World of Gothic - Forum

Full Version: Creatie vs Evolutie part 2
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
(11-22-2009, 12:43 AM)Hestia Wrote: [ -> ]Ca si alte organisme, oamenii au evoluat in timp din specii mai "noi", si impart o relatie genetica cu toate formele de viata de pe pamant.
Studierea evolutiei umane implica intelegerea similaritatilor si diferentelor intre oameni si alte specii in genele lor, forma corpului, fizionomie, comportament.
Vreau sa nu intelegeti ca suntem descendentii maimutelor adica cimpanzei/gorile/etc (speciile care exista azi), facem parte din grupul primatelor. Ca si primate impartim cateva caracteristici ca: "vederea in fata", abilitate foarte buna pentru a folosi mainile adica sa tinem obiecte in mana si creiere marite in raport cu marimea corpului.
Comparand oamenii cu alte specii care traiesc, savantii au invatat ca suntem similari cu "maimutele mari = apes" din Africa si Asia.
Dintre toate animalele, oamenii si maimutele sunt aproape asemenea in forma corpului si creier, avand o viata sociala complexa, si in multe alte trasaturi caracteristice majore sau minore, incluzand lipsa cozii.
Sunt maimute care au cozi si care nu au, acestea la randul lor s-au impartit de la un stramos comun intr-o perioada anume.
Specia noastra si cimpanzeii sunt amandoi descendenti a unui stramos comun care a fost diferit fata de maimutele africane, si multe studii in genetica arata ca cimpanzeii si oamenii sunt mult mai similari decat oricare din astia doi mentionati cu gorilele.
Trasaturile umane distinctiv au aparut nici recent nici in acelasi timp ci au evoluat bucata cu bucata cu timpul, un timp indelungat.
Intr-un documentar era filmata o maimuta care traversa un rau cu puiul care se tinea de burta ei, maimuta nu traversa pe 4 picioare ci in 2 picioare, trageti o concluzie.

Daca am evoluat din primate, atunci de ce mai exista primate astazi? Nu ar trebui ca prin aceasta evolutie, maimutele sa evolueze in timp in oamenii de astazi, iar primatele sa nu mai existe?

(11-22-2009, 12:43 AM)Hestia Wrote: [ -> ]Mie nu mie rusine ca am evoluat dintr-o maimuta ca sa zic asa, da ce sa faci pentru ca egoul unor persoane cu prejudecati si credinte oarbe nu pot accepta asa ceva, ei au iesit din cur de zeu domnilor, prin fantastic zeul lor a alipit atomii de substante diferite si uite asa hocus pocus adam a pasit pamantul, ce mai vrei suntem civilizati domnule deci speciali avem onoarea sa fim domnitori peste toate fiintele vii, lasa-ma sa ma screm.

1. Ai spus "credinte oarbe" - iarasi te contrazici singur.
2. Cum pot sa accept minciuna. Omul de la inceputul existentei lui a incercat sa afle cum au aparut. Au existat si inca exista multe teori, prin care oamenii au incercat sa rezolve acest mister. Asadar, aceste teori ale oamenilor se schimba, dar ce este scris in Biblie nu s-a schimbat niciodata, si nici nu se va schimba. Asta e o deosebire intre creatie si evolutie.
3. Ma tem ca daca vei mai folosi cuvinte jignitoare (ex. "ei au iesit din cur de zeu") va trebui sa primesti warn.
(11-22-2009, 12:57 PM)Ilidan Wrote: [ -> ]Posibil sa aiba si stiinta dreptate cu teoria sa Haha

Ei bine, sa ne gandim putin la asta. Cuvantul lui Dumnezeu a fost, este, si mereu va fi superior stiintei.
singura dovada ca noi am evoluat din maimute este coccisul
Ca sa inteleg, voi (evolutionistii) va puneti intreaga baza a teoriei voastra pe un os al corpului uman?
nu sunt evolunist dar vreau sa inteleg cine are freptate Smile
(11-22-2009, 02:14 PM)Necro Wrote: [ -> ]Daca am evoluat din primate, atunci de ce mai exista primate astazi? Nu ar trebui ca prin aceasta evolutie, maimutele sa evolueze in timp in oamenii de astazi, iar primatele sa nu mai existe?
Exista primate astazi fiindca s-au impartit in ramuri din motive de selectie naturala.
Natura produce spontan variatii: - daunatoare, - indiferente, - avantajoase, iar varietatile se contureaza ca specii în curs de formare.
Cand vorbesti de evolutie nu te gandesti ca toti indivizii evolueaza spre un singur stadiu.
Le fel cum exista mai multe specii de paianjeni/pesti etc la fel si cu primatele. In functie de mediu/schimbari de mediu si alte cauze dobandesti anumite insusiri si cum exista medii/cauze diferite exista si evolutii diferite a aceleiasi clasa de vietuitoare.

Eu nu pot si nu vreau sa raspund la fiecare intrebare legata de evolutie, am postat un documentar pe threadu' asta si mai sunt documentatii peste tot, daca este curios careva sa se documenteze.
Nu iti cer sa crezi in ceva ci informeaza-te daca esti curios, daca nu ramai la citatele din biblie si fa pe salvatorul.

(11-22-2009, 02:14 PM)Necro Wrote: [ -> ]2. Cum pot sa accept minciuna. Omul de la inceputul existentei lui a incercat sa afle cum au aparut. Au existat si inca exista multe teori, prin care oamenii au incercat sa rezolve acest mister. Asadar, aceste teori ale oamenilor se schimba, dar ce este scris in Biblie nu s-a schimbat niciodata, si nici nu se va schimba. Asta e o deosebire intre creatie si evolutie.
Este o singura teorie a evolutiei relatata de Charles Darwin din cate stiu eu, nu s-a schimbat nimic de atunci doar s-au adaugat informatii cu progresarea tehnologiei. Asa ca faci afirmatii false sau vorbesti despre altceva, e normal sa aibe unii alte opinii cu privire la evolutie - asta-i alta mancare de peste - cum exista si opinii diverse in materie de creatie.

(11-22-2009, 02:14 PM)Necro Wrote: [ -> ]3. Ma tem ca daca vei mai folosi cuvinte jignitoare (ex. "ei au iesit din cur de zeu") va trebui sa primesti warn.

Te deranjeaza cuvantul 'cur' din toata propozitia sau propozitia in sine?
Persoanele inteligente nu se simt ofensate orice s-ar spune.
Poti sa faci ce vrei tu, warn, ban ip... nu ma afecteaza in nici un fel.
Auzi decat s-o arzi religios pe forumuri eu ti-as sugera sa faci intr-adevar lucruri bune in alta parte, spre exemplu vinde tot ce ai scapa de toate lucrurile materialiste si dute intr-o tara saraca din africa si oferale o mana de ajutor si suport pozitiv cu citate din biblie si sunt sigur ca aceia iti vor multumi eu consider ca nu e ceva josnic... dar am uitat ca avem de-a face cu crestini ipocriti.

later edit:
(11-22-2009, 03:00 PM)Necro Wrote: [ -> ]Ca sa inteleg, voi (evolutionistii) va puneti intreaga baza a teoriei voastra pe un os al corpului uman?
Acele oase despre care vorbesti tu au fost analizate cu aparate sofisticate/calculatoare performante, si teoria evolutionista nu ia in calcul doar osemintele descoperite, vezi iar vorbesti in necunostinta de cauza.

Cu asta inchei discutiile, m-am plictisit ... ne dam quote-uri la fiecare reply, suntem ca doua polaritati care se tot bat la infinit, Adanos isi bate joc de noi nu il lasa pe nici unu' sa castige intr-un final... dar in opinia ta tu esti cel castigat - PRAISE THE LORD.
in sfarsit pace Haha intre hestia si necro dar sper sa aveti dreptate amandoi Haha
(11-22-2009, 07:27 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Nu iti cer sa crezi in ceva ci informeaza-te daca esti curios, daca nu ramai la citatele din biblie si fa pe salvatorul.

Nu fac pe salvatorul, eu nu pot sa mantuiesc pe nimeni, doar Dumnezeu poate.

(11-22-2009, 07:27 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Este o singura teorie a evolutiei relatata de Charles Darwin din cate stiu eu, nu s-a schimbat nimic de atunci doar s-au adaugat informatii cu progresarea tehnologiei. Asa ca faci afirmatii false sau vorbesti despre altceva, e normal sa aibe unii alte opinii cu privire la evolutie - asta-i alta mancare de peste - cum exista si opinii diverse in materie de creatie.

Care sunt acele "opinii diverse in materie de creatie"?

(11-22-2009, 07:27 PM)Hestia Wrote: [ -> ]spre exemplu vinde tot ce ai scapa de toate lucrurile materialiste si dute intr-o tara saraca din africa si oferale o mana de ajutor si suport pozitiv cu citate din biblie si sunt sigur ca aceia iti vor multumi eu consider ca nu e ceva josnic... dar am uitat ca avem de-a face cu crestini ipocriti.

De ce spui ca sunt ipocrit? Argumenteaza.

(11-22-2009, 07:27 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Acele oase despre care vorbesti tu au fost analizate cu aparate sofisticate/calculatoare performante, si teoria evolutionista nu ia in calcul doar osemintele descoperite, vezi iar vorbesti in necunostinta de cauza.

Ilidan a spus: "singura dovada ca noi am evoluat din maimute este coccisul" Si eu i-am raspuns: "Ca sa inteleg, voi (evolutionistii) va puneti intreaga baza a teoriei voastra pe un os al corpului uman?"

Eu doar i-am raspuns printr-o intrebare. Te sfatuiesc ca inainte sa incepi sa arunci cu ironiile sa citesti cu atentie. Wink

(11-22-2009, 07:27 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Cu asta inchei discutiile, m-am plictisit ... ne dam quote-uri la fiecare reply, suntem ca doua polaritati care se tot bat la infinit, Adanos isi bate joc de noi nu il lasa pe nici unu' sa castige intr-un final... dar in opinia ta tu esti cel castigat - PRAISE THE LORD.

Tu esti Beliar sau Innos? ... Haha

(11-22-2009, 07:27 PM)Hestia Wrote: [ -> ]... dar in opinia ta tu esti cel castigat - PRAISE THE LORD.

I`m nothing but a servant of the most high God. This is not about me, it`s about God Almighty.
(11-22-2009, 07:50 PM)Ilidan Wrote: [ -> ]in sfarsit pace Haha intre hestia si necro dar sper sa aveti dreptate amandoi Haha

Eu nu am absolut nimic cu el, cum nu am avut nimic nici cu D0rYn, Patrunjelu'. Si nu se poate ca doua opini contrare sa aiba dreptate. Si la ce te referi prin "pace"?
daca e asa, inseamna ca noi toti suntem rude si dumnezeu inca face minuni sa nu iesim malformati? atunci de ce la aia care fac incest in familie nu face minuni.
/Smile it's bullshit, sorry Smile

si in priviinta lu hestia, pot sa spun ca noi am evoluat si suntem intr-o continua evolutie.
adica daca nu am fi evoluat si mintal... ma gandesc ca la constrirea piramidelor nici nu se cunostea roata/cercul, etc. :| daca nu evoluam, atunci de ce nu am ajuns din evul mediu sa contruim si sa inventam chestii futuriste, gen rachete, arme de distanta si alte chestii? noi suntem intr-o continua evolutie si ne 'desteptam' pe zi ce trece.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28