World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(09-29-2013, 01:11 PM)Hegan Wrote: [ -> ]Kristi de ce crezi ca e ceva rau sa te rogi sfintilor? Nu sa-i divinezezi dar ei au fost oameni credinciosi si ar fi bine sa ne rugam lor sa ne ajute deoarece ei sunt apropiati lui Dumnezeu. Si Maria e Maica Domnului mi se pare normal sa o slavim.

1. Biblia spune ca noi avem acces oricand la Dumnezeu, nu avem nevoie de ajutorul altcuiva.
2. Arata-mi un exemplu din Biblie in care cineva s-a rugat sfintilor sau in care cineva ne indeamna sa facem asta.
3. Ioan era fratele lui Isus. Lui de ce nu ne rugam? De ce nu ne rugam bunicilor lui Isus? etc...
4. Arata-mi un verset care sa indice faptul ca cei morti ne pot auzi rugaciunile. Pe la finalul Bibliei este scris sa nu adaugi nimic la Biblie, adica sa nu spui ca Biblia zice un lucru daca ea de fapt nu zice acel lucru.

Nu exista nicio baza biblica pentru rugaciunea la sfinti.

(09-29-2013, 01:14 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Şi asta înseamnă că miliardele ăstea de oameni vor ajunge în iad? Sau cum?
Despre punctu' 8 nu mă bag pentru că eu nu am citit nimic/n-am apucat să citesc ceva ştiinţific în biblie.

1. Nu pot cuantifica numarul celor care vor ajunge in rai sau iad. Dar din perspectiva Bibliei, putini vor ajunge.
2. Da, sigur. Pana acum te bagai, fie ca stiai despre ce se vorbeste sau nu...

Lucruri stiintifice in Biblie:
- stelele nu se pot numara (cu ochiul liber poti vedea ~3000 de stele, deci cum stiau lucrul acesta oamenii de acum cateva mii de ani, care nu aveau telescoape?)
- viata trupului sta in sange (acum cateva sute de ani se credea de catre medici ca scoaterea unei cantitati de sange ajuta corpul, lucru care astazi e considerat complet fals; de unde stiau lucrul acest oamenii de acum cateva mii de ani?)
- pamantul e rotund (lucru care apare in Biblie si in manuscrisele ei prin ~700 inainte de Hristos; oamenii de stiinta de atunci credeau ca e plat, documenteaza-te sa vezi)
- pamantul nu e sustinut de nimic (pe vremea aceea se credea ca Atlas sustinea pamantul pe umerii lui; de unde stiau unii oamenii de atunci ca lucrul acesta nu era adevarat?)
- cararile marilor (Dupa ce Matthew Fontaine Maury a citit Psalmul 8:8 a incercat sa afle daca chiar exista un circuit al marilor si l-a descoperit)
- Solomon a scris "O inimă veselă este un bun leac" ... lucru adevarat, descoperit cu vreo 3000 de ani inainte de stiinta medicala. Cum de a stiut Solomon asta?
- suntem creati din lucruri invisibile: atomi
- fundul oceanului contine vai si dealuri
- lumina se misca, si nu e fixa intr-un loc, cum se credea pe vremea acea
- fiecare stea e diferita.
- ...

Ai dreptate, nu-i nimic stiintific in Biblie...

(09-29-2013, 01:17 PM)Hegan Wrote: [ -> ]Nu toti ajung in iad. Totusi sunt crestini si ei. Nu poti spune ca doar ortodoxi sau doar catolici sau protestantii vor ajunge in rai. Atata timp cat cred cu adevarat vor ajunge in rai. Sau in purgatoriuHaha.

Hegan, ar cam trebui sa citesti Matei 7:21-29 si poate o sa-ti schimbi parerea cu privire la ce spune Biblia.
Îmi dai şi mie versetele cu chestile ălea dacă ai timp?
De ce? Si eu chiar nu stiam ca Ioan e fratele lui Iisus. Trebuie sa o slavim pe Maica Domnului nu din moitvul ca e mama lui si din motivul ca pe ea a ales-o Dumnezeu sa ii dea nastere lui Hristos. Acum serios Ioan era fratele lui Iisus? De unde a aparut el? Maica Domnului era fecioara deci nu avea de unde.
Fratelo,zici ca-i telenovela si acum e partea aia culminanta cand Hegan afla ca Fecioara Maria nu era defapt fecioara.
WhatWhatWhatWhatWhat
(09-29-2013, 03:10 PM)Ducipal Wrote: [ -> ]Fratelo,zici ca-i telenovela si acum e partea aia culminanta cand Hegan afla ca Fecioara Maria nu era defapt fecioara.

Iubiri (secrete) Religioase. Haha
(09-29-2013, 02:54 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Îmi dai şi mie versetele cu chestile ălea dacă ai timp?

Ma, nu stiu ce sa zic... mi-s cam ocupat acuma. Haha Acum serios, daca chiar te intereseaza ma gandesc ca Nea Google e mereu la dispozitia ta. Smile

(09-29-2013, 02:56 PM)Hegan Wrote: [ -> ]De ce? Si eu chiar nu stiam ca Ioan e fratele lui Iisus. Acum serios Ioan era fratele lui Iisus? De unde a aparut el?

Acuma am observat ca am spus "Ioan" in loc de "Iuda" Haha My bad...

(09-29-2013, 02:56 PM)Hegan Wrote: [ -> ]Maica Domnului era fecioara deci nu avea de unde.

Matei 12:46 Da, Isus avea frati.

(09-29-2013, 02:56 PM)Hegan Wrote: [ -> ]Trebuie sa o slavim pe Maica Domnului nu din moitvul ca e mama lui si din motivul ca pe ea a ales-o Dumnezeu sa ii dea nastere lui Hristos.

Unde? Unde apare asta in Biblie?
Traditia denatureaza totul...
Repet, iarasi, teologia religiilor "crestine" are trebui sa se bazeze exclusiv pe ce spune Biblia, fara sa mai adauge nimic la ea. In Biblie nu o sa vezi niciun lucru care sa indice ca trebuie sa ne rugam mamei lui Isus. Si daca tot nu esti de acord cu mine, atunci te rog sa imi arati vreun verset care sa spuna contrariul...
Avea frati adoptati nu erau a Fecioarei Maria pentru ca ea era fecioara.
(09-29-2013, 05:33 PM)Hegan Wrote: [ -> ]Avea frati adoptati nu erau a Fecioarei Maria pentru ca ea era fecioara.

Matei 12:46, Luca 8:19, Marcu 3:31, Matei 13:55-56, Ioan 7:1-10, Fapte 1:14, Galateni 1:19
Maria a fost fecioara la nasterea lui Isus, pe urma a avut copii cu Iosif, deci ulterior nu a mai fost fecioara. Biblia foloseste acelasi termen grecesc pentru "frate" si cand vorbeste despre fratii lui Isus, asa ca e gresit sa zici ca aceia erau verisori, sau copiii lui Iosif dintr-o alta casatorie... La urma urmei, de ce esti atat de fixat pe idea ca Isus nu a avut frati? Din cauza traditiei bisericii ortodoxe/catolice? In cazul asta, ce ar trebui sa fie mai important pentru un crestin adevarat: invataturile bisericii ortodoxe/catolice/protestante/etc sau invataturile Bibliei? Chiar mi-s curios ce o sa zici...
Ui mă, lui îi dai toate versetele da' mie nu-mi dai nimic. Haha