World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pentru ca acesta a fost planul lui Dumnezeu. In Vechiul Testament, sunt mai multe profetii care trebuiau sa se indeplineasca, si Dumnezeu va avea grija ca tot ce este scris in Biblie sa fie indeplinit.
necro da nu este si o carte care se numeste ''Biblia are dreptate" parca asa se numea intrun fel spunea ca biblia are dreptate ?
(12-06-2009, 04:47 PM)Illidan Wrote: [ -> ]necro da nu este si o carte care se numeste ''Biblia are dreptate" parca asa se numea intrun fel spunea ca biblia are dreptate ?

Cartea aceea este scrisa doar de oameni, spre deosebire de Biblie. Wink
Smile am vazut intro reclama :| Smile tare
Este posibil ca Isus sa fi venit pe lume acum 2000 de ani din mai multe cauze. Cel mai probabil este din cauza Imperiului Roman. Acea epoca era cea mai buna pentru raspandirea Cuvantului: se vorbea o singura limba, tot continentul era unit (in mare parte), romanii au construit strazi sigure, etc. deci prin urmare, daca ar fi venit mai devreme sau mai tarziu lucrurile ar fi foarte diferite.
God's plan is much more better than ours.
(12-06-2009, 03:15 PM)Necro Wrote: [ -> ]
(12-06-2009, 01:13 AM)bechristian95 Wrote: [ -> ]Ce este Babilonia in acest caz poate fi interpretat in mai multe feluri dar cu siguranta este ceva rau. Poate fi lumea aceasta sau chiar pacatul in general. Oricum, la interpretare te las pe tine sa alegi.

Daca o luam asa, aproape orice pasaj din Biblie poate fi interpretat de orice om, dar rezultatele vor fi diferite, si asta inseamna ca doar o interpretare e corecta [prin asta nu vreau sa zic ca eu interpretez corect si ceilalti gresit]. Nu sunt sigur, poate se refera la orasul Babilon care era un dusman al Israelului, sau prin cuvantul "Babilon" sugereaza un regat cu o religie falsa care este un dusman al Israelului spiritual al lui Dumnezeu.

Dar mai bine revenim la subiectul acetui thread. Daca mai vreti sa continuam aceasta discutie, atunci sa o tinem in Religion Thread.

Continua.

EDIT: Eu tot cred ca se refera la pacat in general.
Pai, am terminat acel post..
Mda.

Am ajuns la Numeri astazi si trebuie sa spun ca este posibil sa fie cea mai plictisitoare carte din Biblie. No joke.

EDIT: Mai mult de 50% sunt numai liste.
(12-06-2009, 11:52 PM)bechristian95 Wrote: [ -> ]Am ajuns la Numeri astazi si trebuie sa spun ca este posibil sa fie cea mai plictisitoare carte din Biblie. No joke.

EDIT: Mai mult de 50% sunt numai liste.

Uneori nici mie nu prea imi place, dar e destul de utila. Wink