World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(09-25-2013, 07:28 PM)Kristi Wrote: [ -> ]Din cate s-a observat pana acum acele modificari din codul genetic sunt limitate.
Ma gandesc ca ai auzit de competitia de cai, Kentucky Derby. Milioane si milioane de dolari au fost irosite de multi proprietari de cai cu scopul de a face acei cai sa fuga mai repede, si ma gandesc ca deja au ajuns la viteza maxima pe care o poate avea un cal... mai mult nu se poate. Daca modificarile codului genetic nu are avea limite, atunci de ce nu au reusit inca sa doboare viteza maxima a unui ghepard?
Aici e vorba de constructia fizica. Ca sa poata alerga cu viteza unui ghepard, codul genetic al calului ar trebui modificat intr-atat incat acesta sa arate ca un ghepard.
Da la asta incercam sa ma refer ca daca s-ar modifica mai mult nu ar mai fii un cal ci un ghepard... (Stiu am avut o exprimare ambigua Smile )
(09-25-2013, 07:53 PM)Bogdan Wrote: [ -> ]Aici e vorba de constructia fizica. Ca sa poata alerga cu viteza unui ghepard, codul genetic al calului ar trebui modificat intr-atat incat acesta sa arate ca un ghepard.

In intreaga istorie a omenirii (6000 de ani - putem vorbi si de asta deca va intereseaza) cainii au ramas caini, si caii au ramas cai. Evolutia asta are loc in doar doua locuri: in mass-media si in imaginatia oamenilor. Trebuie sa crezi ca o pasare se poate transforma intr-un dinozaur, nu exista dovezi care sa indice posibilitatea acestui lucru, fapt ce mai face sa cred ca evolutia e doar o religie. Si chiar mai irita faptul ca ea este prezentata ca o realitate, in loc sa fie prezentata ca si o teorie.
(09-25-2013, 07:58 PM)Kristi Wrote: [ -> ]Si chiar mai irita faptul ca ea este prezentata ca o realitate, in loc sa fie prezentata ca si o teorie.

Vrei sa zici ca si crestinismul e prezentat ca o teorie?
(09-25-2013, 08:02 PM)Robi Wrote: [ -> ]
(09-25-2013, 07:58 PM)Kristi Wrote: [ -> ]Si chiar mai irita faptul ca ea este prezentata ca o realitate, in loc sa fie prezentata ca si o teorie.

Vrei sa zici ca si crestinismul e prezentat ca o teorie?

Cred ca se refera la stinta....
(09-25-2013, 08:04 PM)cornel Wrote: [ -> ]Cred caa se refera la stinta....
Eu am inteles ca se refera la evolutie...
Cred..
(09-25-2013, 08:02 PM)Robi Wrote: [ -> ]Vrei sa zici ca si crestinismul e prezentat ca o teorie?

Crestinismul e o religie, astfel ea nu poate fi o teorie stiintifica.
Creationismul e o teorie care spune ca universul a fost creat de un Creator, si da, asa e o teorie. Alta teorie e evolutionismul, care desi nu ar mai nimic stiintific in ea, este considerata o realitate, un fapt incontestabil si a nega acest lucru inseamna a fi prost. Detest lucrul asta.
(09-25-2013, 07:58 PM)Kristi Wrote: [ -> ]In intreaga istorie a omenirii (6000 de ani - putem vorbi si de asta deca va intereseaza) cainii au ramas caini

Wtf. Pana si zeii egiptenilor aveau fata de lup, nu de caine. Smile

Discutia despre religie intotdeauna a starnit razboaie, victime, tradari.
(09-25-2013, 07:50 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Faza asta nu cred că e făcută împotriva ateismului.

Hmm ... si tu ziceai ca eu iti evit intrebarile...
Puteai sa fi sincer si sa zici "Da" sau "Nu".
(09-25-2013, 08:10 PM)Kristi Wrote: [ -> ]Crestinismul e o religie, astfel ea nu poate fi o teorie stiintifica.
Creationismul e o teorie care spune ca universul a fost creat de un Creator, si da, asa e o teorie. Alta teorie e evolutionismul, care desi nu ar mai nimic stiintific in ea, este considerata o realitate, un fapt incontestabil si a nega acest lucru inseamna a fi prost. Detest lucrul asta.
Mie imi pare ca si religia e impusa ca o realitate, si care nu accepta ca avem un Creator, e considerat ateu or whatever, adica exclus, deci tu esti prostul si biserica e desteapta..
Mai ales ca biserica profita mult prea mult pe spatele lui Dumnezeu asta...si detest asta..
Nu zic ca nu o exista un creator, dar sigur nu e asta prezentat de biserica noastra...