World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
am eu o intrebare
ce inseamna agnostic
Imi poti aduce argumente la ceva?

Uite o greseala din Biblie...cica Turnul Babel, contruit de oameni in perioada Babilonului(4000 i.Hr.), ar fi fost ridicat pentru a se ajunge la Dumnezeu. Un lucru foarte gresit. In anul acela nu a existat nicio urma de crestinism, abia la venirea israelitilor, asta find prin 1000 i.Hr. daca nu ma insel. Deci acei oameni nu aveau habar de crestinism! Apropo Tunrul Babel a fost de fapt un zigurat construit de catre regele Hammurabi al II-lea pentru al preamari pe un zeu local! Deci nici vorba de a vrea sa ajunga la Dumnezeu. Plus ca turnul nici nu se numea Babel. Poti sa imi explici ce vroiau cei care au scris Biblia sa transmita prin aceasta povestioara, care iti pune bibilica la incercare?
Agnostic mi se pare ca e un om fara credinta!
Si evreii cred in Dumnezeu fara a fi crestini. Oricum, Babilonul a fost infiintat mai recent cu vreo 2000 de ani.
Esti sigur ca ai citit povestea turnului Babel? Din ce imi amintesc eu, prin intermediul acestei povesti se explica felul in care s-au format limbile si diferitele popoare. In alte cuvinte, prin acest fragment biblic se explica intr-un mod simplu un proces complex din istoria umanitatii, acesta fiind de altfel scopul primei parti din Biblie.
In legatura cu intrebarile pe care le ai despre Biblie, iti sugerez sa te gandesti mai intai la telul mai inalt urmarit de oricine ar fi fost cei care au scris Biblia. E clar ca nu ca sa spuna adevarurile care guverneaza lumea in care traim, asta ar fi o prostie pentru ca sunt putini cei care ar intelege ceva. Asadar, Biblia se adreseaza oamenilor care nu pot sau nu vor sa descopere ce se afla dincolo de aparenta.
Povestile acelea sunt facute pentru a scoate o moaral din ele...nu voi retrage 2000 de ani, intre anii 4000-3000 a fost Babilonul!
(01-10-2012, 09:22 PM)roby14 Wrote: [ -> ]am eu o intrebare
ce inseamna agnostic

Undeva intre ateu si believer.
(01-10-2012, 09:23 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Poti sa imi explici ce vroiau cei care au scris Biblia sa transmita prin aceasta povestioara, care iti pune bibilica la incercare?
Agnostic mi se pare ca e un om fara credinta!

Dupa cum a zis si Bogdan, prin acea "povestioara" Biblia transmite modul cum s-au format limbile si diferitele popoare.

P.S. Agnosticismul este concepția filozofică potrivit căreia adevărul anumitor afirmații, mai ales afirmații teologice privind existența unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut, fie imposibil de aflat. (wikipedia)
Bogdan, tu ce esti?

Ala e sceptic intre ateu si believer, adnostic este cel ce se indoieste de stiinta! Sau de stiinta teologica!
Nu cum s-au format limbile...ci pentru ca omul sa ia aminte si sa nu incerce sa se compare cu Dumnezeu...ceea ce mi se pare cam egoist!
(01-11-2012, 12:14 AM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Nu cum s-au format limbile...ci pentru ca omul sa ia aminte si sa nu incerce sa se compare cu Dumnezeu...ceea ce mi se pare cam egoist!

Asta e parerea ta. Si la partea a doua: sa zicem ca exista Dumnezeu, si ca acest Dumnezeu a creat intreg universul, si ca el a existat cu mii de ani inaintea ta... acceptand aceste date ca fiind adevarate, ai putea sa te compari cu o astfel de fiinta? Fii sincer.
Bun zicem ca exista Dumnezeu...dar ar fi trebuit sa existe cu milioane de ani in urma acest Dumnezeu cand a aparut pamantul. Plus ca inainte de Dumnezeu au mai fost si alti Dumnezei, numiti simplu zei. Iar din totalitatea zeilor a rezultat unul singur, cel ce il veneram si astazi. Sti la religie mai facem pilde si chestii dinastea. Sunt multe pilde de exemplu in care Dumnezeu chiar daca bogatul a dat la saraci, nu s-a atasat de bani si a fost credincios, acest bogat tot in iad a ajuns. Ceea ce mi se pare cam discriminant.
Agnostic sau agnostic este cel ce nu are niciun fel de credinta, el nu crede in nimic si in nimeni. Nici in stinta nici in religie ci el crede in drumul sau. A fost unul dintre cele doua curente moderne. Agnostic si Sceptic.