Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Viata pe care o traim
Nu prea ai inteles ce am vrut sa spun.Eu incercam sa intorc discutia destul de abstracta legata de problemele generale ale universului catre o discutie mai lumeasca despre viata noastra particulara.Nu stiu pe cine ar deranja cuvantul particular.In fine,particular inseamna individual,si mi se pare normal ca fiecare sa discute in acest thread chestiuni legate de viata pe care o traieste el ca individ.Nu e treaba mea sa judec daca sunt sau nu offtopic discutiile,si pentru asta imi cer scuze,recunosc ca am fost putin malitios.Dar vazand cum derapeaza subiectul spre univers si religie(trecand prin zone de plictiseala),nu m-am putut stapani.Si iar recunosc,am atins putin subiectul religios pentru ca voiam sa vad daca se sesizeaza cetatenii ceva mai credinciosi,pentru ca stiu tot din experienta ca persoanele religioase sunt cel mai putin tolerante cand vine vorba de religie.Iar am fost malitios...Daca vrei sa continuam discutia despre inteligenta si religie propun un thread pe tema asta,dar ar fi preferabil sa-l deschida un credincios pentru ca cei inteligenti au lucruri mai interesante de facut.Sunt rautacios si imi cer scuze,dar cum am spus,nu ma pot abtine.
replyReply
(11-23-2010, 08:03 PM)old nick Wrote: Nu stiu pe cine ar deranja cuvantul particular.In fine,particular inseamna individual,si mi se pare normal ca fiecare sa discute in acest thread chestiuni legate de viata pe care o traieste el ca individ.

Stiu ce inseamna cuvantul "particular" si mai stiu ca pe un forum se discuta lucruri generale, care intereseaza pe uni deintre membri, nu individuale.

(11-23-2010, 08:03 PM)old nick Wrote: Dar vazand cum derapeaza subiectul spre univers si religie(trecand prin zone de plictiseala),nu m-am putut stapani.

Sunt de acord, religia e foarte plictisitoare si prosteasca daca nu o intelegi cum trebuie.

(11-23-2010, 08:03 PM)old nick Wrote: Si iar recunosc,am atins putin subiectul religios pentru ca voiam sa vad daca se sesizeaza cetatenii ceva mai credinciosi,pentru ca stiu tot din experienta ca persoanele religioase sunt cel mai putin tolerante cand vine vorba de religie.

Asa si tu vei fi cel mai putin tolerant om de pe planeta daca cineva iti va omora pe cineva din familia ta sau pe vreun prieten. Toleranta fata de un subiect e determinata de gradul de cunoastere al subiectului respectiv... in cazul tau, foarte redus.

(11-23-2010, 08:03 PM)old nick Wrote: Daca vrei sa continuam discutia despre inteligenta si religie propun un thread pe tema asta,dar ar fi preferabil sa-l deschida un credincios pentru ca cei inteligenti au lucruri mai interesante de facut.Sunt rautacios si imi cer scuze,dar cum am spus,nu ma pot abtine.

1. Ai spus cumva ca oamenii credinciosi sunt prosti? Daca tot s-a ajuns aici atunci pot spune ca tu esti un om prost: si spre deosebire de tine eu iti dau si argumente:
a) Nu ai nici-o tangeta cu religia, dar totusi o critici;
b) Generalizezi toti credinciosii ca fiind oameni lipsiti de inteligenta, prosti;
c) Esti ignorant fata de adevar;

Am o intrebare: Cum crezi ca a aparut viata, universul? (desi sunt sigur ca nu vei raspunde... si stiu si de ce.)
replyReply
Necro, oldnick nu a zis ca oamenii credinciosi sunt prosti si te rog nu mai agresa prin vorbe pe cei care pur si simplu nu cred in Dumnezeu. (vezi, am scris cu "D" mareHaha).

Nu mai implicati religia in acest topic!
replyReply
Tu ai facut primul aluzie la inteligenta si religie.Ti-am raspuns ca am fost rautacios si mi-am cerut scuze.Nu mi-as permite niciodata sa prostesc oameni pe care nu ii cunosc suficient.Sunt putin trist ca reactionezi exact cum ma asteptam dar ma bucura si accept provocarea ta.
M-ai intrebat cum cred ca a aparut viata ,parca?Nu stiu si nu cred ca vom afla vreodata.Oricine poate sa presupuna orice si cel mai fain e ca nimeni nu poate demonstra sau demonta o teorie.Nu a fost nimeni acolo,atunci,ca sa poata povesti.As fi curios sa aflu raspunsul tau la intrebare.Si argumentele.Cat despre cunostintele mele de religie,ce sa spun,subiectul m-a interesat atat cat sa-l pot combate,adica destul de putin.Daca vrei ,discutam pe tema asta.Eu sunt ateu.Cred in mine.In om.Omul e masura tuturor lucrurilor,a spus cineva.
replyReply
ok bv ca esti ateu Wink ne vedem in lumea cealalta Tongue

acum termina cu chestiile astea, fiecare crede ce vrea Tongue, nu trebuie sa te lauzi ca tu nu crezi nimik sau ca nu se stie cine a creat universul, un fapt e sigur evolutionismul si religia intodeauna isi vor rupe capu.
replyReply
(11-23-2010, 08:50 PM)old nick Wrote: Tu ai facut primul aluzie la inteligenta si religie.Ti-am raspuns ca am fost rautacios si mi-am cerut scuze.Nu mi-as permite niciodata sa prostesc oameni pe care nu ii cunosc suficient.Sunt putin trist ca reactionezi exact cum ma asteptam dar ma bucura si accept provocarea ta.

Nu, tu ai facut primul aluzie la inteligenta si religie cand ai spus:
(11-23-2010, 08:03 PM)old nick Wrote: Daca vrei sa continuam discutia despre inteligenta si religie propun un thread pe tema asta,dar ar fi preferabil sa-l deschida un credincios pentru ca cei inteligenti au lucruri mai interesante de facut.

Care e rostul sa zici ceva rau si apoi sa zici ca iti ceri scuze, iar peste cateva minute iarasi faci la fel?...

(11-23-2010, 08:50 PM)old nick Wrote: M-ai intrebat cum cred ca a aparut viata ,parca?Nu stiu si nu cred ca vom afla vreodata.Oricine poate sa presupuna orice si cel mai fain e ca nimeni nu poate demonstra sau demonta o teorie.

Daca esti de parere ca nimeni nu poate demonta nicio teorie, atunci care e problema ta cu creationismul? :|

(11-23-2010, 08:50 PM)old nick Wrote: Nu a fost nimeni acolo,atunci,ca sa poata povesti.As fi curios sa aflu raspunsul tau la intrebare.Si argumentele.

Ca sa fiu scurt, eu cred/sunt sigur ca "In the beginning God created the heavens and the earth." Sunt atatea dovezi stiintifice care sa dovedeasca: veridicitatea Bibliei, existenta unui Creator universal, varsta pamantului in jur de 6000 de ani. Daca chiar te intereseaza te rog sa deschizi un topic nou si ti le voi spune.

(11-23-2010, 08:50 PM)old nick Wrote: Cat despre cunostintele mele de religie,ce sa spun,subiectul m-a interesat atat cat sa-l pot combate,adica destul de putin.Daca vrei ,discutam pe tema asta.Eu sunt ateu.Cred in mine.In om.Omul e masura tuturor lucrurilor,a spus cineva.

Bun, atunci am doua intrebari:
1. Exista standarde/absoluturi.
2. Daca nu exista absoluturi atunci cum poti distinge/separa binele de rau? Ce e bine si ce e rau, in ochii unui ateu?

PS Daca vrei sa continuam discutia fa un topic nou ca sa discutam acolo.
replyReply
(11-23-2010, 10:30 PM)Cryssalis Wrote: ok bv ca esti ateu Wink ne vedem in lumea cealalta Tongue

acum termina cu chestiile astea, fiecare crede ce vrea Tongue, nu trebuie sa te lauzi ca tu nu crezi nimik sau ca nu se stie cine a creat universul, un fapt e sigur evolutionismul si religia intodeauna isi vor rupe capu.

I-am raspuns omului care credea ca n-o sa raspund,nu ma laud cu nimic.Nu sunt nici macar evolutionist pentru ca nu-mi permit sa fac afirmatii fara argumente.Si oricum termin cu chestiile astea pentru ca respect administratorul forumului care a fost foarte clar in aceasta privinta.Chiar asteptam sa te implici in subiect pentru ca am observat afinitatile tale religioase.Te rog sa nu consideri asta o jignire sau un atac.Mi-am exprimat o parere.Pentru asta exista forumul,nu?Cat despre intalnirea pe lumea cealalta,nu te supara dar nu cred ca vorbesti serios.
replyReply
Haha oke deci se pare ca religia are de a face si cu viata noastra Smile mai mult de cat credem. Smile
replyReply
Am deschis un thread pe tema asta ca sa nu credeti ca-i subestimez pe religiosi(drept dovada ca nu ma simt neaparat mai inteligent decat altii).
replyReply
aw man threadu asta e "Religion thread 2"
se pare ca avem 2 nominalizati la categoria "cele mai longevive threaduri": spam thread (1, 2, 3) si religion thread (1-original, 2-asta, 3-cel deschis de oldnick)
100$ pe religion thread Haha
May you be half an hour in heaven before the devil knows you're dead.

Back from the dead. Not alive yet though.
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Sportul in viata noastra Raducu' 84 26,869 01-15-2012, 02:27 PM
Last Post: Dastan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)