World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Nu am spus de tine...ci am spus de cateva argumente ale lui Kristi...desigur nu toate...dar totusi sunt!
(03-11-2012, 07:15 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Darwin nu a spus ca omul se trage din maimute...ci ca maimutele si omul au o origine comuna iar acea origine este veriga lipsa a teoriei.

Darwin a zis ca toate animalele si toate plantele au un strmos comun. Adica, un caine si o banana au acelasi stramos. Asta nu e stiinta.

(03-11-2012, 08:38 PM)Killmee Wrote: [ -> ]Zici ca Adam trebuia sa fie un geniu dar cu toate astea nu a realizat ce face, nu stia diferenta dintre bine si rau deoarece a fost usor ispitit de Eva chiar daca Dumnezeu le-a zis sa nu o faca ( stie toata lumea despre ce e vorba ).

Daca ai fi cititi Biblia cu atentie ai fi vazut ca Eva a fost cea inselata de Satana, iar Adam, dandu-si seama de greseala pe care a facut-o Eva, a acceptat sa manance si el din acel fruct pentru ca sa primeasca aceasi pedeapsa ca si Eva, gandindu-se ca ce o sa-i faca Dumnezeu lui Eva, va trebui sa-mi faca si mie... probabil ca sa o salveze de la moarte. ("Plata pacatului este moartea")

(03-11-2012, 08:38 PM)Killmee Wrote: [ -> ]Nu suntem mai diferiti decat acei oameni ce erau atunci si nu au aparut probleme in corpul uman dupa atata timp deoarece suntem aceeasi "specie" ca si cei de atunci.

Citeste o carte de biologie si o sa vezi ca e o anumita cantitate de material genetic ce se pierde mereu.

(03-11-2012, 08:38 PM)Killmee Wrote: [ -> ]Contradictia dintre Biblie si realitate ... uita-te in jur si o sa vezi nimic nu e cum ar trebui sa fie sau gresesc ?

Cum adica? Mie mi se pare ca totul e exact asa cum ar trebui sa fie... :|

(03-11-2012, 08:38 PM)Killmee Wrote: [ -> ]Universul nu este un sistem inchis e infinit deci nu incalca cea de a doua lege a termodinamicii. Daca gresesc, lumineaza-ma, pentru ca s-ar putea intr-adevar sa gresesc.

Nu -i adevarat. Prin definitie, universul e un sistem inchis. Nu primeste energie. Da-i o cautare pe google daca nu ma crezi pe mine si o sa vezi cateoria universului mereu existent e foarte usor pusa la pamant prin a doua lege a termodinamicii.

(03-12-2012, 04:14 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Anyway, Kristi..te rog sa vizionezi acest film documentar:
http://port.ro/dumnezeu_la_judecata_god_...topic_id=1

Din cate am vazut din descrierea documentarului, e vorba despre vechia intrebare: "De ce un Dumnezeu bun permite suferinta pe pamant?", asa-i?

Uite de ce cred eu ca exista suferinta in lume:
- Unele suferinte faca parte din faptul ca suntem omaneni. (Isus a fost obosit (Matei 8:24), i-a fost foame (Matei 4:2) i-a fost sete (Ioan 19:28) si a si murit pentru noi)
- Unele suferinte sunt permise pentru a ne face mai buni ("purifying grace")
- Unele suferinte sunt rezultatul neascultarii si a pacatului. De ex. suferinta de SIDA in urma unei relatii sexuale. Simplu de inteles, nu?
- Dumnezeu permite suferinta pentru ca sa-i ajute pe altii (2 Corinteni 1:4)

Da, Dumnezeu e bun, dar e si drept. Si deoarece e drept, nu poate sa treaca peste pacatul pe care il facem noi. Nu e logic? :|

Romans 3:23 : "For all have sinned and fall short of the glory of God" - Toti am pacatuit, asa ca Dumnezeu nu a pedepsit niciodata vreun om nevinovat, pentru ca un astfel de om nu a existat niciodata (in afara de Isus).


Alte intrebari? Grin Smile
(03-12-2012, 09:22 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Nu am spus de tine...ci am spus de cateva argumente ale lui Kristi...desigur nu toate...dar totusi sunt!

Cum ar fi ... ?
Da, ceva de genul..dar nu crezi ca Dumnezeu e "rasist", iar prin "rasist" ma refer ca i-a ales pe iudei, si nu pe altii..sau cum i-a distrus pe egipteni, cum i-a lasat pe evrei sa treaca marea si a asteptat sa treaca si egiptenii si sa inchida apa, in loc sa o inchida imediat dupa ce au trecut evreii..sau cum a omorat toti nou-nascutii din Egipt...eu n-as numi asta "dreptate".

BTW: "Isus" nu se scrie "Iisus"?
Kristi am citit destule sa stiu ca tu crezi in minciuni si dupa cea zis si Warhell ce a facut "Dumnezeu" nu e "dreptate". Asta e greseala ta. Tu crezi ca doar tu ai dreptate si restu nu, si tu ai uneori impresia ca multe chestii is gresite dar nu o zici dar is foarte convins ca asa este. Ai zis intr-un alt post ca acei din perioada cruciadelor au fost considerati "criminali", nu, nu au fost pentru ca toate "crimele" care le-au facut erau pentru biserica si nimeni nu a zis nimic.
Universul nu produce energie ? Dar vortexul din mijlocul galaxiilor care produce energie si lumina ? Sunt destule documentare despre asta.
Kristi dar ce parere ai de Bisericile care au altfel de religi ?
Cum ar fi biserica daca asa se numeste de langa Penny market unde se face adunari in care popi aduc oameni care zic ca sunt orbi,invalizi etc ei zic acolo niste cuvinte si-i vindeca ?Cum am vazut si la Romania te iubesc cand a aratat ca popi la cei pe care ii "vindecau" dupa strangerea aia si vindecare le da bani pentru ca sau prefacut ?Aia nici nu zici cai biserica
Si cat mai multe feluri de biserici dastea am vazut si pe drum cand am venit de la tara
Chiar acasa uneori vin pliante cu religia nustiu cum adventista si tot felu de religi , alteori vin preoti care cer bani pentru biserica
(03-12-2012, 10:12 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Da, ceva de genul..dar nu crezi ca Dumnezeu e "rasist", iar prin "rasist" ma refer ca i-a ales pe iudei, si nu pe altii..sau cum i-a distrus pe egipteni, cum i-a lasat pe evrei sa treaca marea si a asteptat sa treaca si egiptenii si sa inchida apa, in loc sa o inchida imediat dupa ce au trecut evreii..sau cum a omorat toti nou-nascutii din Egipt...eu n-as numi asta "dreptate".

BTW: "Isus" nu se scrie "Iisus"?

Dumnezeu trebuia sa aleaga un popor in care sa se nasca Isus, nu? (Ca doar nu era sa se nasca Isus in fiecare popor, doar asa ca sa nu intrebe Warhell peste 2000 de ani..). Si din moment ce i-a ales pe ei ca popor al Lui, era logic si normal sa aiba grija de ei, asa-i?
De ce i-a lasat pe egipteni in mare rosie? Pentru ca meritau asta dupa sutele de ani in care i-au chinuit pe evrei... parerea mea.

Eu mereu am scris "Isus" nu "Iisus". Conteaza?

(03-13-2012, 07:06 AM)Killmee Wrote: [ -> ]Kristi am citit destule sa stiu ca tu crezi in minciuni si dupa cea zis si Warhell ce a facut "Dumnezeu" nu e "dreptate". Asta e greseala ta. Tu crezi ca doar tu ai dreptate si restu nu, si tu ai uneori impresia ca multe chestii is gresite dar nu o zici dar is foarte convins ca asa este. Ai zis intr-un alt post ca acei din perioada cruciadelor au fost considerati "criminali", nu, nu au fost pentru ca toate "crimele" care le-au facut erau pentru biserica si nimeni nu a zis nimic.
Universul nu produce energie ? Dar vortexul din mijlocul galaxiilor care produce energie si lumina ? Sunt destule documentare despre asta.

1. In ce fel de minciuni, ma exact, cred eu?
2. Ce lucru nedrept a facut Dumnezeu?
3. Nu-i adevarat. Nu am spus niciodata ca eu sunt singurl care are dreptate.
4. Care e lucurl acela gresit pe care l-am zis eu si pe care tu crezi ca nu il voi recunoaste?
5. Sunt de acord ca s-au facut foarte multe lucruri rele in numele bisericii, dar asta nu schimba faptul ca exista un Creator.
6. Eu am zis "Prin definitie, universul e un sistem inchis. Nu primeste energie.", adica universul nu primeste energie din afara lui, pentru ca nu exista un "afara", asa ca universul e un sistem inchis.

(03-13-2012, 10:36 AM)soul of darknes Wrote: [ -> ]Kristi dar ce parere ai de Bisericile care au altfel de religi ?
Cum ar fi biserica daca asa se numeste de langa Penny market unde se face adunari in care popi aduc oameni care zic ca sunt orbi,invalizi etc ei zic acolo niste cuvinte si-i vindeca ?Cum am vazut si la Romania te iubesc cand a aratat ca popi la cei pe care ii "vindecau" dupa strangerea aia si vindecare le da bani pentru ca sau prefacut ?Aia nici nu zici cai biserica
Si cat mai multe feluri de biserici dastea am vazut si pe drum cand am venit de la tara
Chiar acasa uneori vin pliante cu religia nustiu cum adventista si tot felu de religi , alteori vin preoti care cer bani pentru biserica

Chiar ai nevoie de raspunsul meu? Haha Acei asa-zisi popi care pretind ca pot vindeca bolnavii sunt niste escroci. Iar cei care apeleaza la asa-zisa videcare pe care o da popa sunt si mai prosti. Grin
Dumnezeu nu trebuia sa aleaga nici un popor.
"Au meritat". Exact, toti egiptenii, de la copii la batrani, au meritat sa moara datorita plagilor, de ce nu l-a omorat pe Faraon?
Nu-mi spune pentru ca a vrut sa sufere, asta este exclus. Sa omori oameni nevinovati..Dumnezeu a distrus un imperiu..
Dar, as vrea sa te mai intreb, de ce au mers evreii in Egipt? DIN CAUZA FOAMETEI!
Cine a adus foametea? DUMNEZEU

Asa, acum da vina pe egipteni pentru ca evreii au fost trimisi acolo de Dumnezeu.
Ca si biserica=Escrocherie aveam la bunici in sat un preot care venea la biserica doar la pomene slujbe de craciun/paste
Si tu Kristi tu crezi ca dumnezeu exista ? la vazut cineva ?
(03-13-2012, 07:25 PM)soul of darknes Wrote: [ -> ]Ca si biserica=Escrocherie aveam la bunici in sat un preot care venea la biserica doar la pomene slujbe de craciun/paste
Si tu Kristi tu crezi ca dumnezeu exista ? la vazut cineva ?

Stai sa clarific un lucru mai intai: Doar pentru ca multi popi sunt niste escroci, niste oameni jalnici care incearca mereu sa gaseasca noi metode sa obtina bani, asta nu inseamna ca nu exista un Creator.

Da cred ca exista un Creator pentru universul asta atat de complex. Chiar si Darwin a recunoscut in cartea sa ca a crede ca ochiul poate evolua pas cu pas e complet absurd. L-a vazut cineva? Nu as putea sa-ti raspund la intrebarea asta, pentru ca aceasta intrebare presupune ca eu sa fi vorbit cu toti oameni care au existat vreodata pe pamant ca sa stiu daca cineva l-a vazut pe Dumnezeu. Si daca ne bazam pe vaz, atunci cand dezbatem existenta lui Dumnezeu, atunci am si eu o intrebare: Ai vazut vreodata gravitatia? Nu. Asta inseamna ca nu exista?
Daca te uiti pe fereastra si vezi ca e lumina afara, trebuie neaparat sa vezi soarele pe cer ca sa stii ca e acolo? Nu e deajuns ca vezi lumina/razele lui?

Anyways, eu cred ca exista un Dumnezeu din cauza numeroaselor dovezi stiintifice care arata imposibilitatea contrariului.
Daca te plimbi printr-o padure si vezi un tablou agatat de o creanga. Fara sa vezi nicio urma, nicio dovada ca vreun om a trecut pe acolo, iti dai seama ca cineva a pictat acel tablou. La fel, cand vezi o creatie iti dai seama ca exista un Creator, fie ca iti convine sau nu. Grin
Dar daca exista ce dovezi sunt ?Ca asa pot zice si eu Soul of darknes Este cel mai mare zeu al intunericului care e frate cu Hades dusmanul lui Alah ca nimeni nu dovedeste ca nu exista