Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cei mai influenți oameni din istorie
#4
Legat de ideea lui Dorelys, e o carte scrisa de fratii Strugatki, E greu sa fii zeu, care are o poveste asemanatoare, doar ca acolo pamantenii sunt extraterestrii care incearca sa ajute la civilizarea unei planete asemanatoare cu Pamantul.

Mi se pare o explicatie mai viabila decat cea care il vede pe Iisus ca fiul lui Dumnezeu. E drept, eu cred ca Dumnezeu exista dar nu cum il prezinta religia, astfel ca o teorie care implica fiinte extraterestre se potriveste intr-o anumita masura cu propriile mele conceptii.

Din ce vad in al doilea mesaj al tau, Terente, tu il vezi ca pe o fiinta umana, nici decum o divinitate. Asta insa ridica problema inteligentei iesite din comun a lui Iisus. Nu stiu cat de posibil era ca in acea perioada sa apara din randul populatiei needucate un astfel de personaj, care sa ajunga sa manipuleze prin vorbe (sa nu mai vorbesc de minuni) atat de multi oameni. Interventia externa mi se pare inevitabila in acest caz.

O alta teorie ar fi aceea conform careia Iisus nici nu ar fi existat si intreaga Biblie ar fi doar o fabulatie menita sa ajute la manipularea maselor. Si asta pare destul de probabil si ar fi pe de o parte cea mai usor de explicat si pe de alta parte cea care poate fi argumentata cu fapte din viata reala (vezi Evul Mediu si sistemul feudal cand religia ajuta la controlarea omului de rand).

Altfel insa, oricine ar fi fost Iisus, si chiar daca a existat sau nu, nu contest importanta pe care a avut-o in istoria universala. Respect Biblia si pe Iisus ca pe un instrument de civilizare, un cod de reguli si legi care au dus la ridicarea societatii umane la un nou nivel.
replyReply


Messages In This Thread
RE: Cei mai influenți oameni din istorie - by Bogdan - 07-25-2013, 06:45 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)