Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gothic 4-impresii
#1
Salut tuturor!
Nu am vazut un topic asemanator asa ca am facut eu unul.
Revin dupa o perioada, dupa ce am jucat intai Risen si apoi mult contestatul si slab notatul Gothic 4, fiind mult mai incantat de acesta din urma, desi a avut cateva elemente care sa-l indeparteze de serie.
Noii producatori au avut o misiune grea, prin modul in care si-au incheiat jocul precedent, respectiv Gothic 3. Dupa mine, nu se putea face un joc nou cu vechiul personaj, din simplul motiv ca regele, chiar si in basme daca e sa o luam asa, are rolul de a testa, de a asista, asa ca pun pariu ca si producatorii seriilor precedente ar fi adus un nou personaj in prim plan.
Un dezavantaj mare este faptul ca jocul nu a fost optimizat cum se cuvine, iar ploaia frecventa face ca acesta sa se miste in poze.
Intalnim o grafica si niste creaturi foarte foarte misto, dupa mine, iar harta e geniala.
De asemenea, am mai fost incantat si de armele din joc, desi nu prea mi-a placut sa gasesc pe parcurs arme mai slabe decat cea pe care o foloseam, urmand cursul firesc al jocului. Pe langa arme, si armurile si celelalte iteme sunt bine facute.
In schimb, sunt foarte dezamagit de sistemul de vraji si rune.
Pe de alta parte, avem un sistem extrem de complex si mai dezvoltat decat in celelalte jocuri de miscellaneous si mai ales de licori si asta nu neaparat ca ar fi un punct bun al jocului.
Mult contestatul sistem de lupta enervant initial a inceput sa-mi placa apoi, mai ales la Two-handed, si tin neaparat sa elogiez inca o data sistemul de arme si echipament. Auto-selectarea adversarilor putea lipsi, si ar fi putut sa fie pusa la magii.
Ar fi trebuit, dupa mine sa fie puse si alte figuri la personajele neimportante, ca intalnim numai vreo 5 in tot jocul.
Sistemul de convorbire lasa de dorit.
Dupa mine, Gothic 4 are o poveste deosebita, completeaza foarte bine jocul, dar daca ar fi fost mai bune sau asemanatoare vechilor gothice chestiile pe care le-am enumerat mai sus, precum si sistemul de crafting, sistemul de adaugare a punctelor precum si o muzica gothiceasca, nu viorile astea stresante, ar fi fost un joc mortal.
Risen e si el frumos, dar devine enervant ulterior si are si un final brusc.
Lasati si voi impresii si comentarii daca ati avut rabdarea sa cititi.
Bafta!
replyReply
#2
(02-11-2012, 09:22 PM)Havoc Wrote: Revin dupa o perioada, dupa ce am jucat intai Risen si apoi mult contestatul si slab notatul Gothic 4, fiind mult mai incantat de acesta din urma...
Parerea mea este ca Arcania nici nu se poate numi Gothic 4. Risen este incomparabil mai bun decat Arcania din punctul meu de vedere.
replyReply
#3
Nu am jucat, pentru ca nu imi mergeHaha
dar din video-uri nu mi se pare prea fain
totusi imi place cum se misca caracterul
engine-ul este destul de bun
parerea mea
replyReply
#4
E un adevarat g4
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#5
(02-11-2012, 09:22 PM)Havoc Wrote: Risen e si el frumos, dar devine enervant ulterior si are si un final brusc.
Lasati si voi impresii si comentarii daca ati avut rabdarea sa cititi.
Bafta!

Risen are intradevar multe lucruri care il dezavantajeaza, printre care si o poveste care pare ca nu are multe de oferit, insa in fond este ceva ce mi-a adus aminte de Gothic. Ciudat, nu? Gothic 4: Arcania nici macar nu mi-a atins acel sentiment 'gothic'. Nici macar cand avea personaje precum: Milten, Gorn, Diego, Xardas, NH si altii.

Impresia mea, ca un fost om vrajit de universul Gothic, este una foarte proasta despre Arcania. Gothic 3 a fost el bug-uit, dar era Gothic. Arcania nu e Gothic. Asta e singurul argument pe care il am si totodata cel mai important.

----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#6
Gothic 4 ?Ala nui gothic
Poate alta serie Arcania 1Haha
Nu am jucat jocul pentru ca numi permite pc dar am vazut multe video-uri stiu ca taranu ala afla ca iubita sa moare apoi omoara un demon sau dragon ceo fi ala
Revin la gothic 2 Grin(grafica parca arata bine in arcania)
replyReply
#7
Incercati sa postati aici doar daca ati jucat Arcania Gothic 4. Ca altfel vb din auzite si nu e corect deloc.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#8
tu lai jucat ?cum e?
replyReply
#9
Am jucat putin. Si dupa am incetat. Jocul imi merge foarte prost pe laptop, spre deosebire de Risen care merge cel putin decent.

The good parts:
Grafica este superba in Arcania, indiferent de ce s-ar zice (cateva mici exceptii)
Muzica este superba de asemenea. Norocul meu ca detin Collector's Edition-ul (castigat la un concurs, ca nu am innebunit sa dau bani pe un Collector's Edition la asa joc) si am cd-ul cu soundtrack.
Level designul mi-a placut mult din punct de vedere al naturaletii aspectului. Pietrele arata a pietre, peisajele sunt frumoase, simti ca esti intr-o lume vie.
Designul orcilor, desi a fost criticat, mie mi-a placut. Este o combinatie draguta intre designul din G1/2 si G3. De asemenea orcul pe care l-am intalnit are un design mai... tribal.
Sistemul de combat.... nu e atat de rau. E clar mai bun ca sistemul din The Witcher.

The horrible parts.
Level designul este tubular. Cu toate ca arata bine, jocul este alcatuit doar din tuburi cu o singura directie si cateodata un singur sens de mers. Dungeonurile sunt construite asa, ceea e e oribil.

Personajele nu au nimic de spus. Primele cateva ore le petreci in satul natal al noului erou si iti faci griji despre cum ai lasat-o bortzoasa pe una si cum tatal ei nu te lasa sa o iei de nevasta. De asemenea tipa, insarcinata, vrea sa viziteze insula mare inainte sa se casatoreasca cu toate ca acolo e un plin razboi, deci stupiditatea personajelor este exasperanta.

Erori mari de continuitate. De exemplu am gasit o scrisoare la un mag care imi spunea cum Jarkedar il slujeau pe Beliar.

Level up system. Un numar rusinos de mic de skilluri, toate fiind liniare (nu se separa in 2 sau mai multe directii de dezvoltare), iar jocul nu are profesori.

Crafting systemul este slab. Ofera posibilitati si ai nevoie de retete, insa poti sa craftuiesti orice, oriunde, nu ai nevoie de alchemy table sau alte lucruri de genul, desi ele exista in joc. De asemenea nu poti dormi.

replyReply
#10
(02-12-2012, 02:19 AM)soul of darknes Wrote: tu lai jucat ?cum e?

L-am terminat. Cum a spus si Maladiq grafica superba. Cateodata stateam, pe un munte si ma uitam in jos la cat de frumos e un rau. Sau stateam in rau sa vad cu curge apa. Superba grafica. Dar cand vine vorba de misiuni, parca ceva te atrage inapoi catre acel munte din care priveam inainte.

Luptele dureaza mult prea mult si sunt al naibii de plictisitoare...

----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Gothic Remake Szekemri 59 7,491 03-19-2024, 07:43 PM
Last Post: Cyrus35
  20 ani de Gothic 2 Cyrus35 0 450 11-27-2022, 09:05 PM
Last Post: Cyrus35
  Să jucăm Gothic 1 pentru prima dată - 2018 FrenzyRageQuit 2 2,069 02-09-2018, 10:33 PM
Last Post: FrenzyRageQuit
  Gothic 2 Gold Edition problema ZeKo 3 2,592 07-05-2017, 10:04 PM
Last Post: ZeKo
  gothic 4 probleme cu incarcarea salvarilor danclaudiu95 2 2,065 06-27-2017, 09:21 PM
Last Post: cornel
  Download Gothic iReal2015 2 2,125 12-18-2016, 10:25 PM
Last Post: iReal2015
  Gothic 2 - Nelamuriri simba10 0 1,545 11-16-2016, 12:01 AM
Last Post: simba10
  Gothic 2 Velaya directX in romana Grim 4 2,487 10-30-2016, 10:24 AM
Last Post: Grim
  Gothic III Forsaken Gods in limba romana Grim 2 2,225 10-15-2016, 02:44 PM
Last Post: Grim
  Gothic 3 CM 3.0+Quest Pack in limba romana Grim 12 5,128 10-08-2016, 10:21 AM
Last Post: Grim

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)