Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Threadul despre religie
#71
(01-27-2015, 05:59 PM)Kristi Wrote:
(01-27-2015, 05:23 PM)Hiperboreanul Wrote: Cred ca Iisus s existat si ii urmez invataturile. Dovedeste biblic ca Ortodoxia e o religie falsa si ca catolicii sau protestantii is ai mai adevarati crestini.

Consider catolicismul putin mai eretic decat ortodoxismul.

1. Biblia e foarte clara ca mantuirea este prin har, si nu prin fapte (Efeseni 2:8-9, Romani 3:28, Romani 4:5, Tit 3:5, Ioan 3:16, etc) . Ortodoxismul neaga lucrul acesta si spune ca faptele sunt necesare pentru mantuire, lucru care constituie o erezie grava.

Zici cum vrei, exista/au existat oamenii cu har ca faceau/inca fac minuni dar faptele sunt importante.

(01-27-2015, 05:59 PM)Kristi Wrote:
(01-27-2015, 05:23 PM)Hiperboreanul Wrote: Cred ca Iisus s existat si ii urmez invataturile. Dovedeste biblic ca Ortodoxia e o religie falsa si ca catolicii sau protestantii is ai mai adevarati crestini.

Consider catolicismul putin mai eretic decat ortodoxismul.

2. Ortodoxismul spune ca Biblia nu este singura sursa pentru construirea teologiei, ci zice ca si traditia este pe acelasi nivel ca importanta cu Biblia, desi Isus a zis in Matei 15:3 "Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?" Cand Biblia si traditia ortodoxa se contrazic, ortodoxia alege traditia, si nu Biblia, si din ce a zis Hristos mai sus, iti dai seama ca asta nu e bine deloc.

N-am zis ca-i bine, Biblia e presus traditiilor chiar daca sunt anumite traditii ce le respect.

(01-27-2015, 05:59 PM)Kristi Wrote:
(01-27-2015, 05:23 PM)Hiperboreanul Wrote: Cred ca Iisus s existat si ii urmez invataturile. Dovedeste biblic ca Ortodoxia e o religie falsa si ca catolicii sau protestantii is ai mai adevarati crestini.

Consider catolicismul putin mai eretic decat ortodoxismul.

3. Ortodoxismul accepta inchinarea la sfinti si la icoane, o practica condamnata in Biblie. Exodul 20:4-5 "Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti"

Nu-ti dau dreptate nici nu te contrazic, ce sa zic. Aici te contrazici singur, zici de Sfinti si zici de chip cioplit... ca omul picteaza Sfintii aia e altceva da' nu stiu ce ai tu cu Sfintii, da' voi catolicii si protestantii va credeti cei mai crestini (no offence).

(01-27-2015, 05:59 PM)Kristi Wrote:
(01-27-2015, 05:23 PM)Hiperboreanul Wrote: Cred ca Iisus s existat si ii urmez invataturile. Dovedeste biblic ca Ortodoxia e o religie falsa si ca catolicii sau protestantii is ai mai adevarati crestini.

Consider catolicismul putin mai eretic decat ortodoxismul.

4. Ortodoxia accepta rugaciunile pentru morti, desi niciunde in Biblie nu ni se spune ca putem sau trebuie sa facem asta, si niciunde nu scrie ca mortii ne pot auzi sau ca rugaciunile noastre le pot afecta viitorul. Biblia spune ca odata ce ai murit, destinul ti-este sigilat pentru totdeauna. Evrei 9:27 "Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata"

Aici te contrazic, sunt eu eretic/impotriva Bibliei da ca ma rog pentru morti sau zic ,,odihneasca-se in pace"?

(01-27-2015, 05:59 PM)Kristi Wrote:
(01-27-2015, 05:23 PM)Hiperboreanul Wrote: Cred ca Iisus s existat si ii urmez invataturile. Dovedeste biblic ca Ortodoxia e o religie falsa si ca catolicii sau protestantii is ai mai adevarati crestini.

Consider catolicismul putin mai eretic decat ortodoxismul.

5. Ortodoxia o venereaza pe Maria, in loc sa-l venereze pe Isus. Niciunde in Biblie nu ni se spune ca trebuie sa ne rugam ei. In plus, a venera/a te inchina inaintea unui om este un pacat. Isus a zis in Matei 4:10 "Căci este scris: „Domnului Dumnezeului tău să te închini şi numai Lui să-I slujeşti." .... Ortodoxia spune ca Maria este un mijlocitor intre oameni si Dumnezeu... asta e GRESIT! 1 Timotei 2:5 spune "Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos"

Cum ziceam si Maria e o persoana sfanta dar doar Iisus e peste toti Sfintii si peste Sfintii si Iisus e Dumnezeu.

(01-31-2015, 01:37 AM)Kristi Wrote: @Hiperboreanul, inca mai esti ortodox? Chiar si dupa ce ti-am demonstrat biblic ca nu e religia corecta?

Da, sunt, nici cei din vest sau protestanti nu-s cei corecti.
,,Să nu uiți de unde pleci că n-ai să știi unde vrei să ajungi!''
Gothic

https://www.youtube.com/watch?v=ruGHJaEClLE
replyReply
#72
(01-31-2015, 03:46 PM)Hiperboreanul Wrote: Zici cum vrei, exista/au existat oamenii cu har ca faceau/inca fac minuni dar faptele sunt importante.

Oameni cu har? Ce intelegi tu prin asta? Modul in care folosesti termenul "har" ma face sa cred ca nu stii ce inseamna... am avut acum 1-2 ani o discutie pe crestinortodox.ro cu un ortodox (fireste) care credea ca "harul" este aura din jurul capului sfintiilor ........... no comment. Daca spui ca faptele sunt necesare pentru mantuire, atunci cum interpretezi tu Efeseni 2:8-9, Romani 3:28, Romani 4:5, Tit 3:5, Ioan 3:16 ?

(01-31-2015, 03:46 PM)Hiperboreanul Wrote: N-am zis ca-i bine, Biblia e presus traditiilor chiar daca sunt anumite traditii ce le respect.

Asta e parerea ta sau parerea oficiala a ortodoxismului? Cand observi o contradictie intre traditie si Biblie, pe care alegi sa crezi si sa urmezi? Ortodoxul de rand se ia dupa traditie, nu dupa Biblie.

(01-31-2015, 03:46 PM)Hiperboreanul Wrote: Nu-ti dau dreptate nici nu te contrazic, ce sa zic. Aici te contrazici singur, zici de Sfinti si zici de chip cioplit... ca omul picteaza Sfintii aia e altceva da' nu stiu ce ai tu cu Sfintii, da' voi catolicii si protestantii va credeti cei mai crestini (no offence).

Nu inteleg unde m-am contrazis, poti te rog sa-mi explici?
E una sa pictezi sfinti, e cu totul altceva sa te inchini la acele picturi si sa le saruti. Exodul 20:4-5 condamna aceasta practica.

Nu e vorba ca cineva se crede mai crestin decat altcineva, ceea ce conteaza e adevarul. Daca religia ta pretinde ca urmeaza invataturile din Biblie, desi ti-am arata destule locuri unde le incalca pe fata, cum poti sa arati pe altcineva cu degetul cand propria ta religie are probleme grave doctrinare?

(01-31-2015, 03:46 PM)Hiperboreanul Wrote: Aici te contrazic, sunt eu eretic/impotriva Bibliei da ca ma rog pentru morti sau zic ,,odihneasca-se in pace"?

Probabil ca nu te-as numit eretic pentru atata lucru, dar in orice caz as zice ca rugaciunea pentru morti este nebiblica. Odata ce o persoana moare, destinul ii este scris si nu mai poate trece din iad in rai, dupa cum spun ortodocsii... Pe un site ortodox, un tip zicea ca Dumnezeu este mai iubitor decat este drept si de aceea El uneori mai inchide ochii fata de dreptate si iarta pe unii oameni datorita regaciunilor celor din viata... asta e 100% nebliblic si o insulta la adresa caracterului lui Dumnezeu. Dumnezeu NU este mai mult drept decat iubitor, Dumnezeu NU POATE sa-si incalce dreptatea in schimbul iubirii, pentru ca asta l-ar face NEDREPT. Un judecator care iarta un criminal in serie, si il elibereaza, stiind ca este vinovat, este un judecator RAU si NEDREPT. La fel ar fi Dumnezeu daca si-ar da dreptatea la o parte, axandu-se doar pe iubirea Lui.

(01-31-2015, 03:46 PM)Hiperboreanul Wrote: Cum ziceam si Maria e o persoana sfanta dar doar Iisus e peste toti Sfintii si peste Sfintii si Iisus e Dumnezeu.

Tipul ala de pe crestinortodox.ro de care iti ziceam mai sus, cand m-a auzit ca am zis ca Maria a fost un om la fel ca si oricare, care avea nevoie de un Salvator altfel merge drept in iad la fel ca toti ceilalti oameni, aproape ca a turbat Haha Crezi ca Maria ar fi mers in cer, chiar si daca Isus nu ar fi murit pentru pacatele omenirii?

(01-31-2015, 03:46 PM)Hiperboreanul Wrote: Da, sunt, nici cei din vest sau protestanti nu-s cei corecti.

Cand faci o astfel de afirmatie, ai nevoie de vreo dovada sau macar de un argument micut acolo. Cand m-ai intrebat de ce ortodoxismul este o religie falsa, eu ti-am adus argumente. Ar fi minunat daca ai aduce si tu argumente cand spui ca protestantii nu-s cei corecti, d.p.d.v. doctrinar.
replyReply
#73
(01-31-2015, 12:05 PM)Kristi Wrote: 1. Crezi ca universul nu are un creator?
2. Crezi ca este rau sa torturezi un copil mic pentru propria distractie?

Daca raspunzi cu "da" la ambele intrebari (asa cum majoritatea ateiilor fac) atunci te auto contrazici.

Bineinteles ca potop a existat. Potopul este motivul pentru care avem milioane si milioane de fosile. Fosilizarea este un proces care se intampla foarte rar, si necesita anumite conditii ca sa aiba loc, un potop universal ar putea raspunde la intrebarea de ce gasim atat de multe fosile.
De ce anume ma contrazic daca zic da?
Potopul si arca lui Noe a existat?
replyReply
#74
(01-31-2015, 04:40 PM)soul of darkness Wrote: De ce anume ma contrazic daca zic da?

Daca Dumnezeu nu exista, atunci nu exista niciun standard moral obiectiv. Cred ca am mai folosit argumentul asta mai demult aici:

1. Daca Dumnezeu nu exista, atunci nu exista nici valori morale obiective.
2. Valori morale obiective exista.
3. Deci, Dumnezeu exista.

Prin valori moral obiective ma refer la acele valori morale care sunt complet independente de parerea oamenilor. De exemplu, a omori evrei este un lucru imoral, si chiar si daca nazistii ar fi reusit sa castige al doilea razboi mondial si sa ii determine pe toti oameni de pe pamant sa creada ca omoratul de evrei este moral, chiar si in situatia aia, a omori evrei ar fi un lucru imoral. Un alt exmplu de un lucru obiectiv este acesta: 2+2 este egal cu 4 chiar si daca toti oameni de pe pamant ar crede ca este egal cu 5. Conform ateismului si evolutiei, a viola pe cineva e un lucru care e nu ar trebui sa se permita intr-o societate civilizata, dar asta nu inseamna ca lucrul acela este un lucru rau sau imoral. In lipsa unui standard care sa ne arate ce este moral si imoral, tot ce ne ramane este subiectivitate, preferinte personale, nimic obiectiv. Tu, ca si un ateu, nu poti spune ca a tortura un copil pentru propria disctractie este un lucru gresit. De ce nu? Pentru ca atunci eu te intreb "De ce e gresit sa torturezi un copil pentru propria distractie?" ... si nu vei reusit sa imi dai un raspuns care sa iti justifice parerea.

Nu zic ca ateii sunt oameni imorali, ci zic ca ateii nu isi pot justifica valorile morale in care cred.

Ideea principala e aceasta: exista unele lucruri morale si exista unele lucruri imorale, si singura explicatie pentru acest lucru este existenta unui standard moral obiectiv care este reprezentat de insasi natura/caracterul lui Dumnezeu. Deci, ori de cate ori un ateu zice ca un lucru este moral sau imoral, el fara sa-si dea seama presupune existenta lui Dumnezeu, de aceea ateismul se contrazice singur.

(01-31-2015, 04:40 PM)soul of darkness Wrote: Potopul si arca lui Noe a existat?

Da, am raspuns la intrebarea asta mai sus...
replyReply
#75
(01-31-2015, 05:36 PM)Kristi Wrote: Da, am raspuns la intrebarea asta mai sus...
Ai raspuns ca a existat un potop, dar eu tot nu inteleg cum a reusit Noe sa contruiasca o nava uriasa, cum a adus el animale din toate zonele, unde au stat atatea animale gigantice si resurse.
replyReply
#76
(01-31-2015, 06:02 PM)soul of darkness Wrote: Ai raspuns ca a existat un potop, dar eu tot nu inteleg cum a reusit Noe sa contruiasca o nava uriasa, cum a adus el animale din toate zonele, unde au stat atatea animale gigantice si resurse.

Eu: "Cat de mare era arca?"
Soul: "Nu stiu."
Eu: "Cate animale erau in arca?"
Soul: "Nu stiu. Tot ce stiu e ca e imposibil."

Haha

Cine a zis ca Noe trebuia sa aduca cei mai mari dinozauri pe care ii gaseste? E logic ca cel mai intelep lucru este sa iei pui, nu adulti, pentru ca puii au nevoie de mai putin spatiu, mai putina mancare, si traiesc mai mult dupa potop ca sa repopuleze pamantul.
replyReply
#77
(01-31-2015, 12:10 PM)Kristi Wrote: Ai putea sa-mi dai niste example, te rog? Grin

Dumnezeu spune sa nu pacatuim
Preotii spun ca pacatuim din momentul in care ne nastem
(N-am citit Bliblia inca,deci argumentul de mai sus poate sa nu fie prea bun)

Kristi Wrote:Nu ma uit la desene animate care-si bat joc de Dumnezeu. Daca acel video contine niste argumente bune, te-as ruga sa le transcrii aici, daca vrei, si voi raspunde la ele, dar nu imi voi pierde timpul uitandu-ma la video-ul ala.


Desenul nu isi bate joc de Dumnezeu, el demonstreaza unele argumente intr-o maniera amuzanta

[Image: I%2Bwant%2Byou%2Bto%2Btell%2Bthe%2Btruth.jpg]
replyReply
#78
(01-31-2015, 08:30 PM)Vladeisan Wrote: Dumnezeu spune sa nu pacatuim
Preotii spun ca pacatuim din momentul in care ne nastem
(N-am citit Bliblia inca,deci argumentul de mai sus poate sa nu fie prea bun)


Ai spus ca crestinismul se auto-contrazice, si exemplul pe care mi-l dai e parerea unui preot ortodox... e ca si cum ai zice "Mormonii cred unele lucruri care nu sunt biblice, si asta demonstreaza ca crestinismul se autocontrazice" ... ai luat macar in vedere posibilitatea ca mormonii (sau in cazul tau, ortodocsii) nu reprezinta crestinismul? Haha

Daca tu, ca si tata (sa zicem ca esti parinte) ii spui copilului tau sa nu se arunce de la balcon ( Haha ) si el se arunca de la balcon... ce inseamna asta? E o contradictie? Nu. E o simpla neascultare. Dumnezeu ne spune sa nu pacatuim, iar noi pacatuim, deci in concluzie, crestinismul se contrazice... foarte ciudata logica...

Eu nu cred ca un bebelus de 2-3 luni poate sa pacatuiasca, pentru ca nu are o constiinta sau o gandire care sa-i arate ca nu e bine sa faca un lucru sau altul.

(01-31-2015, 08:30 PM)Vladeisan Wrote: Desenul nu isi bate joc de Dumnezeu, el demonstreaza unele argumente intr-o maniera amuzanta

Deci, sa inteleg ca nu vrei sa transcrii unele argumente prezentate de acolo? Haha No pressure. Smile
replyReply
#79
(01-31-2015, 06:50 PM)Kristi Wrote: Eu: "Cat de mare era arca?"
Soul: "Nu stiu."
Eu: "Cate animale erau in arca?"
Soul: "Nu stiu. Tot ce stiu e ca e imposibil."

Haha
Foarte tare, tare rau chiar.
replyReply
#80
(01-31-2015, 09:30 PM)Kristi Wrote: Ai spus ca crestinismul se auto-contrazice, si exemplul pe care mi-l dai e parerea unui preot ortodox...

Mai citeste odata:
Show Content

Kristi Wrote:Deci, sa inteleg ca nu vrei sa transcrii unele argumente prezentate de acolo? Haha No pressure. Smile

Filmuletul spune despre cum omul L-a creat pe Dumnezeu pentru ca i-a fost frica de faptul ca am putea fi singuri in univers,ai nimanui. Si cam este adevarat. Noua de este frica sa recunoastem(daca ar fi adevarat) ca noi nu suntem ai nimanui,si probabil ca suntem singuri in univers.
Sa nu mai vorbim de faptul ca atunci cand suntem speriati,primul lucru pe care-l facem este sa ne rugam la Dumnezeu,dar daca nu ar exista....ce-am face?
Noi credem in Dumnezeu doar pentru ca ne este frica, si eu sunt de acord cu asta.
Oamenii nu se duc la biserica pentru ca il iubesc pe Dumnezeu, ci pentru ca sunt disperati sa se trezeasca intr-un loc mai bun dupa ce mor. Macar sa se trezeasca undeva,dupa ce mor.
Oamenii nu pot suporta adevarul ca totul are un sfarsit.
[Image: I%2Bwant%2Byou%2Bto%2Btell%2Bthe%2Btruth.jpg]
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Thread despre viata si legile fizicii. Legend 112 42,063 03-03-2012, 05:32 PM
Last Post: Zamolxis1

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)