World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(02-09-2012, 08:00 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Ai auzit de Jean-Francios Champollion? Care a descifrat hieroglife? Sa spunem ca stiai. Stiai si ca BISERICA a fost impotriva lui?! Pe motiv ca unele hieroglife ar fi putut distruge religia? Nu? NU!

Daca ar fi putut distruge religia ar fi facut-o, fie ca biserica era de acord sau nu. Si ce te face sa crezi ca eu sunt de partea bisericii de pe vremea aia, sau de partea papalitatii? Ce te face sa crezi ca eu sunt de acord cu toate prostiile pe care le-au facut de-a lungul secolelor? :|

(02-09-2012, 08:09 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Au existat Warhell...doar ca cei din acea perioada pictau pe lemn, iar operele nu s-au pastra, doar cateva inca mai exista, printre care chipul lui Iisus interpretat printre primele dati cu barba.
Biblia nu e 100% exacta, Turnul Babel a fost defapt un zigurat construit de Nabucodonosor al II-lea in cinstea zeului Marduk Bel. Data potopului nu mi se pare prea buna, e cam imposibil sa fi fost in 2400 i.Hr. din rpicina ca acolo au existat o gramada de popoare. Stiu cao sa radeti de mine, dar la partea cu tehnologia nu cred ca anticii erau asa de dezvoltati in schimb eu cred ca Atlantida a existat, si chiar mi-ar placea sa citesc dialogurile lui Platon despre Atlantida. Si am citit cateva carti despre asta in care spunea ca Atlantii erau extrem de evoluati tehnologic, doar ca un cataclysm le-a distrus lumea pe veci. Desigur daca cineva mi-ar putea arata ca Atlnatida nu a existat, il voi crede cu placereSmile. Cam asa e si in cazul tau Kristi! Tu crezi in ceva ce inca nu poate fi demonstrat daca e adevarat sau nu, desigur vorbind de datele efectuarii, nu mi se pare prea pluzibila chestia. Profesorul meu de fizica ne spune ca s-ar putea sa fim prima generatie care va trai vesnic, si spera in acest lucru, ba chiar de multe ori ne ureaza ca spera ca noi sa traim destul incat peste 30000 de ani sa vedem cum ajunge Voyager in dreptul stelei Sirius. Unde s-ar putea sa gaseasca viata. Atentie pe voyager exista discuri de aur pe care este inregistrat un mesaj de salut pe 50 de limbi printre care si romana, iar tot pe o bucata de aur este desenata sau gravata prin intermediul imaginilor, tot ce inseamna descoperiri stiintifice al omenirii.
Am o intrebare, daca anticii erau asa de dezvoltati tehnologic, de ce nu au ajuns pe Luna sau in orbita?
Asta nu am stiut-o Warhell!

Nu, Turnul Babel nu a fost construit de Nabucodonosor al II-lea in cinstea zeului Marduk Bel, Nebucadnețar a facut o constructie asemanatoare Turnului Babel... asta din cate imi amintesc.

"Cam asa e si in cazul tau Kristi! Tu crezi in ceva ce inca nu poate fi demonstrat" - Si anume... ?
"Profesorul meu de fizica ne spune ca s-ar putea sa fim prima generatie care va trai vesnic" - With all due respect for your teacher, dar tot ce pot spune la afirmatia asta e ca sta prost la capitolul biologie.

Citat: "Scientists observe that the length of telomere chains becomes shorter as we grow older. Eventually the telomeres become so short that cell replication produces lethal errors or missing pieces in the DNA sequence, ending the cell's ability to replace itself. This point, when the cell has lost vital DNA code and cannot reproduce, is called the Hayflick limit. It's the measure of how many times a cell can copy itself before it dies."

Deci e imposibil sa traiesti zeci de mii de ani. Stiinta actuala nu e in stare sa creeze viata, ce sa mai zic de mentinerea timp de zeci de ani a vietii.


"Am o intrebare, daca anticii erau asa de dezvoltati tehnologic, de ce nu au ajuns pe Luna sau in orbita?" - Sunt mai multe posibilitati, dupa parerea mea:
1. De unde stii ca nu au fost?
2. Ce motiv ar avea sa mearga in spatiu? Primii oameni de pe pamant stiau ca pamantul este singura planeta locuita, singura planeta pe care este viata, asa ca nu se gandeau la prostii de genu: existenta extraterestrilor. NASA iroseste ~9 miliarde de dolari pe an incercand sa dovedeasca cu disperare ca exista viata pe alte planete. Din Biblie intelegem ca pamantul a fost creat special pentru viata, asa ca conform Biblie nu exista viata pe alte planete. Daca vor reusi vreodata sa gaseasca viata extraterestra, asta cred ei ca va dovedii ca Dumnezeu nu exista. Parerea mea.



(02-09-2012, 10:09 PM)old nick Wrote: [ -> ]Ma deranjeaza sa vad un animal feroce care se pretinde om evoluat sau fiinta creata special de un creator care ucide un copil cu o arma sofisticata produsa dupa ultimele standarde stiintifice dupa care se inchina si spune ca si-a facut datoria in numele domnului.

Mie mi se pare ca vorbesti despre islamisti, nu de crestini.
(02-09-2012, 10:29 PM)Kristi Wrote: [ -> ]Mie mi se pare ca vorbesti despre islamisti, nu de crestini.

De fapt ma gandeam la germanii secolului trecut si la americanii zilelor noastre. Ceea ce nu inseamna ca-i exclud pe islamisti, desi nu inteleg de ce islamistii ar fi exclusi din contextul in care ar trebui incluse toate religiile. Oare creatorul despre care vorbesc crestinii a creat doar crestini? Creatorul islamistului nu este si creatorul crestinului? Sau sunt mai multi creatori si fiecare isi vede de turma lui?
"desi nu inteleg de ce islamistii ar fi exclusi din contextul in care ar trebui incluse toate religiile" - Islamul zice ca daca cineva vrea sa paraseasca religia islamista trebuie omorat. In Crestinism nu intalnim asa ceva. Doctrinele acestor doua religii sunt diferite, si cea din urma nu accepta crima sub nici o forma, asa ca "animal feroce care se pretinde om evoluat sau fiinta creata special de un creator" de care vorbesti tu nu poate fi crestin, sau cel putin, nu poate fi un crestin adevarat. Ca dupa parerea mea, nici papa nu e un crestin adevarat. (Si nu, nu am zis niciodata ca eu as fi... parca vad cum urma sa imi puneti intrebarea asta Haha )
(02-09-2012, 11:13 PM)Kristi Wrote: [ -> ](Si nu, nu am zis niciodata ca eu as fi... parca vad cum urma sa imi puneti intrebarea asta Haha )

Eu nu aveam de gand sa te intreb, prefer sa discut la modul general. Nu reusesc sa inteleg daca creatorul despre care vorbesc toate religiile este unul singur sau sunt mai multi. Daca budistul spune ca Buddha e creatorul, musulmanul ca Mahomed, crestinul ca Isus si fiecare crede ca el are dreptate ce rost are sa mai discute cineva despre evolutie sau originea universului? Sa spunem ca un creator a creat universul, pamnatul si viata si ca teoria evolutiei e o gogomanie. Atunci cine este creatorul? Dumnezeu? Buddha? Mahomed? Zeus?
De ce crestinismul? O intrebare perfecta:

Budism: - Buddh insusi a zis ca nu stie ce se va intampla cu el dupa moarte (“I have not yet found the truth or light…don’t pray to me after I die, I will be nowhere around…”). De ce sa ma inchin lui, unui om supus mortii? Daca el ar fi atat de important, creatorul sau participant la creatie, nu l-ar putea opri moartea.

Islamismul: - Mohamed a zis ca el e un mesanger muritor (Coran 7:188; 17:95). Apare aceleasi intrebari ca in cazul budismului.

....................................

Crestinismul: -

1. Biblia e corecta din punct de vedere istoric. In ciuda comentarilor contrare, arheologia continua sa dovedeasca validitatea Bibliei.
2. Biblia e adevarata din punct de vedere stiintific. Nimic din Scriptura nu a fost dovedit gresit de stiinta. De fapt, multe principii stiintifice sunt gasite in Biblie. Niste exemple:
- forma de sfera a pamantului (Isaia 40:22)
- extinderea infinita a universului (Isaia 55:9)
- legea conservarii masei si energiei (2 Petru 3:7)
- ciclul hidrologic (Eclesiastru 1:7)
- numarul imens de stele (Ieremia 33:22)
- egalitatea materiei si energiei (Everi 1:3)
- legea cresterii entropiei (Psalmi 102:25-27)
- importanta sangelui pentru mentinerea vietii (levetic 17:11)
- circulatia atmosferica (Eclesiastru 1:6)
- campul gravitational (Iov 26:7)
- si multe altele...
3. Biblia e adevarata din punct de vedere profetic. Exista sute poate chiar mii se profetii care s-au implinit deja.

Dupa cum am mai zis, eu voi continua sa cred tot ce scrie in biblie atat timp cat nimeni nu poate sa-mi dovedeasca ca e gresita in orice fel. Eu sunt in stare sa-mi schimb credinta, pentru ca nu sunt atat de prost incat sa cred in ceva ce mi s-a dovedit gresit, am si eu atata logica in cap.

Cica de unde stim ca nu au fost pe luna. HahaHahaHaha.
(02-10-2012, 02:44 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Cica de unde stim ca nu au fost pe luna. HahaHahaHaha.

Vad ca te prinzi greu, dar las' ca-ti explic: Sunt 99.99% ca ei nu au ajuns pe luna, dar totusi, cu poti fi sigur de asta?
Imi pierd timpul intrand in topicul asta. Haha
(02-10-2012, 03:11 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Imi pierd timpul intrand in topicul asta. Haha

Sentimentul e reciproc atunci cand tu esti singurul user cu care vorbesc in topic asta. Wink
(02-10-2012, 12:21 AM)Kristi Wrote: [ -> ]Dupa cum am mai zis, eu voi continua sa cred tot ce scrie in biblie atat timp cat nimeni nu poate sa-mi dovedeasca ca e gresita in orice fel.

Adica tu crezi ca un sarpe poate sa vorbeasca? Si un mort sa invieze? Si un om sa traiasca 900 de ani? Si cea mai puternica dovada a existentei unei chestii e imposibilitatea dovedirii inexistentei ei?