Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
It's a brand new day
#41
Si mama imi spune ca in timpul lui Ceausescu a fost mult mai bine decat acum...nu vreau sa mai adaug de ce pentru ca nu isi are rostul si ma face sa ma simt aiurea.
Sup
replyReply
#42
A jucat cineva pix? sau ....7 pietre sau ratele si vanatorii?
Si apropo de vise... eu cred ca diferenta dintre un optimist si un pesimist o face visul(idealul) fie ca persoana aceea va da sau nu viata visului... oricum cine are un vis si lupta pt el e un fel de erou al zilelor noastre...acum problema este ca la 13-14 ani ai anumite vise, la 17-18 altele, si la 23 incepi sa te lovesti de probleme si sa constientizezi ca planul pentru indeplinirea visului trebuie usor modificat. Intrebarea e ramai constant in ceea ce priveste idealul? si daca da, ce esti dispus sa sacrifici pentru asta?
hai ca am pus prea multe intrebari si oricum sunt noua pe aici...Haha
Zambeste! Maine va fi mai rau!Smile
replyReply
#43
Doar ratele si vanatorii..n-am auzit de celelalte doua.
Sup
replyReply
#44
la pix nu imi mai amintesc bine ce trebuia facut....cred ca era un fel de baseball, varianta comunista, si la 7 pietre se cautau 7 pietre plate cu diametre in ordine crescatoare care formau o piramida si erau 2 echipe una care trebuia sa doboare pietrele cu o minge si alta care trebuia sa puna pietrele inapoi, dar trebuiau sa aiba grija sa nu fie loviti de cei cu mingea pt ca asta insemna eliminare....ehe, ce vremuri, de pe acum 15 ani de la bunici cand eram cam 30 de copii si ne jucam.... acum intradevar copii nu mai stiu sa se joace
Zambeste! Maine va fi mai rau!Smile
replyReply
#45
dar nu se numea 7 pietre se numea geami...parcaHaha si noi jucam cu cutii. Jucam iara tui...vorba ta...chestia asta am obsercat-o si eu de mult.
Apropo bine ai venit.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#46
(04-24-2012, 06:05 PM)Aleutza88 Wrote: Si apropo de vise... eu cred ca diferenta dintre un optimist si un pesimist o face visul(idealul) fie ca persoana aceea va da sau nu viata visului... oricum cine are un vis si lupta pt el e un fel de erou al zilelor noastre...acum problema este ca la 13-14 ani ai anumite vise, la 17-18 altele, si la 23 incepi sa te lovesti de probleme si sa constientizezi ca planul pentru indeplinirea visului trebuie usor modificat.

1. Intrebarea e ramai constant in ceea ce priveste idealul?

Adevarat. Si la 27 de ani faci un mic review... o evaluare a ceea ce ai realizat sau nu ai realizat in viata. Zic asta din auzite..

1. Depinde de persoana... eu sigur nu pot si nu o sa raman constant in ce priveste idealul meu de acum. Dar sunt persoane care au facut asta (fratele meu).


----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#47
(04-24-2012, 09:21 PM)Terente Wrote: Adevarat. Si la 27 de ani faci un mic review... o evaluare a ceea ce ai realizat sau nu ai realizat in viata. Zic asta din auzite..

1. Depinde de persoana... eu sigur nu pot si nu o sa raman constant in ce priveste idealul meu de acum. Dar sunt persoane care au facut asta (fratele meu).

E foarte adevarat si ce spui tu, depinde de persoana, si apoi nu toate idealurile sunt la fel: sunt unele mai mici(de toata ziua) si altele de o viata. Oricum sunt foarte putini oamenii care isi pun intrebari profunde si existentiale, ca de exemplu: Care-i rolul meu in lumea asta, daca am unul? Cine sunt cu adevarat? Ce vreau sa fac cu viata mea?

De foarte multe ori am impresia ca traim intr-o lume care merge din inertie...parca si existenta noastra e una inerta...si te trezesti la un moment dat ca nu mai iei tu deciziile in viata, ci ca deciziile tale sunt fortate de conjuctura sa fie intr-un anume fel.... Viata e complicata, si cand vrei cu adevarat sa faci ceva "semnificativ", se complica si mai tare...
Zambeste! Maine va fi mai rau!Smile
replyReply
#48
" Care-i rolul meu in lumea asta, daca am unul? Cine sunt cu adevarat? Ce vreau sa fac cu viata mea? "

La prima intrebare si la ultima stiu raspunsul... dar la a doua nu stiu. O sa trebuiasca sa treaca timp mult de tot pana o sa-mi dau seama.

Rolul meu e ca a oricarui om, e sa schimbe ceva. Si incerc sa fac asta in stilul meu.

Ce vreau sa fac cu viata mea? Vreau sa o traiesc pana la 27 de ani si apoi va urma o schimbare majora. Casnicie, chestii sau altceva mai urat...
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#49
Sincer, eu ma auto-uimesc cate intrebari de genul imi pun si am doar 16 aniHaha. Oricum eu privesc undeva sus in viata, si sper ca voi fi suficient de motivat si puternic sa ajung acolo unde imi propun.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#50
(04-25-2012, 02:54 PM)Zamolxis1 Wrote: Sincer, eu ma auto-uimesc cate intrebari de genul imi pun si am doar 16 aniHaha. Oricum eu privesc undeva sus in viata, si sper ca voi fi suficient de motivat si puternic sa ajung acolo unde imi propun.

Asta e f important!!!
sa iti pui tinte cat mai inalte, aproape de imposibil, pt ca atunci ai sanse foarte mari sa faci ceva extraordinar!
(04-25-2012, 01:28 PM)Terente Wrote: " Care-i rolul meu in lumea asta, daca am unul? Cine sunt cu adevarat? Ce vreau sa fac cu viata mea? "

La prima intrebare si la ultima stiu raspunsul... dar la a doua nu stiu. O sa trebuiasca sa treaca timp mult de tot pana o sa-mi dau seama.

Rolul meu e ca a oricarui om, e sa schimbe ceva. Si incerc sa fac asta in stilul meu.

Ce vreau sa fac cu viata mea? Vreau sa o traiesc pana la 27 de ani si apoi va urma o schimbare majora. Casnicie, chestii sau altceva mai urat...

Crezi ca schimbarea majora este casnicia? Eu sunt casatorita de...aproape 1 an, (peste cateva zile). Este o schimbare mare casnicia, pentru ca trebuie sa fii altruist, si nu egoist asa cum erai obisnuit sa fii inainte, dar daca amandoi trageti in aceeasi directie atunci nu e o schimbare mare...sunt multe de spus la capitolul asta.
Zambeste! Maine va fi mai rau!Smile
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)