Poll: Din ce religie/cult faceti parte?
You do not have permission to vote in this poll.
Crestin-Ortodox
73.47%
36 73.47%
Catolic
8.16%
4 8.16%
Neoprotestant
4.08%
2 4.08%
Ateu
8.16%
4 8.16%
Alta religie (specificati)
4.08%
2 4.08%
Agnostic
2.04%
1 2.04%
Total 49 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Religion Thread
pai tu ce esti? Si care e diferenta dintre Baptisti, Penticostali, Martorii lui Iehova?
Apropo nu locuiesc pe langa brain washed...doar ca aceasta chestie am auzit-o de la un penticostal cu prezervativul...si la fel am auzit si de la un martor al lui Iehova. Ceea ce mi se pare o porcarie.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

brainwashed = "spalat pe creier"

"pai tu ce esti?" - Penticostal

"Si care e diferenta dintre Baptisti, Penticostali, Martorii lui Iehova?' - Intre penticostali si baptisti diferenta e mica, iar intre ei si iehovisti e foarte mare.

P.S. Sunt din Arad.

"Ceea ce mi se pare o porcarie." Da, e o porcarie.
da am priceput care e faza cu brain washed...iar vecinii mei sunt foarte ok!
Imi poti preciza diferentele te rog?Grin
Si as dori sa imi pui si tu o intrebare.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

"Imi poti preciza diferentele te rog?" Nu te supara, da' e greu sa dai un search pe google? Sau tu vrei sa afli parerea mea? In cazul asta iti amintesc ca nu sunt un teolog ca sa stiu intreaga doctrina a fiecarei religii de pe pamant, asa ca google is your friend. Grin
Stii mie imi place ca sa te vad pe tine spunandu-mi...macar spune-mi doferenta dintre martori si penticostali. Te rog.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

M-a cuprins iarasi mania religiei si iarasi am apucat sa ma uit la documentare. :|

Ultimul vazut: God vs Satan.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
Am sa il urmaresc...oricum eu nu cred in povestile despre iad sau despre Satana pentru ca acestea sunt un mod de a ne speria, deci a ne manipula...am citit niste chestii scrise de niste oameni a-i bisericii, si scriau ca iadul ar fi pe Pamant ceea ce mi se pare mai plauzibil decat povestioara despre iad si rai.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

Daca zici ca nu exista rai/iad atunci ce crezi ca se intampla cu oamenii dupa ce mor?
nu am spus ca nu exista rai...am spus ca nu exista iad...iar notiunea de iad a fost inventata pentru a ne speria(nu pe mine, ci pe oamenii care cred in acele porcarii)...nu stiu...vedem peste 60-70 de aniSmile.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

Haha Adica tu zici ca (,) crezi ca exista rai, dar iad nu, asa-i? Mie mi se pare ca tu crezi, sau vrei sa crezi, in ceea ce ai vrea sa fie adevarat. Dar gandeste-te putin logic: spui ca toti oamenii vor ajunge dupa moarte in rai? Si inca o intrebare: pe ce iti bazezi afirmatiile? Sau e doar parerea ta personala?


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Historical RPG thread de prezentare Hegan 6 3,845 12-29-2012, 10:44 PM
Last Post: Hegan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 11 Guest(s)