World of Gothic - Forum

Full Version: Discutii Zilnice #8
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(12-20-2012, 05:31 PM)Bogdan Wrote: [ -> ]Eu, am terminat-o acum vreo 3 luni. Nici pana la ora actuala nu m-am hotarat insa sa dau si examenul.

De ce?
Eu mi-am depus dosarul imediat dupa ce am terminat cele 10 sedinte, iar in perioada in care am asteptat examenul de sala am mai luat cateva sedinte in plus si m-am descurcat foarte bine. Daca tot amani o sa existe posibilitatea sa uiti unele lucruri pe care le-ai invata... probabil era mai bine daca te programai la examen acum 3 luni cand cunostintele tale teoretice si practice era mai proaspete in minte... Stresul de dinaintea examenului e destul de mare, nici la bac nu cred ca o sa am atatea emotii Haha
Am bagat si eu dosarul imediat dupa ce am terminat, dar m-a prins intr-o perioada cam proasta si nu am putut sa ma duc la data la care eram programat (de obicei te programeaza la cel putin 2 saptaman cu orasul, pe mine m-a pus la vreo 3 zile). Oricum nu eram foarte bine pregatit pe partea teoretica, deci nu se pune problema sa fi uitat ceva intre timp. Eu nu am facut insa deloc ore de legislatie, nici nu stiu daca e nevoie de asa ceva. Mult mai indicat e sa faci chestionare pe net, eventual cu carte langa tine ca atunci cand ajungi la ceva necunoscut sa mergi repede la capitolul/lectia respectiva si sa citesti atunci, pe moment.
De legislatie ai mare nevoie atat la examenul practic cat si pe viitor ca si sofer. Pentru sala am citit codul rutier o data si am facut 10-20 chestionare pe zi atunci cand mai aveam 3-4 zile pana sa dau examenul si l-am luat fara probleme. ( http://www.permis-de-conducere.ro/chestionare-auto/b - dupa ce iti faci un cont o sa iti apara 40 de chestionare, nu doar 10. Pe siteul asta m-am pregatit. )

Examinatorul meu a fost unul dintre cei mai stricti politisti din judet... In ziua in care am dat orasul l-a picat pe unul care a mers vreo 10 minute fara nicio greseala, caruia deodata i-a murit motorul la intrarea intr-un sens giratoriu, dar si-a revenit si a plecat de pe loc repede, si peste 2-3 minute nu s-a asigurat si nu a semnalizat schimbarea benzii de circulatie (de pe a doua banda pe prima), apoi a mai mers vreo 200 de metri si i-a zis sa traga pe dreapta si sa-si depuna iarasi dosarul ca e picat... O singura greseala, o secunda de neatentie din timpul examenului te poate costa timp (dupa 15-16 zile de la data cand ai picat poti sa iti depui din nou dosarul si pe urma mai astepti vreo luna pana te programeaza la sala, si apoi inca o saptamana pana dai iarasi orasul...) si banii (in cazul in care iti mai cumperi cateva ore de practica de la instructor)... Dar cand te vezi cu permisul in mana o sa spui ca a meritat tot stresul asta. Smile
Normal, legislatia e partea cea mai importanta (exceptand partea cu amenzile; de ce trebuie sa stiu ce sanctiuni pot sa iau daca fac aia sau aia, nu pot sa inteleg). Daca nu stii asta nu mai are rostul sa dai sala (vezi exemplul meu de mai sus).
Legat de partea practica, eu nu as da banii pe lectii suplimentare. Pe principiul ca daca dai de permis ai si masina, mai bine ai gasi o parcare mai larga si mai libera sau si mai bine un camp (asfaltat sau nu) pe care sa mai exersezi din cand in cand. Eu inainte de a incepe scoala aveam deja un pic de experienta la volan (in zonele de camp dintre localitati si pe la tara), si asta m-a ajutat mult.
E fain, ca la noi e un poligon chiar langa oras, un loc foarte mare in care poti exersa cu masina. Cam toata lumea din Hunedoara a invatat acolo sa conducaSmile.
Prefer poligonul de tragere. Grin
Unde e poligon de tragere?
Destul de aproape de cartierul meu, la vreo 3-4 km.
Happy Apocalypse! Smile
He he..îmi pare rău pentru maiaşi, care sunt scoşi la răspundere din cauza celor care au tradus şi au înţeles greşit calendarul lor.
Chiar ei au desfinţat 'apocalipsa' acum câteva zile, defapt, calendarul începe de la început.
Ceva de genu 13.0.00 .. nu ţin minte exact. Smile