World of Gothic - Forum

Full Version: The Champion of Gothic ~ Concurs
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Nu gasesc rima in ultimu versHaha..
I like that. A fost ceva mai liric decat comedia facuta de noiHaha.
(01-08-2013, 01:30 AM)Ionutzel Wrote: [ -> ]I like that. A fost ceva mai liric decat comedia facuta de noiHaha.
Daca nu e comedie, tot degeaba..Haha
Ca sa sune bine, o poezie nu trebuie sa aiba neaparat o rima sau o masura echilibrata. Versurile pot devenii mai melodioase si prin alte procedee stilistice: ritmul si aliteratia in primul rand, si cam orice figura de stil in al doilea. Just sayin, in caz ca vreti sa compuneti ceva si nu va iese, sa va uitati si in alta parte, nu numai la ultimele silabe din vers.
Show Content
(01-08-2013, 01:35 AM)Bogdan Wrote: [ -> ]Ca sa sune bine, o poezie nu trebuie sa aiba neaparat o rima sau o masura echilibrata. Versurile pot devenii mai melodioase si prin alte procedee stilistice: ritmul si aliteratia in primul rand, si cam orice figura de stil in al doilea. Just sayin, in caz ca vreti sa compuneti ceva si nu va iese, sa va uitati si in alta parte, nu numai la ultimele silabe din vers.

Sau pot sa nu fie nici melodioase, daca compenseaza prin altceva.. sau vor sa exprime altceva. Dar trebuie munca multa pentru ca sa faci 3 strofe de calitate, nu cateva minute cat am stat eu. Cred ca daca as sta mult timp, ar trebui sa iasa...
Sper sa va placa:

Show Content
Macar a lui Hegan rimeaza, spre deosebire de a meaHaha.
Ma simt flatatSmile. A ta rimeaza Roby. Exista mai multe forme de rima. Imbratisata, monorima, imperecheata, incrucisata.
Rima alba parca e aia folosita de mineHaha.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18