory; in practice it is a fallacy.''
Ceva bun pentru tara, da, dar nu pt populatie. daca nu am zis de celelalte, asta nu înseamnă ca eu sustin comunismul. Nu sunt de acord cu sistemele totalitare, dar nici prea multa libertate nu e buna, mai ales când nu e inteleasa asa cum trebuie. Aceeasi chestie se poate aplica si la comunism, e bun dar nu, asa cum si democratia asta e buna dar nu.


pt tipu care zice ca pleacă din tara(ahh era Dorel, scz nu am retinut de prima oara Haha), exact ce ziceam, o sa vezi de ce te lovești acolo.
si eu vroiam sa plec dar nu mai are rost, adică nu e de ajuns ca sunt sclav in tara mea?

cat despre democratie si de vot, am scris mai sus si pe pagina anterioara, eu ti.am zis ca m.ai inteles greșit Haha
si acum sa ne întoarcem la ale noastre sau continuam?! Grin