Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dezbatere traducere Gothic 3?
Voi testa si in Nordmar,deocamdata vreau sa corectez ce am tradus eu in Reddock,Cape Dun,Geldern,Silden,Trelis si Montera.Adica vreau mai intai sa vad barna din ochiul meu,dupa aceea neghina din ochiul altuiaSmile.
Carnage ne poate spune daca iese ceva pana la craciun.Poate daca se rezolva cu alea 2800 de linii.
replyReply
(12-15-2010, 04:22 PM)old nick Wrote: Voi testa si in Nordmar,deocamdata vreau sa corectez ce am tradus eu in Reddock,Cape Dun,Geldern,Silden,Trelis si Montera.Adica vreau mai intai sa vad barna din ochiul meu,dupa aceea neghina din ochiul altuiaSmile.
Carnage ne poate spune daca iese ceva pana la craciun.Poate daca se rezolva cu alea 2800 de linii.

eu chiar nu ma mai bag...la inca 2800...sper ca ma intelegeti...Smile
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
(12-15-2010, 04:33 PM)Pepe_the_shepherd Wrote: eu chiar nu ma mai bag...la inca 2800...sper ca ma intelegeti...Smile

Eu te inteleg si te felicit pentru efortul depus.Stiu ca e vorba despre pasiune,dar tot munca se numeste si cred ca meriti tot respectul.
replyReply
(12-15-2010, 04:33 PM)Pepe_the_shepherd Wrote:
(12-15-2010, 04:22 PM)old nick Wrote: Voi testa si in Nordmar,deocamdata vreau sa corectez ce am tradus eu in Reddock,Cape Dun,Geldern,Silden,Trelis si Montera.Adica vreau mai intai sa vad barna din ochiul meu,dupa aceea neghina din ochiul altuiaSmile.
Carnage ne poate spune daca iese ceva pana la craciun.Poate daca se rezolva cu alea 2800 de linii.

eu chiar nu ma mai bag...la inca 2800...sper ca ma intelegeti...Smile

Pepe , tu ai facut destule pentru proiect, ai ajutat cel mai mult, felicitarile mele Smile astazi i-am dat 500 de linii lui oldnicu.
Momentan eu pun diacritice si corectez erorile gramaticale, dar cred ca voi traduce si eu din acele dialoguri, dar versiunea beta nu va fi bine pusa la punct, dar totusi o s-o scoatem Smile.
[Image: 242idki.png]
replyReply
Carnage vreau sa te rog sa-mi trimiti pe mail(sau pe mess) primul text pe care l-am tradus(acela de 1600 de linii)ca sa-l corectez,daca il mai ai ca nu l-am gasit in stringtable.Cu astea de 500 respectiv 4000 de linii am inceput deja,asa ca tu ocupa-te de altele.Am inceput si traducerea celor 1300 pe care mi le-ai dat ieri,si le voi corecta si pe astea.Daca fac mai multe activitati,nu ma mai plictisesc.Smile
replyReply
Incep eu...de exemplu pe lurkeri i-am tradus ca reptile. Idei, sugestii, e bn, nu e ..spune-ti.Smile
- nugget - bucată de aur, pepiţă...
- snapper - cred ca cel mai bine ar fi sa-l lasam asa daca nu vom avea idei prea stralucite.
- blank - depinde de consens: lingou in unele cazuri sau armă neforjată daca este vorba de arme...asa am tradus eu...din nou astept opinii.
- ogre - căpcăun sau uriaş...tot de voi depinde....căpcăun suna interesant.
- sabertooth - pantera dinţată (glumeam cu asta)...nu am idee...
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
(12-18-2010, 12:38 AM)Pepe_the_shepherd Wrote: Incep eu...de exemplu pe lurkeri i-am tradus ca reptile. Idei, sugestii, e bn, nu e ..spune-ti.Smile
- nugget - bucată de aur, pepiţă...
- snapper - cred ca cel mai bine ar fi sa-l lasam asa daca nu vom avea idei prea stralucite.
- blank - depinde de consens: lingou in unele cazuri sau armă neforjată daca este vorba de arme...asa am tradus eu...din nou astept opinii.
- ogre - căpcăun sau uriaş...tot de voi depinde....căpcăun suna interesant.
- sabertooth - pantera dinţată (glumeam cu asta)...nu am idee...

-lurker-am luat sensul verbului to lurk,a sta la pânda,i-am zis pândar de râu sau de mlaştină
-nugget-pepită suna cam modern(desi eu asa am tradus),bulgăre de aur parcă e mai poeticSmile
-snapper-cred că e un fel de "muşcător",eu i-am zis saurian,dar sună prea "savant"
-blank-lingou sau bară de metal,drug
-ogre-căpcăun a fost şi alegerea mea-ShrekSmile
-sabertooth-tigru cu dinţi-pumnal,am citit undeva despre ei,chiar au existat se pare...
-ripperbeast-spintecător,altceva nu mi-a trecut prin minte
-scavenger-saprofag mi se pare mai nimerit decât necrofag-necrofagii se hrănesc cu cadavre,ori scavengerii ataca şi oameni vii
-bloodfly-adică sânge şi muscă,eu i-am zis muscă-vampir dar mmh...
-undead-am zis strigoi,dar nu sunt prea convins
Sunt păreri pe care trebuie să le cernem şi să ne punem de acord.Cu căt sunt mai multe idei,cu atât mai bine,iese o treabă frumoasă.
replyReply
ripperbeast-spintecător -foarte bine
scavenger - mai bn necrofag
undeazi- sa zicem...
restul sa mai vina si altii cu idei....
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
(12-18-2010, 01:28 AM)Pepe_the_shepherd Wrote: ripperbeast-spintecător -foarte bine
scavenger - mai bn necrofag
undeazi- sa zicem...
restul sa mai vina si altii cu idei....

Asadar,ramane stabilit,necrofag,spintecator.Ce facem cu shadowbeast-fiara umbrei,a intunericului,sau fiara intunecata?Bloodfly,lurker,pareri?
replyReply
(12-18-2010, 12:00 PM)old nick Wrote: Ce facem cu shadowbeast-fiara umbrei,a intunericului,sau fiara intunecata?Bloodfly,lurker,pareri?
shadowbeast- Bestia Umbrei
Bloodfly - Musca de Sange
Lurker - Pradator
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Gothic Remake Szekemri 60 9,183 06-19-2024, 08:04 PM
Last Post: cornel
  20 ani de Gothic 2 Cyrus35 0 557 11-27-2022, 09:05 PM
Last Post: Cyrus35
  Să jucăm Gothic 1 pentru prima dată - 2018 FrenzyRageQuit 2 2,223 02-09-2018, 10:33 PM
Last Post: FrenzyRageQuit
  Gothic 2 Gold Edition problema ZeKo 3 2,726 07-05-2017, 10:04 PM
Last Post: ZeKo
  gothic 4 probleme cu incarcarea salvarilor danclaudiu95 2 2,186 06-27-2017, 09:21 PM
Last Post: cornel
  Download Gothic iReal2015 2 2,229 12-18-2016, 10:25 PM
Last Post: iReal2015
  Gothic 2 - Nelamuriri simba10 0 1,621 11-16-2016, 12:01 AM
Last Post: simba10
  Gothic 2 Velaya directX in romana Grim 4 2,747 10-30-2016, 10:24 AM
Last Post: Grim
  Gothic III Forsaken Gods in limba romana Grim 2 2,335 10-15-2016, 02:44 PM
Last Post: Grim
  Gothic 3 CM 3.0+Quest Pack in limba romana Grim 12 5,605 10-08-2016, 10:21 AM
Last Post: Grim

Forum Jump:


Users browsing this thread: 17 Guest(s)