World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(03-11-2012, 05:06 PM)Killmee Wrote: [ -> ]Dupa intrebarile tale se pare ca ai impresia ca omul e cea mai proasta fiinta care nu face fata la nimic fara un "Dumnezeu". Avem posibilitatea de a gandi, avem posibilitatea de a simti si "mila" nu o simt multi, altii nu decid ce e bine si ce e rau.

Da, avem posibilitatea sa gandim si sa simtim, si nu vad alta solutie natura pentru existenta acestor lucruri, in afara de existenta unui Creator.

(03-11-2012, 05:06 PM)Killmee Wrote: [ -> ]Omul nu foloseste doar 10% din "puterea" creierului. De ce ? Daca Dumnezeu ne-a creat, de ce ne-a facut asa ?

Omul a fost creat de Dumnezeu acum ~6000 de ani. Daca stai si te gandesti, noi suntem o copie dupa o copie dupa o copie dupa o copie dupa o copie dupa o copie dupa o copie dupa o copie dupa Adam. Exista o "pierdere" in structura nostra biologica dupa fiecare generatie. E o minune ca putem sa mergem in picioare sau sa vorbim. Adam care a fost "progamat" direct de Dumnezeu ar fi trebuit sa fie un geniu cu un IQ de peste 200-300. (eu cred ca oamenii de mai de mult erau mult mai inteligenti decat cei de astazi, daca nu esti de acord, spune-mi ca sa discutam despre asta). Si inca ceva, lumea in care traim e o groapa de gunoi in comparatie cu pamantul pe care l-a facut Dumnezeu acum 6000 de ani. Exista destule dovezi ca atmosfera, clima, etc a pamantului de acum 6000 de ani a fost extrem de diferita de cea de azi. (oxigen mai mult, presiune mai mare... oamenii de atunci erau mult mai mare decat astazi... s-au gasit mai demult schelete ale unor oameni de cativa metri inaltime)

(03-11-2012, 05:06 PM)Killmee Wrote: [ -> ]"Dumnezeu a creat omul dupa chipul si infatisarea sa", ceea ce inseamna ca si "Dumnezeu" e la fel ca noi, adica "defect" sau poate "dupa chipul si infatisarea sa" se refera si doar ca am arata partial ca el nu total. Oricum te-ai gandi, rezulta ca "El" este/a fost doar un simplu muritor.

Dupa cum am zis mai mult, omul de astazi este foarte diferit de Adam. Dupa 6000 de ani de "copiere" intensa a codului genetic, e logic sa apara probleme in corpul omului de azi.

(03-11-2012, 05:06 PM)Killmee Wrote: [ -> ]"Pacatul", acum pentru orice face cineva si e iesit din comun se zice "a pacatuit" sau "uita-te la el parca e cu Satana" si nu zice ca n-ai auzit asa ceva la persoanele din jur, ca ai auzit.

Vrei sa zici ca standardul lui Hitler pentru "pacat" e acelasi cu cel al papei de la Roma?

(03-11-2012, 05:06 PM)Killmee Wrote: [ -> ]In Biblie nu e nici o contradictie, dar este una intre realitate si ce e scris in Biblie.

Si care ar fi aceasta contradictie dintre Biblie si realitate?

(03-11-2012, 05:06 PM)Killmee Wrote: [ -> ]Se zice ca "totul trebuie sa aiba un inceput", doar atat gandeste omul "fara un inceput nu poate exista" dar nu ar fi multe sanse ca universul sa fi existat mereu ? Acum tu o sa zici ca nu si vreau sa-mi zici si de ce.

Okay, iti zic de ce: Teoria care spune ca universul a existat mereu incalca a doua lege a termodinamicii. A doua lege a termodinamicii zice ca intreaga cantitate de energie dintr-un sistem inchis trebuie mereu sa scada. In alte cuvinte, totul tinde spre dizordine, haos. Nimic nu devine mai bun, mai mare, etc cu trecerea timpului.
Sincer cu evolutionismul nu sunt de acord dar nici cu creatia omului pe cale religioasa.
Unu la mana ... dupa atatea mii de ani majoritatea pietrelor ar trebui sa fie oameni sau ceva ce ar viata.
Doi la mana .... "Omul se trage dintr-o specie de mai maimute" ... atunci restu maimutelor de ce nu evolueaza?
Trei la mana ... Dumnezeu a creat doar doua fiinte umane Adam si Eva ... deci cum am ajuns la un numar asa mare de persoane acuma ? Avand in vedere ca relatiile sexuale intre membri unei familii sunt un pacat.

Deci e imposibil sa fie una din acestea ...

Darwin nu a spus ca omul se trage din maimute...ci ca maimutele si omul au o origine comuna iar acea origine este veriga lipsa a teoriei.

Eu nu as spune despre un om care a citit si s-a documentat, un om destept, e surprinzator faptul ca multi dintre noi nu fac diferenta dintre inteligent si intelectual. Oricum, a crede intr-o teorie a fel de adevarata ca cea a evolutiei mi se pare o prostie, iar mie imi displace prostia. Adica pur si simplu omul asta se foloseste de o carte scrisa de oameni care sa ne demonstreze faptul ca stelele nu pot fi numarate si asa mai departe, Dude, Grecii antici, stiau ce masa are Pamantul, stiau ca Pamantul e rotund, si stiau si au inventat o gramada de lucruri. Doar ca au fost suficienti de prosti incat sa nu isi de-a seama de ce anume produce electricitate, sau ce e electricitatea. Oricum, odata cu cucerirea Greciei, au urmat 1000 de ani de prostie in care oameni credeau ca o divinitate va lucra in locul lor. In loc sa isi foloseasca creierul, ei foloseau sabiile ca sa isi taie capetele. Cum au facut si cu Arhimede romanii, sa nu im spuneti ca romanii erau buni in stiinte, caci ei erau maestrii a-i aritecturii si atat. In orice caz, oare voi nu puteti dormi noaptea daca nu stiti cum s-a format omul? Adica cainele nu stie despre divinitati, galaxi, crearea lumii, si cu toate acestea doarme foarte bine. Ceea ce trebuie sa ne pese este sa avansam tehnologic astfel incat sa folosim in intregime resursele Pamantului si puterea Solara, si sa nu ne mai pleca capul la tot felul de chestii.
(03-11-2012, 05:52 PM)Kristi Wrote: [ -> ]
(03-11-2012, 05:06 PM)Killmee Wrote: [ -> ]"Dumnezeu a creat omul dupa chipul si infatisarea sa", ceea ce inseamna ca si "Dumnezeu" e la fel ca noi, adica "defect" sau poate "dupa chipul si infatisarea sa" se refera si doar ca am arata partial ca el nu total. Oricum te-ai gandi, rezulta ca "El" este/a fost doar un simplu muritor.

Dupa cum am zis mai mult, omul de astazi este foarte diferit de Adam. Dupa 6000 de ani de "copiere" intensa a codului genetic, e logic sa apara probleme in corpul omului de azi.

(03-11-2012, 05:06 PM)Killmee Wrote: [ -> ]In Biblie nu e nici o contradictie, dar este una intre realitate si ce e scris in Biblie.

Si care ar fi aceasta contradictie dintre Biblie si realitate?

(03-11-2012, 05:06 PM)Killmee Wrote: [ -> ]Se zice ca "totul trebuie sa aiba un inceput", doar atat gandeste omul "fara un inceput nu poate exista" dar nu ar fi multe sanse ca universul sa fi existat mereu ? Acum tu o sa zici ca nu si vreau sa-mi zici si de ce.

Okay, iti zic de ce: Teoria care spune ca universul a existat mereu incalca a doua lege a termodinamicii. A doua lege a termodinamicii zice ca intreaga cantitate de energie dintr-un sistem inchis trebuie mereu sa scada. In alte cuvinte, totul tinde spre dizordine, haos. Nimic nu devine mai bun, mai mare, etc cu trecerea timpului.

Multi oameni de atunci erau mai destepti dar nu toti .. si oricum acuma tu poti zice ca esti mai destept decat parintii tai pentru ca stii mai multe deci ceea ce zici tu e doar partial adevarat. Un om nu ajunge destept doar asa, tu cand vrei sa stii ceva te informezi, cauti, faci si dupa aceea stii. Zici ca Adam trebuia sa fie un geniu dar cu toate astea nu a realizat ce face, nu stia diferenta dintre bine si rau deoarece a fost usor ispitit de Eva chiar daca Dumnezeu le-a zis sa nu o faca ( stie toata lumea despre ce e vorba ). Oricum ai dreptate nimic nu devine mai bun cu trecerea timpului dar cu fiinta umana gresesti. Nu suntem mai diferiti decat acei oameni ce erau atunci si nu au aparut probleme in corpul uman dupa atata timp deoarece suntem aceeasi "specie" ca si cei de atunci.
Contradictia dintre Biblie si realitate ... uita-te in jur si o sa vezi nimic nu e cum ar trebui sa fie sau gresesc ?

Universul nu este un sistem inchis e infinit deci nu incalca cea de a doua lege a termodinamicii. Daca gresesc, lumineaza-ma, pentru ca s-ar putea intr-adevar sa gresesc.
Mda...sa stii ca de-a lungul timpului s-au nascut sute de supergenii dar care nu au reusit sa inventeze ceva concret. Apropo de dinozauri ce zici? Sau ai sa imi spui ca Adam ar fu putut sa ii infrunte desi abia invatase sa faca focul si sa se bage intr-o pestera. S-au avea Kalashinikov produs la Tartarie, si-l luase cu 600 de dolari din america, scria Made in Romania pe el, si facea ravagii printre dinozaurii cu pielea subtire ca o banda de cauciuc care aveau abia 40 de cm inaltime, si doar cativa aveau 60 cm si aceia se numeau T-rex, a si Adam a inventat si Motorul cu reactie, si energia nucleara a fost descoperita de el...si s-a nascut intr-o casa construita de el...a si avea si un tun de artilerie facut Handmade si o mortiera + cateva agheuri cu detector de caldura. A si avea si niste avioane F-14 cu camuflaj, si cu care putea merge la prietenii lui de pe Marte, la o berica nu-i asa? Si de-acolo statea la o ocazie pana pe Jupiter unde se intalnea cu Eva, cu care facea niste nebunii si se intorcea la misiunea lui de comando de pe Terra! Am dreptate?
Stiti care ar fi bomba bombelor? Sa se demonstreze ca universul este rotund..ar fi ceva. HahaHahaHaha

@Zamolxis: Cred ca te referi la Chuck Norris. Haha
Uite si o gluma pe aici Haha
Atata seriozitate strica Hahabine ca universul nui albastru si stramb Haha
Nu ma refer la descrierea care o face Kristi cand il prezinta pe Adam...si chestia aia am scos-o din mine fiindca deoarece pentru ca luasem foc cand vazusem ce prostii pot fi scrise pe un thread ca asta.
"S-a nascut intr-o casa facuta de el"
Asta n-ai luat'o de la tine..am mai vazut si pe internet faza asta si era vorba de Chuck Norris...

Anyway, Kristi..te rog sa vizionezi acest film documentar:
http://port.ro/dumnezeu_la_judecata_god_...topic_id=1
Faza cu nascutul, am scos-o din glumele cu chuck norris dar in rest am bagat de la mine...oricum, v-ati prins care e ideea.
(03-12-2012, 04:09 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Nu ma refer la descrierea care o face Kristi cand il prezinta pe Adam...si chestia aia am scos-o din mine fiindca deoarece pentru ca luasem foc cand vazusem ce prostii pot fi scrise pe un thread ca asta.

Chiar crezi ca scriu prostii ?
Oricum buna gluma Haha =))