World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(03-20-2010, 06:07 PM)Raducu Wrote: [ -> ]Necro am inceput sa ma ingrijorez in privinta religiei tale, neoprotestant nu? Tu nu observi ca lupti (cu ghilimele de rigoare) singur impotriva tuturor?

Stiu asta, si nu ma intereseaza. De ce sa ma iau dupa cineva care greseste? Doar pentru ca un anumit lucru este crezut de multi oameni asta nu inseamna ca e neaparat adevarat.

(03-20-2010, 06:07 PM)Raducu Wrote: [ -> ]Si am mai multe intrebari la care tu ai putea sa-mi raspunzi. Ce aveti diferit voi neoprostestantii fata de noi crestinii?

"Crestinii" ? Te referi la catolici sau ortodoxi? Pai, sunt unele "lucruri" care nu se aplica la noi, si invers. De ex: Nu ne spovedim. -> Oricat ma gandesc la asta nu pot sa inteleg. Cum pot oamenii sa creada ca un preot, UN OM, poate sa le ierte pacatele? :| (am intrebat unii oameni ortodoxi despre asta, si au raspuns ca nu preotul le iarta pacatele ci el este un fel de mijlocitor. Dar nu Isus a spus ca el e "calea, adevarul si viata ... nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine" - atunci ce rol are preotul? De inlocuitor al lui Isus?)

(03-20-2010, 06:07 PM)Raducu Wrote: [ -> ]Din cate observ fiecare neoprotestant cu o marja de eroare de 2% stie pe de rost citate din biblie si incearca sa-i atraga si pe altii care e scopul fix al acestei religii?

"Imagineaza-ti ca suntem toti intr-un desert si suntem aproape morti de sete. Eu merg inaintea voastra, cand, deodata, gasesc un izvor cu apa proaspata si limpede si beau din adancul lui, apoi ma intorc la voi fara sa va spun nimic despre comoara mea. Mai tarziu, cand vad cat de insetati sunteti, va spun pe un ton obisnuit ca regret faptul ca nu ati vazut izvorul, cand am trecut pe langa el, dar acum pentru ca mie nu imi mai este sete, sunt multumit sa-mi continui calatoria. Pentru asta m-ati considerat cel putin egoist si crud."

(03-20-2010, 06:07 PM)Raducu Wrote: [ -> ]OnTopic: De anul trecut de la pasti se roaga maicamea de mine sa ma duc sa ma spovedesc si intr-un final am fost ieri si azi am luat impartasanie (azi, sambata pentru ca nu suport slujbele de duminica deoarece sunt prea lungi si plictisitoare). Toate bune si frumoase dar eu am fost pe la coada si observam cum, din aceia-si lingurita beia orice om (mosnegi, babe, boschetari etc etc). Cat de corect este acest lucru ? Plm poate unu are dreq vre-o boala de ce sa beau din aceia-si lingurita? Daca se mai nimereste o p**** buna de vreo 19-20 de ani (de fapt nu conteaza varsta numai buna sa fie Tongue) hai ca mai indur sa mai "ling" lingurita dupa ea, dar asa? Plm cand stii ca lingurita care a bagat-o un boschetar chiar inaintea ta in gura o lingi tu dupa aia si cica te "pocaiesti" apoi scuza-ma dar gura mea nu e garaj de microri . Cred ca ar trebui sa fie impartititi pe categorii la impartasit, un baiat o fata, un mosneag o baba, un boschetar o boschetara etc + ca ar fi corect ca fiecare sa aiba analize mediacale. Nu???

Nu cunosc foarte bine chestiile astea, asa ca prefer sa nu ma bag ... desi cam ai dreptate.
(03-20-2010, 06:27 PM)Necro Wrote: [ -> ]Stiu asta, si nu ma intereseaza. De ce sa ma iau dupa cineva care greseste? Doar pentru ca un anumit lucru este crezut de multi oameni asta nu inseamna ca e neaparat adevarat.
Pai si daca stii ca nu prea ai cum sa schimbi mentalitatea unora de ce te mai zbati:|? Am intrat in mileniul 3 si multi oameni nu vor sa mai auda de lucruri divine, zei etc (nu neaparat si cazul meu, vorbesc la modul general)

(03-20-2010, 06:07 PM)Necro Wrote: [ -> ]"Crestinii" ? Te referi la catolici sau ortodoxi? Pai, sunt unele "lucruri" care nu se aplica la noi, si invers. De ex: Nu ne spovedim. -> Oricat ma gandesc la asta nu pot sa inteleg. Cum pot oamenii sa creada ca un preot, UN OM, poate sa le ierte pacatele? :| (am intrebat unii oameni ortodoxi despre asta, si au raspuns ca nu preotul le iarta pacatele ci el este un fel de mijlocitor. Dar nu Isus a spus ca el e "calea, adevarul si viata ... nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine" - atunci ce rol are preotul? De inlocuitor al lui Isus?)
Despre ortodocsi vorbeam. Adica voi muriti cu "pacate"? Preotul este un intermediar intre Dumnezeu si oameni asemanatori apostolilor pe vremea lor. (banuiesc ca scrie asta prin bliblie, habar nu am versetul ca nu ma intereseaza pe mine prea mult astea am altele pe cap decat sa stau sa citesc biblia si alte carti religioase).A si parca era un vers din biblie/evanghelie care zicea "Ce e dezlegat pe pamant este dezlegat si in ceruri iar ce va fi legat pe pamant va fi legat si in ceruri" (asta am auzit-o azi la biserica Tongue). Voi nu aveti preoti si icoane?

(03-20-2010, 06:07 PM)Necro Wrote: [ -> ]"Imagineaza-ti ca suntem toti intr-un desert si suntem aproape morti de sete. Eu merg inaintea voastra, cand, deodata, gasesc un izvor cu apa proaspata si limpede si beau din adancul lui, apoi ma intorc la voi fara sa va spun nimic despre comoara mea. Mai tarziu, cand vad cat de insetati sunteti, va spun pe un ton obisnuit ca regret faptul ca nu ati vazut izvorul, cand am trecut pe langa el, dar acum pentru ca mie nu imi mai este sete, sunt multumit sa-mi continui calatoria. Pentru asta m-ati considerat cel putin egoist si crud."
Ii zici odata de izvor dar daca vezi ce el nu doreste sa bea apa deoarece crede ca e contaminata nu trebuie sa-l bagi cu capul in izvor si sa-l chinui/ineci putin cate putin pana isi schimba parerea, asta in caz ca o face.

(03-20-2010, 06:07 PM)Necro Wrote: [ -> ]Nu cunosc foarte bine chestiile astea, asa ca prefer sa nu ma bag ... desi cam ai dreptate.

Daca are alticineva vreo explicatie poate sa mi-o zica.
(03-20-2010, 06:41 PM)Raducu Wrote: [ -> ]Pai si daca stii ca nu prea ai cum sa schimbi mentalitatea unora de ce te mai zbati:|? Am intrat in mileniul 3 si multi oameni nu vor sa mai auda de lucruri divine, zei etc (nu neaparat si cazul meu, vorbesc la modul general)

"18. Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei si le-a zis: „Toata puterea Mi-a fost data in cer si pe pamant.

19. Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezandu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.

20. Si invatati-i sa pazeasca tot ce v-am poruncit. Si iata ca Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacului.” Amin." (Matei 28:18-20)

Prin aceste versete Isus ne spune sa raspandim/extindem/propovaduind Evanghelia.

(03-20-2010, 06:41 PM)Raducu Wrote: [ -> ]Despre ortodocsi vorbeam. Adica voi muriti cu "pacate"? Preotul este un intermediar intre Dumnezeu si oameni asemanatori apostolilor pe vremea lor. (banuiesc ca scrie asta prin bliblie, habar nu am versetul ca nu ma intereseaza pe mine prea mult astea am altele pe cap decat sa stau sa citesc biblia si alte carti religioase).A si parca era un vers din biblie/evanghelie care zicea "Ce e dezlegat pe pamant este dezlegat si in ceruri iar ce va fi legat pe pamant va fi legat si in ceruri" (asta am auzit-o azi la biserica Tongue). Voi nu aveti preoti si icoane?

Nu nu avem icoane. Nu cumva este scris in Vechiul Testament sa nu ne facem chipuri cioplite/asemanari ale lucrurilor din cer sau de pe pamant... (ceva de genu) Atunci de ce au ortodoxi (ortodocsi) icoane, daca acest lucru este intrezis de catre Dumnezeu? Daca Dumnezeu ar vrea asta de la noi, atunci aceasta ar fi fost una dintre Legiile Noului Legamant, ... dar nu este.

"Murim cu pacate" ? Nu inteleg ce vrei sa spui...

(03-20-2010, 06:41 PM)Raducu Wrote: [ -> ]Ii zici odata de izvor dar daca vezi ce el nu doreste sa bea apa deoarece crede ca e contaminata nu trebuie sa-l bagi cu capul in izvor si sa-l chinui/ineci putin cate putin pana isi schimba parerea, asta in caz ca o face.

Eu nu imi amintesc ca am impus vreodata cuiva sa creda in Dumnezeu.
(03-20-2010, 06:41 PM)Raducu Wrote: [ -> ]
(03-20-2010, 06:27 PM)Necro Wrote: [ -> ]Stiu asta, si nu ma intereseaza. De ce sa ma iau dupa cineva care greseste? Doar pentru ca un anumit lucru este crezut de multi oameni asta nu inseamna ca e neaparat adevarat.
Pai si daca stii ca nu prea ai cum sa schimbi mentalitatea unora de ce te mai zbati:|? Am intrat in mileniul 3 si multi oameni nu vor sa mai auda de lucruri divine, zei etc (nu neaparat si cazul meu, vorbesc la modul general)

Deci multi oameni nu mai vor sa afle de fantana despre care vorbeste Necro? Ciudata lume.

(03-20-2010, 06:41 PM)Raducu Wrote: [ -> ]
(03-20-2010, 06:07 PM)Necro Wrote: [ -> ]"Crestinii" ? Te referi la catolici sau ortodoxi? Pai, sunt unele "lucruri" care nu se aplica la noi, si invers. De ex: Nu ne spovedim. -> Oricat ma gandesc la asta nu pot sa inteleg. Cum pot oamenii sa creada ca un preot, UN OM, poate sa le ierte pacatele? :| (am intrebat unii oameni ortodoxi despre asta, si au raspuns ca nu preotul le iarta pacatele ci el este un fel de mijlocitor. Dar nu Isus a spus ca el e "calea, adevarul si viata ... nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine" - atunci ce rol are preotul? De inlocuitor al lui Isus?)
Despre ortodocsi vorbeam. Adica voi muriti cu "pacate"?

Cum sa murim cu pacate daca Hristos a murit pentru pacatele noastre?

(03-20-2010, 06:41 PM)Raducu Wrote: [ -> ]Preotul este un intermediar intre Dumnezeu si oameni asemanatori apostolilor pe vremea lor.

Apostolii nu erau intermediari, ci eu raspandeau vestea buna. Nu tii minte cand simon a pacatuit, si apostolii i-au spus sa-i ceara lui Dumnezeu iertare? Cu siguranta apostolii nu au spus 'iertate iti sunt pacatele' sau ceva de genul.

(03-20-2010, 06:41 PM)Raducu Wrote: [ -> ](banuiesc ca scrie asta prin bliblie, habar nu am versetul ca nu ma intereseaza pe mine prea mult astea am altele pe cap decat sa stau sa citesc biblia si alte carti religioase).A si parca era un vers din biblie/evanghelie care zicea "Ce e dezlegat pe pamant este dezlegat si in ceruri iar ce va fi legat pe pamant va fi legat si in ceruri" (asta am auzit-o azi la biserica Tongue). Voi nu aveti preoti si icoane?

Biblia spune ca suntem o semintie aleasa preotesca. Cu totii suntem preoti.

Sta scris in Biblie sa nu facem vreo imagine de om sau alceva. De fapt, Biblia spune sa nu facem nici macar o imagine a lui Isus, din moment ce ca si evreii din Vechiul Testament, noi nu am vazut pe Isus.

Problema este ca o icoana sau imagine ne creaza o imagine diferita de cea pe care o vea Dumnezeu sa o avem despre el. Spunemi daca vrei sa vorbesc mai mult despre aceasta.

(03-20-2010, 06:41 PM)Raducu Wrote: [ -> ]
(03-20-2010, 06:07 PM)Necro Wrote: [ -> ]"Imagineaza-ti ca suntem toti intr-un desert si suntem aproape morti de sete. Eu merg inaintea voastra, cand, deodata, gasesc un izvor cu apa proaspata si limpede si beau din adancul lui, apoi ma intorc la voi fara sa va spun nimic despre comoara mea. Mai tarziu, cand vad cat de insetati sunteti, va spun pe un ton obisnuit ca regret faptul ca nu ati vazut izvorul, cand am trecut pe langa el, dar acum pentru ca mie nu imi mai este sete, sunt multumit sa-mi continui calatoria. Pentru asta m-ati considerat cel putin egoist si crud."
Ii zici odata de izvor dar daca vezi ce el nu doreste sa bea apa deoarece crede ca e contaminata nu trebuie sa-l bagi cu capul in izvor si sa-l chinui/ineci putin cate putin pana isi schimba parerea, asta in caz ca o face.

Treaba lui este sa ii instiinteze de fantana. Daca vor bea sau nu, aceasta este decizia lor.

(03-20-2010, 06:41 PM)Raducu Wrote: [ -> ]
(03-20-2010, 06:07 PM)Necro Wrote: [ -> ]Nu cunosc foarte bine chestiile astea, asa ca prefer sa nu ma bag ... desi cam ai dreptate.

Daca are alticineva vreo explicatie poate sa mi-o zica.

Pai in primul rand, unde a spus Domnul Isus sa facem asa ceva? Si despre ce lingura vorbesti? Cina Domnului sa ia in pahar is se mananca paine, si din cate stiu fiecare are un pahar.

Oricum, te rog pune vreo intrebare ca ma plictisesc pe forum si imi plac subiectele religioase.
(03-20-2010, 06:27 PM)Necro Wrote: [ -> ]Doar pentru ca un anumit lucru este crezut de multi oameni asta nu inseamna ca e neaparat adevarat.
Multumesc, multumesc foarte mult si apreciez chiar daca in mod inconstient ai postat acest comentariu :clap:.

Si ca sa formulez quote-ul tau fiindca probabil nu o sa fiu inteles dedic urmatoarea: Doar pentru ca falsa religie 'crestinism' este crezuta de multi oameni asta nu inseamna ca e neaparat adevarata.

Neoprotestantii sau "Pocaitii" asa se cred ei, sunt numai vorbe si la papagal nu-i intrece nimeni, ei sunt net superiori catolicilor si ortodocsilor, nu se inchina la chipuri da stiu sa vorbesca in limbi - si cu ocazia asta va dedic urmatorul Haus mixat de DJ. Teofil: "ullalala ulalalal bumba bumba bla bla bla alalalla aaaaa alalall la laal plm lalalal plm lalalallllaaaa etcbullcrap..."
O alta Marie cu alta palarie - e timpul sa renunt la subiect.
(03-21-2010, 12:16 AM)Hestia Wrote: [ -> ]
(03-20-2010, 06:27 PM)Necro Wrote: [ -> ]Doar pentru ca un anumit lucru este crezut de multi oameni asta nu inseamna ca e neaparat adevarat.
Multumesc, multumesc foarte mult si apreciez chiar daca in mod inconstient ai postat acest comentariu :clap:.

Si ca sa formulez quote-ul tau fiindca probabil nu o sa fiu inteles dedic urmatoarea: Doar pentru ca falsa religie 'crestinism' este crezuta de multi oameni asta nu inseamna ca e neaparat adevarata.

Neoprotestantii sau "Pocaitii" asa se cred ei, sunt numai vorbe si la papagal nu-i intrece nimeni, ei sunt net superiori catolicilor si ortodocsilor, nu se inchina la chipuri da stiu sa vorbesca in limbi - si cu ocazia asta va dedic urmatorul Haus mixat de DJ. Teofil: "ullalala ulalalal bumba bumba bla bla bla alalalla aaaaa alalall la laal plm lalalal plm lalalallllaaaa etcbullcrap..."
O alta Marie cu alta palarie - e timpul sa renunt la subiect.

Nu stiu daca stii dar nu sunt foarte multi crestini in lume.
(03-21-2010, 12:16 AM)Hestia Wrote: [ -> ]Multumesc, multumesc foarte mult si apreciez chiar daca in mod inconstient ai postat acest comentariu :clap:.

Nu am spus nimic in inconstienta...

(03-21-2010, 12:16 AM)Hestia Wrote: [ -> ]Si ca sa formulez quote-ul tau fiindca probabil nu o sa fiu inteles dedic urmatoarea: Doar pentru ca falsa religie 'crestinism' este crezuta de multi oameni asta nu inseamna ca e neaparat adevarata.

Stai linistit ca nu sunt foarte multi crestini adevarati, multi sunt doar cu numele.

(03-21-2010, 12:16 AM)Hestia Wrote: [ -> ]Neoprotestantii sau "Pocaitii" asa se cred ei, sunt numai vorbe si la papagal nu-i intrece nimeni, ei sunt net superiori catolicilor si ortodocsilor, nu se inchina la chipuri da stiu sa vorbesca in limbi - si cu ocazia asta va dedic urmatorul Haus mixat de DJ. Teofil: "ullalala ulalalal bumba bumba bla bla bla alalalla aaaaa alalall la laal plm lalalal plm lalalallllaaaa etcbullcrap..."
O alta Marie cu alta palarie - e timpul sa renunt la subiect.

"31. De aceea va spun: orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor; dar hula impotriva Duhului Sfant nu le va fi iertata.

32. Oricine va vorbi impotriva Fiului omului va fi iertat; dar oricine va vorbi impotriva Duhului Sfant nu va fi iertat nici in veacul acesta, nici in cel viitor."

Tocmai ai comis un pacat de neiertat.
Necro... lasa citatele astea diin biblie Haha ne afecteaza la seo HahaHahaHaha
Riiiiight...
Necro, esti de acord cu ce cred Adventistii de Ziua a Saptea? (Sabat, Catholic Church = beast, etc.)