Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dezbateri
#41
Ce-i asa greu sa intelegi ca nu vei reusi sa faci pe nimeni sa creada,deja mi se pare o prostie sa stai si sa dai incontinuu citate din biblie,sa te contrazici,degeaba,vrei sa arati cat de multe stii?Este exact la fel cand ati inceput sa va certati cu pepenele,acelasi caacat.Pierdere de timp,dar nu-i al meu.
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


replyReply
#42
(10-28-2012, 07:59 PM)Ducipal Wrote: Ce-i asa greu sa intelegi ca nu vei reusi sa faci pe nimeni sa creada,deja mi se pare o prostie sa stai si sa dai incontinuu citate din biblie,sa te contrazici,degeaba,vrei sa arati cat de multe stii?Este exact la fel cand ati inceput sa va certati cu pepenele,acelasi caacat.Pierdere de timp,dar nu-i al meu.

Fiecare se distreaza cum poate.
replyReply
#43
Meph esti islamic asa-i?
Religia nu este altceva decat un mijloc de a-i dezbina pe oameni. Sunt 4 religii diferite pe lume c 4 doctrini diferite...care numai ii dezbina pe oameni...si nu mi se pare corect. Si eu cred in Dumnezeu dar in felul meu. Mi-a placut felul cum a descris meph lucrurile...desi eu nu m-as baga asa adanc. Cred in Dumnezeu, dar in Biblie nu cred ca fapte ci daor ca invataturi...adica felul cum cred eu ca ar trebui sa se creada in aceasta carte.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#44
Eu defapt cred ca Dumnezeu e cum am zis un spirit puternic(suprem,perfect defapt) care poate ca la turci, se numeste Alah, dar in fine eu oricum cred in Isus si in Dumnezeu.

Kristi@ nu-mi place ca te contrazici singur. Inainte eu ti-am spus ca mai bine crezi ca Dumnezeu a facut lumea prin evolutionism. Dar tu ai zis ca nu e asa. Apoi dai citate de la filozofi. Si zici ca e asa.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#45
(10-29-2012, 02:53 PM)Hegan Wrote: Inainte eu ti-am spus ca mai bine crezi ca Dumnezeu a facut lumea prin evolutionism.

Evolutionismul nu functioneaza. Dovedeste-mi ca gresesc si o sa iau in calcul si varianta ta.

(10-29-2012, 02:53 PM)Hegan Wrote: Kristi@ nu-mi place ca te contrazici singur. Inainte eu ti-am spus ca mai bine crezi ca Dumnezeu a facut lumea prin evolutionism. Dar tu ai zis ca nu e asa. Apoi dai citate de la filozofi. Si zici ca e asa.

Stii engleza? :|

!IMPORTANT! -> Citatele alea descriu natura unui creator CARE ar fi avut nevoie de evolutie ca sa ne creeze. Daca tu crezi ca Dumnezeu a folosit evolutia ca sa ne aduca aici pe pamant, atunci citatele astea doua descriu perfect personalitatea lui: (citestele cu atentie sau foloseste-te de google translate)

Repet, citatele astea nu se refera la dumnezeul crestinismului/bibliei ci la natura dumnezeului care are nevoie de evolutie ca sa creeze oamenii:

Show Content

Uita aici diferentele dintre Biblie si evolutie, doar asa ca sa nu mai zici ca cele doua se pot combina:

[Image: c39c19eec864cfea57d5d1f9a54843f7_amaf.png]


[Image: 1d2a0f65e87da72006131d2449662b70_nvpm.png]
replyReply
#46
Ce sa-ti dovedeasca ma tie bietul copil?Deja iei campii.
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


replyReply
#47
Lol kristi.
(10-28-2012, 05:38 PM)Kristi Wrote: Tu ai probleme? De ce ar avea nevoie Biblia sa explice in detaliu universul? Sau comfunzi cumva Biblia cu o carte de astronomie? -wtf-

Biblia spune ca pamantul e rotund - Cum a stiut Isaia chestia asta cu 2000 de ani inaintea stiintei?

Am si eu o intrebare: E posibil sa te conving vreodata ca am dreptate? Daca iti dovedesc existenta lui Dumnezeu pana cand o sa fii 100% sigur ca am dreptate, o sa fii in stare sa recunosti asta? Sau egoul tau e mai importat decat orice pentru tine.
Interpretezi totul cum vrei tu,doar ca sa te scoti cand nu stii ce linkuri sa mai pui..In biblie nu scrie ca pamantul este rotund.Daca tu prin"cand a venit isus era zi,era noapte" intelegi ca pamantul e rotund e treaba ta,mie mi se pare prea neclar ca sa o consideri o dovada ca biblia este uimitoare!.Gasestemi sa scrie undeva "Thus the earth was round".O referinta clara,la ceva real.ATAT vreau.Nu neaparat univers,ala era doar un exemplu cum biblia se imbina cu cunostintele oamenilor care au scriso,nu cu dumnezeu.
Sau ceva mai impresionant.Nu trebuie sa fi un geniu sa iti dai seama ca daca scurgi oamenii de sange nu o sa iasa ceva bun
EDIT: Zamolxis nu sunt islamic.
replyReply
#48
Da stiu, si tu ai zis ca: Asta explica perfect. Eu am zis de citatul tau, nu de filozofii aia. Dar chiar tu zi zis cu gura ta: Sunt 200% perfect de acord cu ce au zis aia, ca Dumnezeul care a facut teoria evolutionista. Daca nu l-a asta te referi atunci la ce? Si da am inteles ce au zis. Primul a vorbit chiar interesant.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#49
N-ai inteles, si deja discutia asta se transforma in una asemanatoare celei cu pepenele, trebuie sa ma repet de 3-4 ca sa intelegeti ce vreau sa zic...

Dumnezeu NU a folosit evolutia ca sa ne aduca aici, dar daca prin absurd a folosit evolutia ca sa ne aduca aici, atunci acest dumnezeu ar fi rau, crud, nemilos, diabolic si prost.
replyReply
#50
Deci dupa teoria ta,dumnezeu a facut puf si au aparut toate.Cate un puf 7 zile la rand.
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)