World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Auzi, dar de ce nu iei in calcul ca Universul a iesit dintr-un amre vartej, cum zice budismul, si cum zic o parte din oamenii de stiinta?
(03-08-2012, 09:14 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Auzi, dar de ce nu iei in calcul ca Universul a iesit dintr-un amre vartej, cum zice budismul, si cum zic o parte din oamenii de stiinta?

Detaliaza putin. Pe wikipedia scrie: "Budismul în general ignoră întrebarea referitoare la originea lumii, considerând-o chiar inutilă."
Eu aflasem de undeva, ca svastica, simbolul Budist, semnifica vartejul imens din care a aparut totul, si de asemenea simbolizeaza norocul. Sunt doua ramuri ale budismului, cei ce urmeaza invataturile lui Buddha si cei ce cred in supranatural, ei chestia cu vartejul vine de la cea de-a doua ramura.
- Miscarea de rotatie a pamantului incetineste, asta inseamna ca in trecut se invartea mai rapid. Gandid logic putem sa decidem ca universul nu are cum sa fi existat mereu, deoarece daca acest lucru ar fi adevarat, atunci miscarea de rotatie a Pamantului in jurul axei sale s-ar fi oprit deja.
- Numarul de oamenii ai Terrei e prea mic. In 1810 populatia lumii a atins 1 miliard. Peste 200 de ani populatia lumii a ajuns la 7 miliarde. Biblia zice ca in 4400 de ani s-a ajuns de la 8 oameni (supravietuitori ai potopului) la 7 miliarde, ceea ce e foarte posibil. Daca pamantul ar fi existat mereu, acum ar fi cu muuuuult mai multi oameni pe pamant.
- In timp ce luna se invarte in jurul pamantului, ea se indeparteaza usor, usor de noi (cu cam 5-6 cm pe an). Asta inseamna ca in trecut era mai aproape. Daca facem niste calcule simple, o sa observam ca acum 1.4 miliarde de ani Luna ar atinge suprafata pamantului (valurile ar fi o mare problema pentru oamenii de atunci, nu? Haha ).
- Studiile de-a lungul ultimilor 140 de ani ne arata o scadere consistenta a campului magnetic al pamantului. La aceasta rata, cu numai 25 000 de ani in urma, pamantul nu ar fi capabil sa gazduiasca viata din cauza caldurii de la curentul electric.
- si muuuuuuuuulte altele (daca mai vrei inca cateva exemple te rog sa imi zici Smile )
Mai vreau eu cateva daca nu esti ocupat.
Miscarea de rotatie incetineste din pricina lunii. Gandeste-te ca oamenii nu auzisera de spalat la inceputuri deci mureau in prostie din pricina leprei, ciumei, hepatitei si a altor boli de piele. Boli care au reaparut in perioada medievala. Gandeste-te ca faceau o gramada de foame, ca mureau foarte multi inghetati de frig, gandeste-te la lupte dintre triburi. Deci toate acestea putem spune ca rezulta o scadere drastica a populatiei. Avand in vedere ca nu stiau sa trateze bolile, ei nu supravietuiau mai mult de 30 de ani. Cam cat era rata si in evul mediu.
A deci crezi ca Pamantul are ma mult de 6000 de ani, frumos. App in urma unei ciocniri dintre Pamant si o planeta au rezultat doua luni, iar din cele doua luni, acum un miliard si ceva de ani, una s-a prabusit pe Pamant, supravietuitoare fiind cea care o vedem si astazi, dovada ca Pamantul are mai mult de 6000 de ani. Acum 25000 de ani a fost Era Glaciara, in urma caruia se estimeaza ca au supravietuit cam 10000 de oameni.
(03-08-2012, 09:52 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Gandeste-te ca oamenii nu auzisera de spalat la inceputuri deci mureau in prostie din pricina leprei, ciumei, hepatitei si a altor boli de piele. Boli care au reaparut in perioada medievala. Gandeste-te ca faceau o gramada de foame, ca mureau foarte multi inghetati de frig, gandeste-te la lupte dintre triburi. Deci toate acestea putem spune ca rezulta o scadere drastica a populatiei. Avand in vedere ca nu stiau sa trateze bolile, ei nu supravietuiau mai mult de 30 de ani.

Hai sa consideram optiunea ca universul a existat mereu, adica de mai mult de 99999999999999999999999999999999999 miliarde de ani, chiar crezi ca numai de cateva sute de ani incoace si-au dat seama oamenii ca trebuie sa se spele?

(03-08-2012, 09:52 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]A deci crezi ca Pamantul are ma mult de 6000 de ani, frumos.

Nu, eu cred ca pamantul are ~6000 de ani. Nu sunt foarte fixat pe data asta de 6000 de ani, dar in orice caz, mai mult de 10 000 de ani nu are.

(03-08-2012, 09:52 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]App in urma unei ciocniri dintre Pamant si o planeta au rezultat doua luni, iar din cele doua luni, acum un miliard si ceva de ani, una s-a prabusit pe Pamant, supravietuitoare fiind cea care o vedem si astazi, dovada ca Pamantul are mai mult de 6000 de ani. Acum 25000 de ani a fost Era Glaciara, in urma caruia se estimeaza ca au supravietuit cam 10000 de oameni.

Si poti dovedi "in urma unei ciocniri dintre Pamant si o planeta au rezultat doua luni" ? Conform Webster Dictionry, cuvantul stiinta inseamna "cunostiinta obtinuta prin observare si experimentare". Teoria ta cu cele 2 luni nu poate fi observata si nu poate fi experimentata in laborator, asa ca nu e stiinta, e doar o chestie in care tu ai ales sa crezi, desi nu exista nicio dovada pentru ea. Din partea mea ai tot dreptul sa crezi orice vrei, poti sa crezi ca stramosul tau a fost o piatra, chiar nu ma deranjeaza deloc. Numai sa nu zici ca asta e stiinta, bine?
Crezi in ce vrei, stii ceva putem trai si fara sa stim cum am ajuns aici. Sincer sunt mult mai preocupat de prezentul si viitorul meu decat de a stii cum a aparut lumea, poate o data va scoate cineva o teorie plauzibila, deocamdata nu cred nici in evolutie nici in creatie.
Apropo de unde stim ca nu altareligie este cea buna de ce crestinismul si nu una dintre religiile prezicate mai sus?
(03-08-2012, 09:51 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Mai vreau eu cateva daca nu esti ocupat.

- Forma de spirala a galaxiilor e o alta dovada ca universul are mai putin de 10 000 de ani, adica nu a existat mereu. Stelele dintr-o galaxie se misca la viteze diferite. Stelele in mijloc se misca mai repede decat cele din exterior. Daca galaxiile ar avea cateva miliarde de ani atunci nu ar mai avea aceste "maini" spiralice:

[Image: 300px-Hubble2005-01-barred-spiral-galaxy-NGC1300.jpg]

- Putem observa o stea explodand o data la fiecare 25-30 de ani. Daca steau e mica se numeste nova, iar daca e una mare atunci se numeste supernova. S-a explorat cerul cu telescopul Hubble si de-abia s-au gasit 300 de inele de supernova:

[Image: Supernova_1987A_1.jpg]

Daca universul ar avea cateva miliarde de ani atunci de ce nu exista miliarde de inele de supernova. Faptul ca exista numai 300 de inele de supernova arata ca universul are mia putin de 10 000 de ani.
(03-08-2012, 10:16 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Crezi in ce vrei, stii ceva putem trai si fara sa stim cum am ajuns aici.

Mie mi se pare foarte importanta chestia asta:
Pentru ca daca creationismul e adevarat, atunci exista un Creator care a creat lumea, si poate ca acest Creator are unele reguli pe care noi trebuie sa le urmam.
Daca evolutia e adevarat, atunci cum putem decide ce e bine si ce e rau? Ar trebui sa decidem ce e bine si ce e rau in functie de modul de gandire al lui Hitler, sau a lui Bin Laden, sau a lui Basescu, sau a majoritatii?
Stii ceea ce zici tu are sens .... pentru ca aici ar veni si intrebarea "Daca Terra are mai mult de 10.000-25.000 de ani atunci existau si dinozauri in trecut ?" Nu prea cred nici chestia asta pentru ca acuma sunt extrem de multe specii de animale si bla bla bla si atunci "din cauza unui meteorit" toata viata de pe Terra a disparut cel putin asa se zice ... si aici e o dilema daca ne luam dupa asta atunci ... ar trebui sa ne punem intrebarea "Omul cand a aparut si cum ?"
S-ar putea sa fie cum a zis Zamolxis1 ca s-au ciocnit doua planete si nu un meteorit a distrus viata de pe Terra ci o alta planeta.

Oricum deja nu mai vorbim de religie. Nu ar trebui sa deschidem un alt theard despre tema asta ?