Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cei mai influenți oameni din istorie
#6
Ma gandeam la un subiect nou pentru discutie si am realizat ca Iisus e cea mai importanta personalitate din lume - cel putin dpdv religios - insa doar pentru o treime din populatia planetei, pentru restul de patru miliarde inseamna, probabil, nimic. Tot astfel, pentru mine nume precum Budha sau Allah nu au vreo semnificatie majora.
Ce vreau sa spun e ca atunci cand vine vorba de religie lucrurile tind sa fie relative de o religie la alta si de la o zona la alta. Altfel spus, cred ca concluzia mai corecta ar fi: "Iisus e cea mai importanta personalitate a umanitatii europene si europenizate."
Am cautat random pe Google un top 100 cele mai influente persoane din istorie si se pare ca a fost scrisa o carte pe subiectul asta, iar primele zece persoane sunt in ordine:
  1. Mohamed
  2. Isaac Newton
  3. Iisus
  4. Budha
  5. Confucius
  6. Sfantul Paul
  7. Cai Lun
  8. Johannes Gutenberg
  9. Cristopher Columb
  10. Albert Einstein
Aparent, Mohamed e pe prima pozitie pentru ca ar fi avut un rol mult mai important in propagarea islamismului decat Iisus cu crestinismul.
Interesant ca nu am auzit niciodata de Cai Lun, care se pare ca e inventatorul hartiei.
Cred ca ar fi interesant daca in continuare am alege o personalitate care a influentat lumea dpdv stiintific, iar apoi sa facem o comparatie cu religia, sa vedem care a fost totusi mai important.
replyReply


Messages In This Thread
RE: Cei mai influenți oameni din istorie - by Bogdan - 07-27-2013, 10:57 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)