World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
nu inteleg sensul certurilor pe tema asta, dar fie oricum stim ca o sa vedem in viata de apoi. Ce o sa vedem acolo o sa ne facem o parere si sa nu uitam ,,Fiecare pas spre viata e unul mai aproape spre moarte,, ne vedem la sentinta (Sfarsitul Lumii) si dupaia mai vorbim :|
(11-21-2009, 01:47 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Tocmai daca nu stiu ce inseamna dumnezeu nu ma agat de credinta oarba dar nici nu vreau sa zic ca dumnezeu nu exista. Daca nu stiu inseamna ca nu zic 'DA este' nici 'NU este'.

Deja ai spus ca nu exista.

(11-21-2009, 01:47 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Intr-adevar am spus ca dumnezeul pe care il venerezi tu asa de mult este fals si m-am si argumentat, dumnezeul biblic este o conceptie a mintii nicidecum o divinitate.

La primul citat din acest post ai spus: "Daca nu stiu inseamna ca nu zic 'DA este' nici 'NU este'" - Ai afirmat mai inainte ca nu stii cine e Dumnezeu, si acum spui ca nu exista. Nu stiu daca realizezi sau nu, dar te contrazici sigur.

(11-21-2009, 01:47 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Daca nu stiu inseamna ca nu zic 'DA este' nici 'NU este'
Poate exita o divinitate, daca cineva afirma asta sunt de acord cu el/ea si nu am alte argumente decat poate si spun poate deoarece nu stiu.
NU este important sa crezi in dumnezeu sau sa nu crezi in dumnezeu este important sa iubesti tot ce iti ofera viata.

Eu am afirmat ca exista o divinitate, si tu, deoarece nu stii, ar fi trebuit sa spui: "poate", dar tu ai spus: "Nu" - inca o dovada a contrazicerii proprii.

(11-21-2009, 01:47 PM)Hestia Wrote: [ -> ]Da, sunt din Arad.

Oh, great! Smile
(11-21-2009, 01:50 PM)Ilidan Wrote: [ -> ]nu inteleg sensul certurilor pe tema asta, dar fie oricum stim ca o sa vedem in viata de apoi. Ce o sa vedem acolo o sa ne facem o parere si sa nu uitam ,,Fiecare pas spre viata e unul mai aproape spre moarte,, ne vedem la sentinta (Sfarsitul Lumii) si dupaia mai vorbim :|

In Biblie scrie ca nu exista nici-o cale/drum/legatura intre cer si iad, asa ca cei din rai nu vor putea comunica cu cei din iad, si invers.
o sa citesc si biblia in vreo 6- luni dar nu am de unde sa o iau
intreab-o pe maita. oricine trebuie sa aibe o biblie in casa
nu inteleg o sami ia mai mult timp sa o caut decat sa o citesc Haha
Daca nu ai probleme cu ochii scoate una de pe net. Este un program eSword. E o "e-bible". Asta in caz ca vrei sa ai acces la biblie (poti descarca diferite versiuni in diferite limbi) fara ca accesul la Internet sa fie absolut necesar. Daca nu, poti la fel de bine sa o citesti pe BibleGateway.com
Sau poti sa comanzi o Biblie pe gratis pe internet. Dar, o vei primi in aprox. 3-4 saptamani...
mersi pt tot baieti <You are the best friends>

Am o intrebare mai exista pagani in lumea asta contemporana Haha ?
Lumea e plina de pagani.