Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Locuri de vizitat în România
#5
[Image: fotoguraportiteidefinit.jpg]

Gura Portitei

O singura data am fost la mare dar pot sa spun ca am nimerit in poate cea mai misto locatie de pe litoralul nostru. Si asta din trei motive:
  1. e un loc extrem de izolat, dupa cum puteti afla din informatiile de mai jos nu sunt decat vreo doua cai de acces, nici una la indemana;
  2. e foarte ieftin in comparatie cu alte locatii;
  3. practic vizitezi in acelasi timp Marea Neagra si Delta Dunarii (kind of);
  4. bonus, ai sanse mari sa vezi o tornada in realitate; din surse nesigure, e singura zona din tara in care fenomenul se intampla la scara mare.

[Image: hartajurilovcaguraporti.jpg]

Wikipedia Wrote:Gura Portiței este situată pe o fâșie îngustă de nisip, între Marea Neagra și Lacul Golovița, din Delta Dunării.

Inițial un sat pescăresc, Gura Portiței (Portița) este cunoscută astăzi ca una dintre cele mai retrase (și liniștite) destinații turistice de pe litoralul românesc, o alternativă pentru Vama Veche, devenită prea populară și aglomerată în ultimii ani. Accesul se face de regulă cu vaporașul, de la Jurilovca, Tulcea; cu autovehicule speciale se poate ajunge și pe drumul de coastă, fie de Vadu, Constanța, pe la Periboina, fie de la Sfântu Gheorghe, Tulcea.

Denumirea era legată de comunicarea existentă inițial între lacul Golovița și Marea Neagră, închisă în anii 70, ceea ce a transformat Golovița într-un lac închis, cu apă în curs de desalinizare. Lacul comunică la nord cu lacul Razim (liber) iar la sud cu lacul Sinoe, printr-un sistem de ecluze. Zona reprezintă o parte a rezervației biosferei Delta Dunării.

Site-ul oficial e cazut, dar puteti gasi mai multe detalii aici: http://www.observatorcultural.ro/Gura-Po...tails.html

[Image: plajaguraportitei2jpg.jpg]

[Image: 4873deltadunariigurapor.jpg]

replyReply


Messages In This Thread
Locuri de vizitat în România - by Bogdan - 01-19-2013, 04:10 AM
RE: Locuri de vizitat în România - by Warhell - 01-19-2013, 10:43 AM
RE: Locuri de vizitat în România - by Szekemri - 01-19-2013, 11:32 AM
RE: Locuri de vizitat în România - by Hegan - 01-19-2013, 01:11 PM
RE: Locuri de vizitat în România - by Bogdan - 01-21-2013, 07:56 PM
RE: Locuri de vizitat în România - by Szekemri - 04-13-2013, 12:42 PM

Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Noutăți din România Szekemri 51 18,035 09-06-2013, 08:48 PM
Last Post: Kristi

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)