World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Haha pai uita-te la tot. si incearca sa nu mai fi asa capos si sa incerci sa intelegi ca nu totul e roz in lumea asta. suntem mintiti.
si lasa comentariile! Haha dupa ce te uiti, comentam amandoi >Smile
hai omi, v-ati uitat? =))
nope
este adevarat intru-un fel ... si nu. vreau sa zic ca religia a fost abuzata ... din toteauna? Deci este adevarat ce se zice in acest aspect. Religiile pagane si crestinismul modern a cam abuzat de influenta lor. Aceste "religii" au stricat reputatia crestinismului.

Si, eu cred ca religiile pagane sau copiat de la dumnezeu, si nu inverse. De ex., sunt sacrificiile incepute de Dumnezeu. Dar oamenii s-au inmultit, au uitat pe dumnezeu dar sacrificiile au ramas ... din moment ce l-au uitat pe d-zeu, pt. ce sa fie sacrificiile?? Asa ca le-au dat un nou itneles.

Oricum, este nevoie de mai mult decat simple asemanari ca sa ma convingiGrin
Asa, ca trecuse destul timp de cand nu ne-am mai cer... adica de cand nu am mai discutat pe-aici. Revin asupra unei intrebari pe care am mai pus-o, dar nu am insistat suficient:

"De ce trebuie oamenii sa mearga la preot sa se spovedeasca?"

Raspunsul meu: Nu e nevoie sa mergi la un preot pentru ca sa te spovedesti. Eu nu vad rostul/scopul acestui act. Cu ce ma poate ajuta pe mine faptul ca ii spun preotului (unui om, deci unui pacatos), pacatele mele? Prin asta, imo, preotii se autoproclama inlocuitori ai lui Dumnezeu. Si ca un ultim argument al teorie mele "anti-spovedire" va prezint un verset care ar trebui sa desfinteze acest obicei anormal:

"Căci este un singur Dumnezeu, şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos" (1 Timotei 2:5)
da dar prin preoti dumnezeu te iarta de pacate
(06-14-2010, 09:22 PM)carnage12 Wrote: [ -> ]da dar prin preoti dumnezeu te iarta de pacate

Arata-mi unde scrie asta in Biblie.
ei, asa e ritualul Haha
necro, ai vazut Zeitgeist? :-w
pai nu scrie in biblie dar cum vrei sa te spovedesti altfel?bine ca te rogi singur la dumnezeu e partea a doua dar spovedindu-te te eliberezi de pacate si cand pleci din biserica simti ca sufletul tie mai curat.
(06-14-2010, 11:14 PM)ufy Wrote: [ -> ]ei, asa e ritualul Haha
necro, ai vazut Zeitgeist? :-w

Ăăăăă...

(06-15-2010, 07:07 AM)carnage12 Wrote: [ -> ]pai nu scrie in biblie dar cum vrei sa te spovedesti altfel?bine ca te rogi singur la dumnezeu e partea a doua dar spovedindu-te te eliberezi de pacate si cand pleci din biserica simti ca sufletul tie mai curat.

Daca nu scrie in Biblie atunci nu e nevoie de spovedire, nu e destul de clar?