Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
România, te iubesc?
#81
Nu te inteleg gresit. Doar am zis ca suntem plini de oameni saraci. Daca ai o familie cu moral bun rezisti, daca nu, e naspa rau de tine... Daca ai pe cineva sa-ti dea incredere, rezisti & so on....
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#82
ok...hai ca am iesit...ne vedem maine(zii libera...ziua educatieiWink )
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#83
(10-04-2011, 10:24 PM)Terente Wrote: Nu te inteleg gresit. Doar am zis ca suntem plini de oameni saraci. Daca ai o familie cu moral bun rezisti, daca nu, e naspa rau de tine... Daca ai pe cineva sa-ti dea incredere, rezisti & so on....

Suntem o tara de oameni saraci pentru ca cei saraci nu indraznesc sa-si ceara drepturile. Oamenii care ar trebui sa conteze sunt cei multi si "prosti" care muncesc si-i imbogatesc pe cei putini si "destepti". E o problema de atitudine, care din pacate se transmite din generatie in generatie. Cand romanii vor intelege ca nu trebuie sa gandeasca "multi, dar prosti", ci "prosti, dar multi",abia atunci vor invata "desteptii" ca fara "prosti" n-ar putea supravietui, nici aici, nici in alta parte.
replyReply
#84
(10-04-2011, 10:36 PM)old nick Wrote: Suntem o tara de oameni saraci pentru ca cei saraci nu indraznesc sa-si ceara drepturile. Oamenii care ar trebui sa conteze sunt cei multi si "prosti" care muncesc si-i imbogatesc pe cei putini si "destepti". E o problema de atitudine, care din pacate se transmite din generatie in generatie. Cand romanii vor intelege ca nu trebuie sa gandeasca "multi, dar prosti", ci "prosti, dar multi",abia atunci vor invata "desteptii" ca fara "prosti" n-ar putea supravietui, nici aici, nici in alta parte.


Cei saraci si-au cerut drepturile la timpul lor (cel putin familia mea). I-a ajutat asta cu ceva? Grevele ce aveau loc la fabrica unde lucrau ai mei (cea mai mare fabrica din Romania ce se ocupa cu fabricarea bombelor & chestii chimice) le vedeam la televizor, deci nu vorbesc din spusele lu' mamaia Vasilica. Au lucrat in grupa 1, deci nu ar fi fost motive sa fie platiti mai prost. Si totusi, acum pensiile lor adunate sunt tot ~17 mil vechi.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#85
bunciul meu a lucrat in coxerie...strabunicul a lucrat in coxerie...tata a lucrat in coxerie,laboratorul de benzen si la laminoare...ce sa intamplat???tata a ajuns intr-o functie mai buna pentru ca a avut vointa...mama a invatat...si e contabila...eu ii admir intr-un fel pe muncitori deoarece stiu ca lucreaza in conditii mizere pe un salariu extrem de mic...dar pe de alta parte acei mesteri priceputi nu fac bine pentru ca nu stiu sa-si ceara partea care li se cuvine cu adevarat...
De aceea eu vreau ca sa ajung pe un post bun...sa nu ajung sa muncesc in ingrozitoarea caldura de la otelarie,sau in aerul plin de chimcale din laboratorul de benzenSad...
App...cunosc un zugrav...e extrem d epriceput in ce face...a terminat de zugravit toata casa in 3 saptamani...e extrem de econom la materiale...dar nu sti sa-si ceara banii...el numai sume d enimic cere..de aceea e sarac ...vedeti voi...daca oamenii care lucreaza in contructii mecanica s.a ar stii sa-si ceara ce le cuvine atunci le-ar fii probabil mult mai bineWink

Show Content
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#86
Altfel sta treaba acum. Acum e alta generatie de parinti...cum am spus ai mei sunt pensionari => deci in vremea lor facultatea nu prea era ceva prea accesibil. Mai ales daca veneai de la tara... Si totusi pt. niste oameni simplii au reusit sa termine amandoi liceul cel mai respectat din oras. Nu prea conta cultura pe atunci, daca ma crezi.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#87
asa si ai mei...tata a venit din fundul olteniei...a terminat un liceu bun...a reusit sa termine facultatea...si acum a ajuns pe un post bun...si mi-am dat seama ca eu acum avand tot ce-mi trebuie ar trebui sa fiu cel mai mare dobitoc sa nu-mi creez un viitor mai bun pe care mi-l voi asigura prin munca...app terente tu ce doresti sa ajungi dupa ce termini facultatea???
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#88
Vreau sa ajung programator.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#89
foarte frumos...sa dea dzeu sa ajungi la microsoft...daca asta iti propui...sper sa ajung si eu...Wink
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#90
Macar e o optiune care iti asigura o slujba...daca termini facultatea. Nu prea gasesti multe de genul in Romania.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  La mulţi ani, România! Szekemri 39 10,688 12-05-2012, 08:23 PM
Last Post: Carnage
Exclamation WORLDOFGOTHIC ROMÂNIA: THE RETURNING Szekemri 88 25,780 03-24-2012, 10:29 AM
Last Post: Dastan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)