Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
It's a brand new day
#51
Ai fost destul de rapida cu casatoria, e destul de curajos ca la 23 de ani in anul 3 de facultate sa fii casatorita. Si daca mai vine si un copil, iti va fi putin mai greu deoarece dupa facultate vine masterul.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#52
(04-25-2012, 06:54 PM)Aleutza88 Wrote: Crezi ca schimbarea majora este casnicia?

Da. Ar fi ca un sfarsit al unei parti din viata mea si inceputul alteia. Probleme sunt posibil sa existe, dar poate ca asta si caut... ce naiba, doar nu vreau sa traiesc toata viata fara probleme, cum traiesc acum. Vreau o viata diferita, dar totodata una care sa includa casnicia & stuff.

----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#53
(04-25-2012, 07:04 PM)Zamolxis1 Wrote: Ai fost destul de rapida cu casatoria, e destul de curajos ca la 23 de ani in anul 3 de facultate sa fii casatorita.

Eu am in clasa cel putin 2 colege care vor sa se marite imediat dupa ce termina clasa a 12-a. Nu zic ca e un lucru rau... dar e mult mai bine decat sa te casatoresti pe la 35+ ani.
replyReply
#54
Poate mai cresc populatia Romaniei..
Show Content
replyReply
#55
Sunt curios si pentru ce se marita..o' fi bani sau bani?
Sup
replyReply
#56
Da frate, da gandeste-te ca nu e prea bine, mai ales ca deobicei casnicia aduce si un copil. Asa ca incearca tu sa faci si facultate sau master...si sa ai grija si de copil.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#57
(04-25-2012, 07:04 PM)Zamolxis1 Wrote: Ai fost destul de rapida cu casatoria, e destul de curajos ca la 23 de ani in anul 3 de facultate sa fii casatorita. Si daca mai vine si un copil, iti va fi putin mai greu deoarece dupa facultate vine masterul.

Eram impreuna de 5 ani, acum suntem de 6...casatoria a insemnat urmatorul pas in relatia noastra, era urmatorul normal lucru care putea sa se intample...

(04-25-2012, 07:10 PM)Terente Wrote:
(04-25-2012, 06:54 PM)Aleutza88 Wrote: Crezi ca schimbarea majora este casnicia?

Da. Ar fi ca un sfarsit al unei parti din viata mea si inceputul alteia. Probleme sunt posibil sa existe, dar poate ca asta si caut... ce naiba, doar nu vreau sa traiesc toata viata fara probleme, cum traiesc acum. Vreau o viata diferita, dar totodata una care sa includa casnicia & stuff.

Crede-ma!!! NU vrei probleme!!! as fi curioasa sa vad daca mai esti asa viteaz dupa cativa ani de casnicie... nu ma refer la probleme cu nevasta, ma refer la stresul de fiecare zi: intretinere, loc de munca/facultate etc. asta in cazul fericit in care iti gasesti un loc de munca pentru care sa fii platit decent, si cand spun decent, spun 1500 ron, nu mai mult. Eu, dupa 6 ani de medicina, voi lucra ca medic rezident pe un salar de .....pampararapapam...7 milioane. Cred ca voi spune PAS sistemului medical din Romania.
(04-25-2012, 10:10 PM)Warhell Wrote: Sunt curios si pentru ce se marita..o' fi bani sau bani?

Nu toate/toti se marita pt bani....adica nu gasesti cate un Columbreanu la fiecare colt, si sincer, decat langa o stafida....mai bine singur(a).
(04-26-2012, 03:45 PM)Zamolxis1 Wrote: Da frate, da gandeste-te ca nu e prea bine, mai ales ca deobicei casnicia aduce si un copil. Asa ca incearca tu sa faci si facultate sau master...si sa ai grija si de copil.

Acum...eu inteleg ca odata ce esti casatorit sa existe si "cadrul propice" si frecventa, astfel incat sa apara si copii, dar daca nu vrei copii, nu e obligatoriu sa ii ai!!!!
Cazul meu fericit, este ca nici eu nici sotul meu nu ne dorim copii, nu momentan, astea sunt lucruri care le discuti in familie si le hotarasti....cam asta e principiul planning-ului, daca nu vrei, nu ii ai, si gata.
Nu mai suntem pe vremea lui Ceausescu sa nu poti cumpara prezervative sau anticonceptionale!
Si daca totusi se intampla......daca ai grija sunt f mici sansele sa se intample "accidente"

Totusi, voi ce varsta aveti? Pt ca am impresia ca eu iar sunt ca....magarul intre oi Haha
Zambeste! Maine va fi mai rau!Smile
replyReply
#58
(04-26-2012, 05:58 PM)Aleutza88 Wrote: Crede-ma!!! NU vrei probleme!!! as fi curioasa sa vad daca mai esti asa viteaz dupa cativa ani de casnicie... nu ma refer la probleme cu nevasta, ma refer la stresul de fiecare zi: intretinere, loc de munca/facultate etc. asta in cazul fericit in care iti gasesti un loc de munca pentru care sa fii platit decent, si cand spun decent, spun 1500 ron, nu mai mult.

Crede-ma, doresc. Smile Mai stai vreo 10 zile pe forum si vei realiza ca sunt ciudat rau de tot cand e vorba de conceptii si altele...

(04-26-2012, 05:58 PM)Aleutza88 Wrote: Totusi, voi ce varsta aveti? Pt ca am impresia ca eu iar sunt ca....magarul intre oi Haha

Dintre cei pe care i-ai cunoscut pana acum, Bogdan are 18, eu si Radu avem 21, mi se pare ca si Carnage face 18 cat de curand. Avem de toate varstele. Oldnick e seniorul pe aici, deci nu-ti face griji. Haha
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#59
(04-26-2012, 07:07 PM)Terente Wrote:
(04-26-2012, 05:58 PM)Aleutza88 Wrote: Crede-ma!!! NU vrei probleme!!! as fi curioasa sa vad daca mai esti asa viteaz dupa cativa ani de casnicie... nu ma refer la probleme cu nevasta, ma refer la stresul de fiecare zi: intretinere, loc de munca/facultate etc. asta in cazul fericit in care iti gasesti un loc de munca pentru care sa fii platit decent, si cand spun decent, spun 1500 ron, nu mai mult.

Crede-ma, doresc. Smile Mai stai vreo 10 zile pe forum si vei realiza ca sunt ciudat rau de tot cand e vorba de conceptii si altele...

(04-26-2012, 05:58 PM)Aleutza88 Wrote: Totusi, voi ce varsta aveti? Pt ca am impresia ca eu iar sunt ca....magarul intre oi Haha


Dintre cei pe care i-ai cunoscut pana acum, Bogdan are 18, eu si Radu avem 21, mi se pare ca si Carnage face 18 cat de curand. Avem de toate varstele. Oldnick e seniorul pe aici, deci nu-ti face griji. Haha

Am inteles, deci nu sunt chiar asa batrana, afterall.
Si referitor la probleme si stres, te-as invita sa traiesti o luna in locul meu...nu e deloc usor si cu faculatea (si inca anul asta e lejer, pe langa ce va urma), si acasa, si sa incerci sa ai o afacere din care sa castigi ceva....tragi linie si cand vezi ca la sfrasit de luna abia ti-ai platit facturile....te i-a groaza.
Nu ma intelege gresit, eu nu ma plang ca vai de mine cat mi-e de greu, pentru ca sunt constienta ca altora le este mult mai greu decat mie, dar ma refer si la faptul ca e foarte deceptionant cand prezentul e asa cum e , si viitorul nu iti promite nimic mai bun, in sensul ca lucrurile merg din ce in ce mai prost in tara noastra, si din pacate si in alte parti... asta e ce ma ingrijoreaza. Adica tu ai incercat sa te angajezi vreodata, sa fii pe picioarele tale? Crezi ca te-ai descurca sa traiesti independent? Sau esti f sigur ca dupa ce vei termina facultatea vei avea un loc de munca?

Zambeste! Maine va fi mai rau!Smile
replyReply
#60
(04-26-2012, 07:34 PM)Aleutza88 Wrote: Asta e ce ma ingrijoreaza. Adica tu ai incercat sa te angajezi vreodata, sa fii pe picioarele tale? Crezi ca te-ai descurca sa traiesti independent? Sau esti f sigur ca dupa ce vei termina facultatea vei avea un loc de munca?

Am lucrat ~2 luni full time... atunci am fost independent dpdv financiar. Imi plateam caminul si restul imi ajungeau bine-mersi. (caminul e destul de ieftin) Dar a treia luna n-am mai rezistat si am trecut la programul de 4 ore... pur si simplu nu mai puteam. Si am de recuperat 3-4 laboratoare din acea perioada.

Daca nu aveam facultatea, eu zic ca rezistam... dar sa faci facultate, sa ai o oarecare viata sociala si sa si muncesti e mult prea mult pentru mine.. Dar macar am incercat si nu-mi pare rau.
(04-26-2012, 07:34 PM)Aleutza88 Wrote: Sau esti f sigur ca dupa ce vei termina facultatea vei avea un loc de munca?

Asta nu stiu. Dar domeniul in care ma specializez e cel mai cautat din lume si din cate zic profii, e imposibil sa nu-ti gasesti de munca... chiar si in Romania.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)