World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
stiti ce nea zis iisus ,,sa credem,, si noi credem . Credem ca Iisus,Dumnezeu,Sfantul Duh sunt o singura persoana si se uita de sus asteptand fiecare pas, ei suspina si plang la fiecare pas, vorba , fapta , gest
Sunt o multime de oameni care nu cred in Dumnezeu, si dau cu piciorul salvarii. Da, exista Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant, care formeaza impreuna Divinitatea. Dar ma indoiesc ca plang la fiecare "pas, vorba , fapta , gest" - nu vad rostul.
de fapt dumnezeu = dumnezeu tatal + dumnezeu fiul + sfantul duh
TOATE il formeaza pe dumnezeu :-?
Ma refeream la divinitate adika la Dumnezeu ca plange vazand pacatele si greselile noastre Haha (oricum tre sa joc popa intr-o piesa de teatru ) Haha
(11-20-2009, 10:15 PM)ufy Wrote: [ -> ]de fapt dumnezeu = dumnezeu tatal + dumnezeu fiul + sfantul duh
TOATE il formeaza pe dumnezeu :-?

Asta am spus si eu. Wink

(11-20-2009, 10:16 PM)Ilidan Wrote: [ -> ]Ma refeream la divinitate adika la Dumnezeu ca plange vazand pacatele si greselile noastre Haha (oricum tre sa joc popa intr-o piesa de teatru ) Haha

Scrie undeva in Biblie ca Dumnezeu plange "vazand pacatele si greselile noastre"? - deoarece momentan, nu imi amintesc vreun astfel de verset...
pai nu stiu dar imi imaginez :| Haha
(11-20-2009, 10:06 PM)Necro Wrote: [ -> ]Sunt o multime de oameni care nu cred in Dumnezeu, si dau cu piciorul salvarii.
Tu nu te-ai salvat, traiesti in iluzia salvarii, rostesti vorbe intelepte/dulci despre dumnezeu si crezi ca te-ai salvat sau te vei salva.
Eu nu spun ca nu cred in dumnezeu sau cred in dumnezeu, tot ce vreau sa zic eu este ca nu stiu ce este dumnezeu si prefer sa raman in necunostinta decat sa ma bat in piept ca am inteles ce este dumnezeu din ce imi spun altii si din ce citesc in carti. Desigur tu nu stii sa faci diferenta, pentru tine sunt un alt ateu, nu ma simt ofensat dar sunt satul de "salvati" care incearca sa salveze pe altii.
Mai ieri umblam prin parc pe malul Muresului si dau nas cu asa zisii 'salvati', le-am raspuns cu calm ca vreau sa ma bucur de plimbare fara chef de discutii, vreo 10 metri ma tot bateau pe umar. I-as fi zis: Stai in banca ta domnule, ai grija de evlavia ta si nu a altuia fiindca deviezi de la drumul tau catre sfintenie si nu te juca tu de-a recuperatorul de suflete ratacite bai "Mister Constantine".
(11-21-2009, 12:57 AM)Hestia Wrote: [ -> ]Eu nu spun ca nu cred in dumnezeu sau cred in dumnezeu, tot ce vreau sa zic eu este ca nu stiu ce este dumnezeu si prefer sa raman in necunostinta decat sa ma bat in piept ca am inteles ce este dumnezeu din ce imi spun altii si din ce citesc in carti.

Momentan nu este o alta forma de al cunoaste pe Dumnezeu. Sau este?
(11-21-2009, 12:57 AM)Hestia Wrote: [ -> ]Tu nu te-ai salvat, traiesti in iluzia salvarii, rostesti vorbe intelepte/dulci despre dumnezeu si crezi ca te-ai salvat sau te vei salva.

Prin aceste vorbe vrei sa spui ca nu ma pot salva pentru ca Dumnezeu nu exista? Asadar, fara sa intru in detalii, esti ateu.

(11-21-2009, 12:57 AM)Hestia Wrote: [ -> ]Eu nu spun ca nu cred in dumnezeu sau cred in dumnezeu, tot ce vreau sa zic eu este ca nu stiu ce este dumnezeu si prefer sa raman in necunostinta.

Daca nu stii ce este Dumnezeu atunci de ce nu crezi in existenta Lui. Ai spus zilele trecute ca daca nu stim ceva de ce trebuie sa spunem ca e fals? Daca nu stii cine e Dumnezeu, de ce te bazezi atat de mult pe inexistenta Lui?

(11-21-2009, 12:57 AM)Hestia Wrote: [ -> ]Desigur tu nu stii sa faci diferenta, pentru tine sunt un alt ateu

Din moment ce nu crezi in Dumnezeu, pentru orice om din lumea asta esti considerat un ateu. Documenteaza-te putin cu privire la acest termen.

(11-21-2009, 12:57 AM)Hestia Wrote: [ -> ]Mai ieri umblam prin parc pe malul Muresului

Esti din Arad? Ar fi super Smile
(11-21-2009, 12:37 PM)Necro Wrote: [ -> ]Daca nu stii ce este Dumnezeu atunci de ce nu crezi in existenta Lui. Ai spus zilele trecute ca daca nu stim ceva de ce trebuie sa spunem ca e fals? Daca nu stii cine e Dumnezeu, de ce te bazezi atat de mult pe inexistenta Lui?
Tocmai daca nu stiu ce inseamna dumnezeu nu ma agat de credinta oarba dar nici nu vreau sa zic ca dumnezeu nu exista. Daca nu stiu inseamna ca nu zic 'DA este' nici 'NU este'.
Intr-adevar am spus ca dumnezeul pe care il venerezi tu asa de mult este fals si m-am si argumentat, dumnezeul biblic este o conceptie a mintii nicidecum o divinitate.
Poate exita o divinitate, daca cineva afirma asta sunt de acord cu el/ea si nu am alte argumente decat poate si spun poate deoarece nu stiu.
NU este important sa crezi in dumnezeu sau sa nu crezi in dumnezeu este important sa iubesti tot ce iti ofera viata.

Da, sunt din Arad.