World of Gothic - Forum

Full Version: Modding problem
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Bun. Deci vreau sa fie un mod ce schimba total povestea.
Care sunt toate fisierele ce trebuiesc sterse si care sunt cele care trebuie modificate pentru a scoate toate misiunile si chapterele?
Precizez ca am scripturile din germana.
(din aceasta cauza trebuie sa iau npc-urile de la capat)
(12-29-2011, 09:42 PM)Dastan Wrote: [ -> ]Bun. Deci vreau sa fie un mod ce schimba total povestea.
Care sunt toate fisierele ce trebuiesc sterse si care sunt cele care trebuie modificate pentru a scoate toate misiunile si chapterele?

Asta e usor. Toate misiunile sunt prinse in dialogurile npc. Daca anulezi dialogurile si faci altele misiunile dispar si cred ca si capitolele, dar de capitole nu sunt sigur. Vreau sa te intreb daca tu ai reusit sa schimbi startpointul in Gothic 1 sa daca raspunsul este da, spune-mi si mie cum ai facut. In G2 pun startpoint oriunde in oricare dintre lumi insa in G1 nu am reusit nici in ruptul capulu sa-l clintesc pe namelessde langa lac.
Haha lui dastan ia disparut interfata cand a deschis spaceru=))))))
(12-29-2011, 09:52 PM)roby14 Wrote: [ -> ]Haha lui dastan ia disparut interfata cand a deschis spaceru=))))))

Adica i-a disparut fereastra spacerului? Cea prin care "vezi" lumea din zen?Haha
DA! =))

Hei dar de ce nu functioneaza dialogurile???
Am facut exact asa cum trebuia si nu imi apar...
Cand dau in joc la otiunea de dialog pe care am creat-o, dispare fereastra ca si cum ar fi normal, sta cateva secunde ca si cum ar avea loc conversatia, dar fara vreo fereastra de dialog in care sa scrie ce am vrut eu, apoi revine la fereastra cu optiuni de dialog. Am incercat sa pun in ghilimele, am incercat sa pun fara // dar tot nimic.

ATENTIE!!! SPOILER PT. MOD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu va uitati decat daca NU va intereseaza modul!

http://imageshack.us/f/542/dialoger.jpg/
(12-30-2011, 10:15 AM)Dastan Wrote: [ -> ]DA! =))

Hei dar de ce nu functioneaza dialogurile???
Am facut exact asa cum trebuia si nu imi apar...

Ai gresit la liniile de dialog. La tine toate liniile de dialog sunt trecute "02-00; 02_01; 02_02 etc. Asta e ca si cand ar vorbi o singura persoana desi tu ai trecut acolo self, other si other, self. Trebuie ca pentru self sa pui un numar si pentru other altu'. Ca sa arate cam asa:
AI_Output (other, self,"DIA_Xulescu_Hello_01_00"); //Ce faci?
AI_Output (self, other,"DIA_Xulescu_Hello_02_01"); //Bine.
AI_Output (other, self,"DIA_Xulescu_Hello_01_03"); //De ce?
AI_Output (self, other,"DIA_Xulescu_Hello_02_04"); //D-aia.
In afara de asta ai pus "permanent 1" care cred ca inseamna true adica linia aia de dialog nu dispare dupa ce primesti raspunsul la intrebare. Adica nameless va putea sa-l intrebe pe Sam ce s-a intamplat si dupa ce Sam ii spune ce s-a intamplat ceea ce e putin aiurea. Ar trebui sa pui false acolo adica 0 in loc de 1.Smile

am si eu o intrebare: cand faci un dialog trebuie sa stergi fisierele din cutscene, care normal ar trebui sa fie doua. Eu de ce am patru?
[Image: sadashk.jpg]

Uploaded with ImageShack.us

si cand va trebui sa le sterg pe care le sterg?Grin
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaah!...
Imi place cum ai "cenzurat" Haha
Xulescu
(12-30-2011, 12:10 PM)roby14 Wrote: [ -> ]am si eu o intrebare: cand faci un dialog trebuie sa stergi fisierele din cutscene, care normal ar trebui sa fie doua. Eu de ce am patru?


si cand va trebui sa le sterg pe care le sterg?Grin

Trebuie sa le stergi pe toate. Ai 4 pentru ca probabil nu le-ai sters pe primele doua.Haha De fiecare data cand updatezi un dialog trebuie sterse fisierele din cutscene.
ahaSmile
atunci mersiHaha
dupa cum vedeti nu e nimic fain la mine pe desktopHaha
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23