World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
pai tu ce esti? Si care e diferenta dintre Baptisti, Penticostali, Martorii lui Iehova?
Apropo nu locuiesc pe langa brain washed...doar ca aceasta chestie am auzit-o de la un penticostal cu prezervativul...si la fel am auzit si de la un martor al lui Iehova. Ceea ce mi se pare o porcarie.
brainwashed = "spalat pe creier"

"pai tu ce esti?" - Penticostal

"Si care e diferenta dintre Baptisti, Penticostali, Martorii lui Iehova?' - Intre penticostali si baptisti diferenta e mica, iar intre ei si iehovisti e foarte mare.

P.S. Sunt din Arad.

"Ceea ce mi se pare o porcarie." Da, e o porcarie.
da am priceput care e faza cu brain washed...iar vecinii mei sunt foarte ok!
Imi poti preciza diferentele te rog?Grin
Si as dori sa imi pui si tu o intrebare.
"Imi poti preciza diferentele te rog?" Nu te supara, da' e greu sa dai un search pe google? Sau tu vrei sa afli parerea mea? In cazul asta iti amintesc ca nu sunt un teolog ca sa stiu intreaga doctrina a fiecarei religii de pe pamant, asa ca google is your friend. Grin
Stii mie imi place ca sa te vad pe tine spunandu-mi...macar spune-mi doferenta dintre martori si penticostali. Te rog.
M-a cuprins iarasi mania religiei si iarasi am apucat sa ma uit la documentare. :|

Ultimul vazut: God vs Satan.
Am sa il urmaresc...oricum eu nu cred in povestile despre iad sau despre Satana pentru ca acestea sunt un mod de a ne speria, deci a ne manipula...am citit niste chestii scrise de niste oameni a-i bisericii, si scriau ca iadul ar fi pe Pamant ceea ce mi se pare mai plauzibil decat povestioara despre iad si rai.
Daca zici ca nu exista rai/iad atunci ce crezi ca se intampla cu oamenii dupa ce mor?
nu am spus ca nu exista rai...am spus ca nu exista iad...iar notiunea de iad a fost inventata pentru a ne speria(nu pe mine, ci pe oamenii care cred in acele porcarii)...nu stiu...vedem peste 60-70 de aniSmile.
Haha Adica tu zici ca (,) crezi ca exista rai, dar iad nu, asa-i? Mie mi se pare ca tu crezi, sau vrei sa crezi, in ceea ce ai vrea sa fie adevarat. Dar gandeste-te putin logic: spui ca toti oamenii vor ajunge dupa moarte in rai? Si inca o intrebare: pe ce iti bazezi afirmatiile? Sau e doar parerea ta personala?