World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Stiinta nu va fi niciodata deasupra religiei.
(09-28-2013, 08:17 PM)Hegan Wrote: [ -> ]Stiinta nu va fi niciodata deasupra religiei.

De ce crezi asta? pe ce te bazezi?
Stiinta de multe ori are teorii la care nu vede si partea gresita. Insa religia daca are parti rele le spune. Si oamenii mereu vor avea nevoie de o religie altfel ar fi un nimic ar face fiecare ce vrea.
(09-28-2013, 08:33 PM)Hegan Wrote: [ -> ]Stiinta de multe ori are teorii la care nu vede si partea gresita. Insa religia daca are parti rele le spune. Si oamenii mereu vor avea nevoie de o religie altfel ar fi un nimic ar face fiecare ce vrea.

Defapt oamenii deja incep sa faca ce vor.... Si e destul de adevarat faza cu partile rele...acum s-a ajuns ca daca recunosti o greseala esti tratat ca ultimul om/producator/distribuitor etc. dar prin aceasta frica de esec cel mai des lucrurile facute/dovedite de stinta nu prea au parti rele...

Posibil sa apara o noua religie in care omul sa fie in centrul atentiei.De exemplu profa' de religie a pus intrebarea "Cine e Dumnezeul nostru?" si cineva de la o clasa a spus ca "Eu sunt Dumnezeul meu".... Incerc sa ma refer la faptul ca religia nu va disparea dar va lua noi forme cum a fost si cu stinta, mereu a existat stinta dar s-a extins incet, incet si astfel este pe cale sa se ridice deasupra religiei (daca nu a facut deja asta...)
(09-28-2013, 08:17 PM)Hegan Wrote: [ -> ]Stiinta nu va fi niciodata deasupra religiei.

Super-Ultra-Giga-Ninja-Mega-Uber-2012 Face palm.

Să zicem că rămâi fără un picior. Te rogi la dumnezeu să-ţi ofere altu?
Mno poţi sa te tot rogi ani buni, că între timp ştiinţa îţi va oferi un picior, ce-i drept nu uman, dar măcar cu care o să poţi merge din nou.

În acelaşi timp, Vaticanul a recunoscut că pământul e rotund doar acum câţiva ani, din câte ştiu.
Şi tot în acelaşi timp, cât voi vă rugaţi în biserici duminica, oamenii sar din spaţiu datorită ştiinţei.
(09-28-2013, 09:09 PM)Warhell Wrote: [ -> ]
(09-28-2013, 08:17 PM)Hegan Wrote: [ -> ]Stiinta nu va fi niciodata deasupra religiei.

Super-Ultra-Giga-Ninja-Mega-Uber-2012 Face palm.

Să zicem că rămâi fără un picior. Te rogi la dumnezeu să-ţi ofere altu?
Mno poţi sa te tot rogi ani buni, că între timp ştiinţa îţi va oferi un picior, ce-i drept nu uman, dar măcar cu care o să poţi merge din nou.

În acelaşi timp, Vaticanul a recunoscut că pământul e rotund doar acum câţiva ani, din câte ştiu.
Şi tot în acelaşi timp, cât voi vă rugaţi în biserici duminica, oamenii sar din spaţiu datorită ştiinţei.

Off: Ma inteb cum te combate Kristi la acest mare adevar Smile
(09-28-2013, 07:58 PM)cornel Wrote: [ -> ]Pai am ajuns in secolul 21 in care e randul stintei sa fie deasupra religiei....

Cornel, teoria evolutie =/= stiinta. Fac pariu ca am spus chestia asta de peste 10 ori in topicu' asta.

(09-28-2013, 09:09 PM)Warhell Wrote: [ -> ]
(09-28-2013, 08:17 PM)Hegan Wrote: [ -> ]Stiinta nu va fi niciodata deasupra religiei.

Super-Ultra-Giga-Ninja-Mega-Uber-2012 Face palm.

Să zicem că rămâi fără un picior. Te rogi la dumnezeu să-ţi ofere altu?
Mno poţi sa te tot rogi ani buni, că între timp ştiinţa îţi va oferi un picior, ce-i drept nu uman, dar măcar cu care o să poţi merge din nou.

În acelaşi timp, Vaticanul a recunoscut că pământul e rotund doar acum câţiva ani, din câte ştiu.
Şi tot în acelaşi timp, cât voi vă rugaţi în biserici duminica, oamenii sar din spaţiu datorită ştiinţei.

1. Imi amintesc ca spuneai ca nu vei mai posta... how foolish of me to take you at your word...
2. Straw man, straw man, straw man - http://en.wikipedia.org/wiki/Straw_man
3. Catolicismul e o religie falsa.
4. Parerea/Opinia Vaticanului sau a Papei nu are nicio importanta pentru un crestin adevarat. Papa nu reprezinta crestinismul. Repet inca odata, pentru acei care se prind mai greu: Papa nu reprezinta crestinismul. Si inca odata, pentru noroc [Image: grandpa.gif]: Papa nu reprezinta crestinismul.
5. Cand folosesc cuvantul "crestinism" ma refer la crestinismul adevarat, pentru ca sunt constient ca exista foarte multe culte si religii false sub sfera crestinismului
6. De ce esti atat de convins ca rugaciunile nu functioneaza? Din experienta sau din auzite de la unu' si altu'?
7. Un crestin nu ar trebui sa aiba nicio problema cu stiinta.
8. Biblia e compatibila cu stiinta. Sunt destule lucruri stiintifice scrise in Biblie care au fost descoperite de oamenii de stiinta cu mult dupa Biblie? Majoritatea ramurilor stiintifice au fost incepute de oameni care credeau in existenta lui Dumnezeu. (Newton, Boyle, Kelvin, Mendel, Pascal, Kepler, Joule, Faraday, Morse, ...)
9. Dupa cu am zis mai sus, parerea Vaticanului = zero, dar chiar mi se pare extrem de greu de crezut ca ei au recunoscut ca pamantul e rotund doar acum cativa ani... de unde ai informatia asta? Sper ca nu de la vreun alt desen animat...
"3. Catolicismul e o religie falsa." De ce? Ca pana la marea schisma singurul tip de crestinism era cel catolic.... Mereu am vrut sa aud raspuns la intrebarea "Care e diferenta dintre catolici si crestini? "
(09-28-2013, 10:20 PM)cornel Wrote: [ -> ]"3. Catolicismul e o religie falsa." De ce? Ca pana la marea schisma singurul tip de crestinism era cel catolic.... Mereu am vrut sa aud raspuns la intrebarea "Care e diferenta dintre catolici si crestini? "

Probabil singurul tip de crestinism recunoscut oficial, ca singurul nu cred ca era. Cam tot la fel cum romanii nu erau recunoscuti ca natiune in Transilvania prin sec XVII.
Care e diferenta dintre catolici si crestini? Sunt foarte multe.
De exemplu, modul prin care cineva poate fi salvat este interpretat de catolicism complet gresit. Ei cred ca (,) credinta in Isus nu e suficienta pentru mantuire, ci trebuie, pe langa credinta, sa fi botezat, sa iei euharistia, sa faci fapte bune, sa fi de acord si sa indeplinesti toate decretele bisericii catolice... si multe altele.
Catolicismul contrazice Biblia in unul dintre cele mai importante puncte ale sale: mantuirea. Oricine spune ca fapte bune sau ritualuri trebuie adaugate credintei cuiva pentru ca acel cineva sa fie mantuit, arata faptul ca ei spun ca jerta lui Isus nu a fost capabila sa ne rascumpere pe deplin. Da, catolicismul e o religie falsa. Sa nu mai zic de rugaciunile la sfinti sau la Maria, purgatoriul, etc... lucruri total contrare Bibliei.
Si eu care credeam ca pacatuiesc daca nu dau 2 bani pe papa.

Cum adica, fara rugaciuni le fecioara sau la sfinti? Sau n-am inteles eu.