World of Gothic - Forum

Full Version: Creatie vs Evolutie part 2
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
doar god stie Haha
Off topic: Vezi ca ai scris "God" cu G mic !!!!!!!! :| =)))))))))
ehh ma grabeam
De-abia astept sa treaca anul 2012 ca sa vedeti cu totii ca lumea din ziua de azi e plina cu minciuni... :|
offtopic:Explica-ne te rog ce are legatura are postul tau cu creatia sau evolutia.

Ontopic: Apropo presupun ca ati studiat/ sau studiati biologia/anatomia la scoala si se discuta si despre evolutie.
Ce parere aveti omul si animalele,plantele au suferit schimbari dealungul mileniilor/ milioanelor de ani ca sa poata evolua in ceea ce sunt astazi, sau principiul religios crestin care ne spune ca dumnezeu a creat toate acestea dar au ramas neschimbate este adevarat (I the LORD do not change).
Trebuie ca evolutia sa aibe musai un scop ca sa fie acceptata?
Trebuie ca de fiecare data cand nu cunoastem ceva sa spunem ca este fals?

Are we "monkey's" or are we dancers?
(11-13-2009, 06:38 PM)Hestia Wrote: [ -> ]offtopic:Explica-ne te rog ce are legatura are postul tau cu creatia sau evolutia.

Am gresit thread-ul Grin Haha

(11-13-2009, 06:38 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Ontopic: Apropo presupun ca ati studiat/ sau studiati biologia/anatomia la scoala si se discuta si despre evolutie.

Studiez biologia, dar deocamdata nu se discuta despre evolutie.

(11-13-2009, 06:38 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Ce parere aveti omul si animalele,plantele au suferit schimbari dealungul mileniilor/ milioanelor de ani ca sa poata evolua in ceea ce sunt astazi, sau principiul religios crestin care ne spune ca dumnezeu a creat toate acestea dar au ramas neschimbate este adevarat (I the LORD do not change).

Omul a fost creat de Dumnezeu. Nu e nevoie sa fii geniu ca sa intelegi ca dintr-o ciocnire a Terrei cu un corp ceresc sa se dezvolte in cursul a miliarde de ani fiintele umane.

(11-13-2009, 06:38 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Trebuie ca evolutia sa aibe musai un scop ca sa fie acceptata?

Daca la scoala va spun profesorii sa furati arme si sa omorati cat mai multi oameni pe strada, nu i-ati intreba pe profesori: 'de ce sa facem asta?' ? - Totul trebuie sa aiba un scop, pentru a fi acceptata Wink [a fost doar un exemplu]

(11-13-2009, 06:38 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Trebuie ca de fiecare data cand nu cunoastem ceva sa spunem ca este fals?

Nu trebuie sa spunem ca e fals. Trebuie sa cercetam acel lucru si sa vedem daca e adevarata, respectiv falsa.

(11-13-2009, 06:38 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Are we "monkey's" or are we dancers?

We are human beings.
(11-13-2009, 07:20 PM)Necro Wrote: [ -> ]Omul a fost creat de Dumnezeu. Nu e nevoie sa fii geniu ca sa intelegi ca dintr-o ciocnire a Terrei cu un corp ceresc sa se dezvolte in cursul a miliarde de ani fiintele umane.
Despre evolutia lui Charles Darwin vorbesc eu, Drawin nu afirma ca un corp ceresc s-a lovit de Terra si fiind purtator de viata in descursul anilor au evoluat in alte specii.
Asai in prezent unii dau cu presupusu': "bai daca viata a provenit din spatiul cosmic... hai sa cercetam!" , dar despre acesta nu am nimic de comentat si singura concluzie la care pot sa ajung momentan este "poate ca da poate ca nu"

later adit:
(11-13-2009, 07:20 PM)Necro Wrote: [ -> ]Daca la scoala va spun profesorii sa furati arme si sa omorati cat mai multi oameni pe strada, nu i-ati intreba pe profesori: 'de ce sa facem asta?' ? - Totul trebuie sa aiba un scop, pentru a fi acceptata Wink [a fost doar un exemplu]
Nu este o comparatie buna
(11-13-2009, 07:35 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Nu este o comparatie buna

De ce nu e buna? Orice om crede in ceva dintr-un anumit motiv. E logic. Ce nu intelegi? :-?
(11-13-2009, 06:38 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Ontopic: Apropo presupun ca ati studiat/ sau studiati biologia/anatomia la scoala si se discuta si despre evolutie.
Ce parere aveti omul si animalele,plantele au suferit schimbari dealungul mileniilor/ milioanelor de ani ca sa poata evolua in ceea ce sunt astazi, sau principiul religios crestin care ne spune ca dumnezeu a creat toate acestea dar au ramas neschimbate este adevarat.

Accept,recunosc si este adevarat faptul ca organismele vii evolutioneaza dar nu prea cred ca omul a evoluat dintr-o alta specie inferioara. Ele [animalele,plantele,etc.] se schimba dar nu stiu daca momentan sunt foarte diferite fata de atunci cand Dumnezeu a creat viata pe pamant. Nu avem mostre deci acest subiect o sa fie in ceata ceva vreme.

(11-13-2009, 06:38 PM)Hestia Wrote: [ -> ](I the LORD do not change)

Este adevarat ca fiecare om poate interpreta unele versete din Biblie diferit de altii.
Eu cred ca in versetul respectiv se refera ca The Lord (God,Dumnezeu) nu se schimba pe El insusi. Deci ar fi 'I, the Lord, do not change [Myself]' si nu '... not change [what I created]. Prin urmare se refera la faptul ca El nu isi schimba atributele Sale: a tot iubitor, drept, milostiv, etc. Cum se supune ca nu are un fel de corp fizic singurele lucruri care Il definesc sunt atributele/caracteristicile Sale.

(11-13-2009, 06:38 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Trebuie ca evolutia sa aibe musai un scop ca sa fie acceptata?
Trebuie ca de fiecare data cand nu cunoastem ceva sa spunem ca este fals?

Are we "monkey's" or are we dancers?

Poti sa crezi ce vrei. Unii vor sa aiba un scop ca sa creada, altii nu. Depinde de om.
(11-16-2009, 05:22 PM)bechristian95 Wrote: [ -> ]Este adevarat ca fiecare om poate interpreta unele versete din Biblie diferit de altii.

Da, fiecare om poate interpreta Biblia cum vrea, dar numai o singura interpretare e corecta.

(11-16-2009, 05:22 PM)bechristian95 Wrote: [ -> ]Eu cred ca in versetul respectiv se refera ca The Lord (God,Dumnezeu) nu se schimba pe El insusi. Deci ar fi 'I, the Lord, do not change [Myself]' si nu '... not change [what I created]. Prin urmare se refera la faptul ca El nu isi schimba atributele Sale: a tot iubitor, drept, milostiv, etc. Cum se supune ca nu are un fel de corp fizic singurele lucruri care Il definesc sunt atributele/caracteristicile Sale.

Aici sunt de acord Smile
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28