World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Oricum, Hestia are dreptate dintr-un punct de vedere. Considerand cati vor fi salvati din cei 1,000,000,000 de asa numiti crestini (catolici, ortodocsi, protestanti ..toti se numesc crestini) din lume...
Hestia, ce crezi despre toate profetiile biblice care s-au implinit? Crezi ca este o coincidenta?
Profetii, aproape orice religie are profetiile ei si totusi aceste religii se bat cap in cap, mie nu imi ramane decat cu a alege, imi aleg o religie deci si profetiile acesteia si voi fi adeptul ei - dar cum ramane cu celelate profetii din alte religii? Ce acelea nu au dreptate? Si in felul asta sunt prins intr-un cerc.

Despre profetiile biblice care denota ca au fost scrise in Biblie nu pot spune nici un crez ci ma rezum la simplul fapt de a nu sti, fiindca daca stam si tot analizam si punem intrebari din toate punctele de vedere ajungem de unde am plecat, acesta e raspunsul meu. Au trecut 2000 de ani si nu exista nici o minune si nimic nu o sa ateste ca exact aceleasi intamplari s-au transmis pe cale scrisa sau orala dealungul anilor nealterate de mintea umana. (Desigur ma astept la un quote lung si iar va trebui sa reformulez intr-un alt fel ca sa pot sa-l fac sa inteleaga pe 'respectivul' ce vreau eu sa spun)

Imagineaza-ti ca te afli undeva in mijloc si toate religiile trag de tine din toate partile, haos total, nu esti decat o 'victima'.
(03-15-2010, 10:45 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Profetii, aproape orice religie are profetiile ei si totusi aceste religii se bat cap in cap, mie nu imi ramane decat cu a alege, imi aleg o religie deci si profetiile acesteia si voi fi adeptul ei - dar cum ramane cu celelate profetii din alte religii? Ce acelea nu au dreptate? Si in felul asta sunt prins intr-un cerc.

E simplu. Cerceteaza profetiile fiecarei religii de care esti interesat, pentru ca sa unele dintre ele au fost indeplinite. Si stai linistit ca nu vei gasi profestii indeplinite in alte religii, decat in crestinism.

(03-15-2010, 10:45 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Despre profetiile biblice care denota ca au fost scrise in Biblie nu pot spune nici un crez ci ma rezum la simplul fapt de a nu sti, fiindca daca stam si tot analizam si punem intrebari din toate punctele de vedere ajungem de unde am plecat, acesta e raspunsul meu. Au trecut 2000 de ani si nu exista nici o minune si nimic nu o sa ateste ca exact aceleasi intamplari s-au transmis pe cale scrisa sau orala dealungul anilor nealterate de mintea umana. (Desigur ma astept la un quote lung si iar va trebui sa reformulez intr-un alt fel ca sa pot sa-l fac sa inteleaga pe 'respectivul' ce vreau eu sa spun)

Oamenii au incercat de mult timp (si inca incearca) sa dovedeasca faptul ca Biblia e gresita. Atunci sa ne intrebam: Daca ateii aveau dovezi ca Biblia este gresita/falsa/creata de om, atunci de ce astazi este in picioare? Ce ii impiedica sa le expuna in fata oamenilor pentru ca sa fim constienti de adevar? Raspunsul: Pentru ca nu exista dovezi care sa afirme cu certitudine ca Biblia este falsa/creata numai de om, sau ca Dumnezeu nu exista.

CONCLUZIE: Nimeni nu a dovedit si nu va dovedi vreodata ca Biblia/Crestinismul este fals/a. Acelasi lucru este valabil si in cazul incertitudinii oameniilor despre existenta lui Dumnezeu.

(03-15-2010, 10:45 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Imagineaza-ti ca te afli undeva in mijloc si toate religiile trag de tine din toate partile, haos total, nu esti decat o 'victima'.

Nu, nu esti o victima; esti o persoana care nu vrea sa vada/recunoasca adevarul.
(03-15-2010, 11:07 PM)Necro Wrote: [ -> ]E simplu. Cerceteaza profetiile fiecarei religii de care esti interesat, pentru ca sa unele dintre ele au fost indeplinite. Si stai linistit ca nu vei gasi profestii indeplinite in alte religii, decat in crestinism.

Sunt sigur ca tu ai cercetat profetiile fiecarei religii si ai ajuns la o asemenea concluzie Haha. Danyboy nu ai cercetat nimic, pastorii tai ti-au bagat cuvinte frumoase in cap si tu le repeti ca papagalul.

Quote:Morpheus: You have the look of a man who accepts what he sees because he is expecting to wake up.
(03-16-2010, 01:27 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Sunt sigur ca tu ai cercetat profetiile fiecarei religii si ai ajuns la o asemenea concluzie Haha.

Nu am cercetat chiar fiecare religie ... Si nu schimba subiectul, pentru ca era vorba despre victima pe care o reprezinti tu printre religii, nu de mine.

(03-16-2010, 01:27 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Danyboy nu ai cercetat nimic, pastorii tai ti-au bagat cuvinte frumoase in cap si tu le repeti ca papagalul.

Spune-mi o religie in afara de crestinism, care poate raspunde la 3 dintre cele mai esentiale intrebari din viata? (Who I am?; Why I'm here?; Where I'm going when I'm not here?)

(03-16-2010, 01:27 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Morpheus: You have the look of a man who accepts what he sees because he is expecting to wake up.
[/quote]

Tu vorbesti??? Haha)) =))) Tu vorbesti de mine, tu care te-ai considerat necunoscator/"neiluminat"" Haha) Just grow up! Wink
(03-15-2010, 10:45 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Profetii, aproape orice religie are profetiile ei si totusi aceste religii se bat cap in cap, mie nu imi ramane decat cu a alege, imi aleg o religie deci si profetiile acesteia si voi fi adeptul ei - dar cum ramane cu celelate profetii din alte religii? Ce acelea nu au dreptate? Si in felul asta sunt prins intr-un cerc.

Da-mi un exemplu de 'profetii' non-biblice care sa se fi implinit 100%.
Tot ma uit la rezultatuele poll-ului si vad ca Hestia nu a votat pana acum. Why don't you go on atheism ? Grin :|
Deci Hestia, sunt sau nu sunt profetii implinite ca in Biblie?
Dupa cum ati observat m-am abtinut pana acum sa postez prea mult in acest thread pana acum deoarece dupa parerea mea aceasta este un subiect de discutie pe care niciodata nu se ajunge la o concluzie bine definita datorita multitudinii de (care e cuvantul potrivit?)... obtiuni sa zic asa.
Necro am inceput sa ma ingrijorez in privinta religiei tale, neoprotestant nu? Tu nu observi ca lupti (cu ghilimele de rigoare) singur impotriva tuturor?
Si am mai multe intrebari la care tu ai putea sa-mi raspunzi. Ce aveti diferit voi neoprostestantii fata de noi crestinii?
Din cate observ fiecare neoprotestant cu o marja de eroare de 2% stie pe de rost citate din biblie si incearca sa-i atraga si pe altii care e scopul fix al acestei religii?

OnTopic: De anul trecut de la pasti se roaga maicamea de mine sa ma duc sa ma spovedesc si intr-un final am fost ieri si azi am luat impartasanie (azi, sambata pentru ca nu suport slujbele de duminica deoarece sunt prea lungi si plictisitoare). Toate bune si frumoase dar eu am fost pe la coada si observam cum, din aceia-si lingurita beia orice om (mosnegi, babe, boschetari etc etc). Cat de corect este acest lucru ? Plm poate unu are dreq vre-o boala de ce sa beau din aceia-si lingurita? Daca se mai nimereste o pizd'a buna de vreo 19-20 de ani (de fapt nu conteaza varsta numai buna sa fie Tongue) hai ca mai indur sa mai "ling" lingurita dupa ea, dar asa? Plm cand stii ca lingurita care a bagat-o un boschetar chiar inaintea ta in gura o lingi tu dupa aia si cica te "pocaiesti" apoi scuza-ma dar gura mea nu e garaj de microri . Cred ca ar trebui sa fie impartiti pe categorii la impartasit, un baiat o fata, un mosneag o baba, un boschetar o boschetara etc + ca ar fi corect ca fiecare sa aiba analize mediacale. Nu???