Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mesa
#11
Daca am inteles bine ce imi spunea old nick, casele, copacii si alte obiecte (sau elemente ale mediului inconjurator) se adauga dupa transformarea mesei in format zen. Deocamdata in mesa nu poti sa faci decat forma terenului, nimic mai mult.
replyReply
#12
Rotirea se face cu middle mouse. Pentru a trage imaginea stanga dreapta sus jos se foloseste shift-middle mouse. Nu am vazut voburi cu poduri deci ar fi indicat sa se modeleze in blender. Case sunt, dar daca vrei o casa "personalizata" tot blenderul e solutia. Si copacii se pot modela desi cred ca e destul de greu... In principiu, case, copaci si tot felul de obiecte se gasesc gata facute in voburi, impreuma cu moburi si obiecte scriptate. Pentru texturarea suprafetelor, e destul de greu de explicat cum se face in blender si nici eu nu stiu prea bine, dar vom folosi spacer pentru asta, asa cum am mentionat si in tutorialul ala.
Inca o chestie importanta: testati periodic in spacer mesa si salvati des in format blend pentru a putea modifica rapid erorile de modelare.
replyReply
#13
Old nick, am citit un pic pe net, si se pare ca 3D Studio Max ar fi mai bun decat Blender, fiind si program pro. Intrebarea mea e (asta daca l-ai folosit), merita incercat sau Blender e de ajuns?
replyReply
#14
Cu siguranta ca 3ds max e foarte bun dar eu am ales blender pentru ca este freeware si e foarte mic. 3ds max are cel putin 800mb instalat. In plus, in 3ds max nu stiu sa fac nimic, in timp ce in blender am inceput sa misc cate ceva si chiar imi place.
replyReply
#15
plus ca in 3ds max nu mi-ar mrge pt ca am un procesor al naibii de slab.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#16
Asadar, cum stam cu mesa? Iese ceva?
replyReply
#17
Am facut un fel de loc pentru rau, asa mai stancos, a iesit fain insa ocupa cam jumatate din actuala harta asa ca trebuie sa fie mai mare. Mesa mea e destul de deluroasa, si vreau sa pun doua tabere, intr-o parte a raului voi impaduri si voi pune o tabara d banditii, iar cealalta parte va fi plata si acolo voi pune un satuc. Insa e un pas destul de mare de la a da grab pe o harta la a construi case si copaciSmile.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#18
(03-10-2013, 01:24 PM)Zamolxis1 Wrote: . Insa e un pas destul de mare de la a da grab pe o harta la a construi case si copaciSmile.
Nu e neaparata nevoie sa construiesti case si copaci pentru ca gasim pe wog.de in modder's database. Dar daca vrei sa le modelezi tu, cu atat mai bine. Pune o imagine cu harta s-o vedem si noi.
replyReply
#19
Ok.Smile

[Image: 2qc0zt4.jpg]
[Image: 2j31gk2.jpg]
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#20
Daca dai subdivide de mai multe ori si maresti valoarea la radius poti sa faci munti mai putin teposi.
[Image: 513cec4a3185b.jpg]
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Mesa v1 - Harta inchisa (deadline: 22/05) Bogdan 20 5,759 05-23-2013, 03:47 PM
Last Post: HeRoNaMeLeSs

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)