Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Viata pe care o traim
as vrea sa revenim la ceva ce nu prea exista in romania Smile cum ar fi Credinta Smile.... Nu vorbesc indesebit de Crestinism sau alte secte ci vorbesc in credinta tuturor :S , chiar nu exista cineva care sa aiba simtul realitatiii??? chiar nu?, ochii vad multe si simt rautatea in aer si privirea diabolik a unora , in aceste vremuri sunt multi care si ar omora si mama pentru bani (exact ca banditii din g1) , care caua razbunare in totul ,,care nu stie ce este aia suferinta si ii face pe ceilalti sa sufere , care siar face un altar numai cu de bere si tigari, si sar inchina noapte la ele Haha decat sa faca ceva bun in viata Smile. Nu prea inteleg lumea asta dinprejur nu exista umar la care sa plangi, singuri care te mai cearta dar o fac bine sunt parintii, dar ei saraci ce sa faca Smile. trebuie sa aveti grija in ce va transformati Smile,,,exact cum am spus oamenii astia exista pentru noi, noi nu avem un Dumnezeu, dar ce sa mai zicem de alti Smile
replyReply
Eu cred ca datorita faptului ca fiecare om are mentalitatea/perspectiva propie prin care priveste lumea... de ex: un crestin priveste un om necunoscut ca pe o fiinta creata de un Acelasi Creator, astfel are un sentiment de iubire/compasiune fata de el. iar un ateu/evolutionist/umanist il priveste ca pe un "nimic" care trebuie eliminat, deoarece oamenii, fiind niste poluatori ai planetei, cu cat vor muri mai multi cu atat e mai bine...
replyReply
(11-17-2010, 10:35 PM)Necro Wrote: Eu cred ca datorita faptului ca fiecare om are mentalitatea/perspectiva propie prin care priveste lumea... de ex: un crestin priveste un om necunoscut ca pe o fiinta creata de un Acelasi Creator, astfel are un sentiment de iubire/compasiune fata de el. iar un ateu/evolutionist/umanist il priveste ca pe un "nimic" care trebuie eliminat, deoarece oamenii, fiind niste poluatori ai planetei, cu cat vor mori mai multi cu atat e mai bine...

Eu cred ca un crestin priveste un om necunoscut cu la fel de multa neimportanţă cum l-ar privi si un ateu...Eu nu as oferi compasiune unui necunoscut, decat dupa ce il cunosc... Ateii io zic ca-l privesc ca un "nimic", cum zici tu, poate pentru ca el nu inseamna nimic pentru ei, lucru ce mi se pare in regula, pentru ca vorbim despre un necunoscut.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
(11-18-2010, 09:20 AM)Pepe_the_shepherd Wrote: Eu cred ca un crestin priveste un om necunoscut cu la fel de multa neimportanţă cum l-ar privi si un ateu...Eu nu as oferi compasiune unui necunoscut, decat dupa ce il cunosc...

Adica daca ai fi pus in situatia in care ai putea salva pe cineva de la moarte... ce ai face? Ai alege sa il ajuti sau ar trebui sa il fi cunoscut dinainte pentru ca sa il ajuti?
Si nu vorbeam despre orice crestin, ca cunosc si eu destui asa-zisi "crestini" care nu au nici-o tangenta cu crestinismul... eu ma refeream de tipul crestinului ideal (si stiu ca sunt foarte putini).
replyReply
Fara suparare dar: mai stii si altceva? Daca mai vad o postare despre credinta si asa mai departe inchid threadul.
replyReply
Da, mai stiu si altceva.
In caz ca nu ai observat eu eram on-topic, asa ca nu vad cu ce am gresit, iar daca tu ai vreo problema cu credinta, atunci asta-i alta poveste. Ca un moderator nu ar trebui sa iti impui propriile fobii, ci sa moderezi posturile in cazul unor incalcari ale regulamentului forumului si nu imi dau seama ce regula am incalcat...
replyReply
Deci sa comentam evenimentele globale de pe planeta.... cum ar fi razbunare,,..........Razbunarea este un sentiment de ura fata de o persoana care i-a afectat oarecum viata...voi credeti ca acest sentiment ar trebui inlaturat ??? eu nuj ce sa zic.....

Dau un exemplu: Cel mai bun exemplu Saw3 Wink Smile pe mine ma impresionant cum acel Jhon Krammer a reusit sasi tina calmul chiar in fata inamicului sau principal (cel care ia omorat copilul) el a gasit o tehnica pe care multi ar putea sa o foloseasca ,,,,, frica,, Wink acest personaj si in special film psihologic mi-a dat de gandit Smile si m-a impresionat Wink
replyReply
(11-18-2010, 04:48 PM)Necro Wrote:
(11-18-2010, 09:20 AM)Pepe_the_shepherd Wrote: Eu cred ca un crestin priveste un om necunoscut cu la fel de multa neimportanţă cum l-ar privi si un ateu...Eu nu as oferi compasiune unui necunoscut, decat dupa ce il cunosc...

Adica daca ai fi pus in situatia in care ai putea salva pe cineva de la moarte... ce ai face? Ai alege sa il ajuti sau ar trebui sa il fi cunoscut dinainte pentru ca sa il ajuti?
Si nu vorbeam despre orice crestin, ca cunosc si eu destui asa-zisi "crestini" care nu au nici-o tangenta cu crestinismul... eu ma refeream de tipul crestinului ideal (si stiu ca sunt foarte putini).

Deacord cu tine...As alege sa ajut orice om care are nevoie de ajutor, indiferent cine ar fi el...un necunoscut. Dar nu i-as plange de mila, il ajut, dar in cele mai multe cazuri, prefer sa ramana pentru mine acelasi necunoscut ca inainte sau un prieten foarte bun (nimic in afara de astea, amic etc).
(11-18-2010, 06:50 PM)Edg Wrote: Fara suparare dar: mai stii si altceva? Daca mai vad o postare despre credinta si asa mai departe inchid threadul.

ai cam exagerat aici...zic eu. parerea mea.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
"In acest Threat discutam de neregulile tarii in care traim"
asa a inceput
de ce s-a transformat threadul intr-unul despre credinta?
sau mai bine, de ce sunt considerate credinta si ateismul nereguli?
May you be half an hour in heaven before the devil knows you're dead.

Back from the dead. Not alive yet though.
replyReply
(11-19-2010, 07:17 PM)Raven Wrote: "In acest Threat discutam de neregulile tarii in care traim"
asa a inceput
de ce s-a transformat threadul intr-unul despre credinta?
sau mai bine, de ce sunt considerate credinta si ateismul nereguli?

k... ce am vb de credinta a fost despre oamenii care nu au niciun Dumnzeu.....isi omoara familia se imbata Smile ba chiar fura si omoara oamenii chiar credeti ca exista asta...........atata tot nu am spus despre credinte Wink
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Sportul in viata noastra Raducu' 84 26,724 01-15-2012, 02:27 PM
Last Post: Dastan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)