Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[DISCUTIE] Teoria chibritului - Pepenele
#41
(10-21-2012, 12:07 PM)Terente Wrote: 1. Tehnologia. Parca Warhell a avut aceasta varianta. Si este corecta. Ganditi-va ca s-a ajuns in tehnologia sa se treaca anumite substante prin structuri solide fara a aduce stricaciuni acestei structuri. Deci o coaja de pepene cu siguranta nu e o problema de netrecut.

Am incercat sa ma documentez pe net cautand despre radiography, 2d ultrasound, 3d ultrasound, etc si stiu ca se poate vedea prin obiecte dar nu sunt sigur daca se poate vedea culoarea din interiorul obiectelor.
#42
(10-21-2012, 12:11 PM)Hegan Wrote: Bine, galbui spre portocaliuHaha. Dar de exemplu daca un pepene galben nu e copt 100% atunci el e verde.
Si eu care stiam ca este alb.
#43
FFFFUUU!!!

Ce zici de expunerea pepenului la o căldură uriaşă? Căldura va face ca interiorul să se topească, iar până la urmă va curge din el.
Sau, prin stoarcere! Pur şi simplu strângi fructul şi sucul va ieşi.

BTW: Se poate vedea doar alb şi negru la radiografie, cel puţin eu aşa am radiografia la plămâni.
Sup
#44
Serios, daca o banana nu e coapta atunci e mai verzuie.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



#45
Nu văd legătura.
Sup
#46
Devine stupid.
#47
Să-i demonstrăm lui Cristi...Haha
Sup
#48
(10-21-2012, 12:16 PM)roby14 Wrote: Devine stupid.
Acuma ai observat?
#49
(10-21-2012, 12:14 PM)Warhell Wrote: Ce zici de expunerea pepenului la o căldură uriaşă? Căldura va face ca interiorul să se topească, iar până la urmă va curge din el.
Sau, prin stoarcere! Pur şi simplu strângi fructul şi sucul va ieşi.

Pentru ca sa curga interiorul din pepene, e nevoie ca coaja sa se rupa, corect? La fel si pentru stoarcere. Deci, nu merge. Daca cu radiogafia se putea vedea culorile din interior atunci asta ar fi raspunsul corect, dar din cate stiu nu e asa.

(10-21-2012, 12:14 PM)Warhell Wrote: BTW: Se poate vedea doar alb şi negru la radiografie, cel puţin eu aşa am radiografia la plămâni.

Asta stiu si eu (mi-am rupt mana de doua ori). Dar daca culoare din interiorul obiectului e verde, atunci cu radiografia nu iti poti da seama care e culoarea pentru ca tu o sa vezi o nuanta de gri.
#50
Oare există o diferenţă între albastru şi roşu la radiografie?
Ce zici de razele X?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Radia%C8%9Bie_X

Şi, dacă voi spuneţi că discuţia e penibilă, de ce nu ne ajutaţi să îi demonstrăm lui Kristi culoarea unui fruct înainte de decojire şi să terminăm discuţia?!

Ha! Cred că am descoperit ceva pe wikipedia!

În interior este de culoare roz sau roșu datorită licopenului (întâlnit și la roșii)

Show Content
Sup


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  [DISCUTIE] Războiul din Palestina Warhell 7 2,820 11-18-2012, 02:50 PM
Last Post: Robi
  [DISCUTIE] Fenomene Stranii Raducu' 38 12,033 02-17-2012, 07:13 PM
Last Post: Szekemri

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)