World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Este una sa vrei sa ajungi pana la Dumnezeu sa te dai mare si una e sa vrei sa ajungi pe alta planeta sa o desoperi. Aia i.h.r au ajuns in iad iar cand Iisus a fost rastignit i-a eliberat pe toti, chiar si sfinti erau in iad mai putin Ilie care a fost luat la ceruri.
(09-26-2013, 03:06 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Măi Kristi, cred că răspunsu' meu acolo era destul de clar.

Mi se pare ca am facut afirmatia ca "fara Dumnezeu nu poti stii nimic" si tu ai fost curios sa afli logica din spatele ei. Am citit postul asta si nu am observat sa fi zis "Da" sau "Nu". Asa ca o sa iti raspund la intrebarile astea odata ce imi raspunzi si mie la intrebarea pe care ti-am pus-o. Nu mi se pare corect ca eu sa fiu nevoit sa iti raspund la toate intrebarile care-ti vin in minte, in timp ce tu le eviti pe majoritatea ale mele.

(09-26-2013, 03:32 PM)Hegan Wrote: [ -> ]Este una sa vrei sa ajungi pana la Dumnezeu sa te dai mare si una e sa vrei sa ajungi pe alta planeta sa o desoperi. Aia i.h.r au ajuns in iad iar cand Iisus a fost rastignit i-a eliberat pe toti, chiar si sfinti erau in iad mai putin Ilie care a fost luat la ceruri.

Pe ce iti bazezi argumentele?
Pe legia Ortodoxa. Nu o sa incepi cu mine acum nu?Haha
(09-26-2013, 06:04 PM)Hegan Wrote: [ -> ]Pe legia Ortodoxa.

Vrei sa spui ca Avraam, Issac, Iacov, Iosif, Moise... toti acesti oameni au ajuns in iad? Tu chiar crezi asta?
Ce e legea ortodoxa? Eu stiam ca teologia religiei crestine trebuie sa se bazeze exclusiv pe Biblie. Daca Biblia nu sustine teoria asta a voastra, inseamna ca nu e biblica.

(09-26-2013, 06:04 PM)Hegan Wrote: [ -> ]Nu o sa incepi cu mine acum nu?Haha

Era doar o intrebare. Haha Daca cineva pretinde ca Biblia ar spune ceva cu privire la un subiect, si lucrul acela nu e adevarat, nu pot sa nu zic nimic.
Da, au ajuns pentru ca pana atunci nu i-a mantuit nimeni de aia s-a jerfit Iisus. Si credeam ca scrie si in biblie.
(09-27-2013, 01:48 PM)Hegan Wrote: [ -> ]Da, au ajuns pentru ca pana atunci nu i-a mantuit nimeni de aia s-a jerfit Iisus. Si credeam ca scrie si in biblie.

Nu, in Biblie nu scrie asa ceva. Arata-mi vreun verset care spune sau cu ajutorul caruia putem deduce ca ceea ce ai spus tu e corect. Daca nu gasesti vreun astfel de verset, inseamna ca aceasta invatatura nu e biblica, asa-i? Smile

De asta exista atatea religii false in interiorul crestinismului.
Nu se poate nega ca Iisus s-a rastignit pentru manturiea noastra.
Huh? Parca am auzit si eu asta la ora de religie.
(09-27-2013, 07:03 PM)Hegan Wrote: [ -> ]Nu se poate nega ca Iisus s-a rastignit pentru manturiea noastra.

Haha Nu am zis asta. Ci am zis ca e nebiblic sa spui ca toti oamenii care au trait inainte de Isus au ajuns in iad. Niciunde in Biblie nu apare asa ceva. Acum intelegi ce incerc sa spun? Haha
Kristi cumva ai pus-o pe profa mea de religie sa ne zica ca cei ce nu cred total in Dumnezeu vor fii judecati "cum se cuvine"?? Haha