World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
"Sunt putin confuz. Crezi ca un sarpe poate vorbi, crezi ca un om se poate intoarce din morti dar nu crezi ca un om poate evolua dintr-o piatra." - Religia admite credinta in miracole. Evolutia spune ca nu exista miracole. Deci nu e nimic in neregula pentru un crestin sa creada ca un sarpe a vorbit, dar e ciudat pentru un evolutionist sa creada ca dintr-o piatra sa apara omul ci triloanele de celule din corpul lui. (fiecare celula din corpul uman e mai complexa decat o naveta spatiala)

"Dar a aparut un element nou pe care nu stiu unde sa-l asez: satana. Recunosc ca nu sunt documentat in domeniul asta. Satana e tot creatia creatorului?" - Da, Satana e creatia lui Dumnezeu. E ceva in neregula cu asta?

(02-10-2012, 05:40 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Aha. Sunt prost, da..ce face religia si prostia din om Haha. Pocaiti, ce sa le faci. Bine a zis si Zamolxis. Pocaitii is dusi dra....i .

Religia e o chestie stupida, facuta de niste oameni cu ochii prin gura. Cum poti domnule sa crezi asemenea tampenii..religia in sine inseamna o tampenie. Haha Tocmai d-asta nu ma duc eu la biserica. Nu am nici o religie. Cand murim pur si simplu murim. La un moment dat am crezut in reincarnare, dar nici in asta nu mai cred. E la fel de stupid la fel ca religia ta si "Iisus" "MANTUITORUL" Haha.
Continua sa ma faci prost, continua, altceva nu sti, doar esti pocait..

Verifica-ti PM-urile . Smile

(02-10-2012, 05:44 PM)Faby Wrote: [ -> ]@Kristi, ca vad ca scrie ca esti neoprotestant... Nu aveti icoane si chestii de genul? Sau e altfel? Tot ce stiu eu de protestantism e din Anglia secolului 16.

Nu, noi nu avem icoane.
(02-10-2012, 05:50 PM)Warhell Wrote: [ -> ]"Pocait" inseamna ca te injur? Am si cenzurat mai sus..N-ai cu cine Haha. Mancator de putere. Eu am terminat cu forumul asta.

""Pocait" inseamna ca te injur" - Nu la cuvantul asta m-am referit.
"Mancator de putere" - Haha Nu esti tu ala care promiteai ca nu-l mai mentionezi pe Hitler pe forum daca te aleg moderator? Tu vorbesti?
Nu conteaza ca ai cenzurat. Hai sa ne punem toti sa ne injuram unii pe altii si sa ne asteptam pe urma sa nu fim sanctionati.

Ajunge, gata cu offtopicul!
Haha Asta inseamna ca sunt mancator de putere?Haha

Daca vreti sa mai vorbiti cu mine o puteti face doar pe mess sau in coltul meu, dar nu va asteptati la raspunsuri instante.
Cu astfel mancator de putere n-am ce cauta pe aici. :-j. Am fost jignit destul in topicul asta, si tot eu iau warn. Nu e el devina, e religia lui. Smile
STOP. AVETI DISCUTII ZILNICE DACA VRETI SA CONTINUAM CIRCUL.
Miraculoase sunt amandoua situatiile, si cea cu sarpele, si cea cu piatra. Mie mi se par complet incredibile ambele, asa cum am mai spus. Daca stiinta dovedeste adevarul biblic in toate situatiile as vrea sa vad si eu dovezile despre sarpele vorbitor macar.



Daca Dumnezeu a creat lumea, pe el cine sau ce l-a creat?
Apropo, Arhimede si Thales au descoperit ca Pamantul este sferic si se roteste in jurul Soarelui, inainte de a fi scrisa Biblia. Chestia cu sangele era folosita in medicina inainte de scrierea Bibliei. Despre infinitatea universului si stele se stia dinaintea BiblieiHaha.
Nimic nu mi se pare mai absurd decat chestia cu faptul ca Pamantul ar avea 6000 de ani sau de existenta Potopului acu 4400 de aniSmile. In rest hai ca le mai inghit, dar asta poate fi dovedit cu ajutorul istoriei ca este gresit.
(02-10-2012, 06:11 PM)old nick Wrote: [ -> ]Miraculoase sunt amandoua situatiile, si cea cu sarpele, si cea cu piatra. Mie mi se par complet incredibile ambele, asa cum am mai spus. Daca stiinta dovedeste adevarul biblic in toate situatiile as vrea sa vad si eu dovezile despre sarpele vorbitor macar.

E greu pentru Satana sa controleze un sarpe? Nu am spus niciodata ca tot ce scrie in biblie poate fi demonstrat stiintific (de asta se numeste religie), tot ce am spus e ca stiinta e mai mult de partea unei creatii decat de partea teoriei evolutiei.

(02-10-2012, 06:15 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Daca Dumnezeu a creat lumea, pe el cine sau ce l-a creat?

Intrebarea asta pleaca de la idea ca Dumnezeu are nevoie de un creator. Daca acesta ar fi cazul, atunci de ce ne-am "inchina" lui? De ce nu ne-am inchina celui care l-a facut pe Dumnezeu?
(02-10-2012, 06:15 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]dar asta poate fi dovedit cu ajutorul istoriei ca este gresit.

Cu asta nu sunt de acord. Istoria nu dovedeste mare lucru pentru ca poate fi "ajustata" din cand in cand. Evolutia si religia profita in aceeasi masura de momente istorice "ajustate" pentru a servi unor interese.
"Chestia cu sangele era folosita in medicina inainte de scrierea Bibliei." - In anul 1799 George Washington a murit din cauza ca medicii de atunci credeau ca scoaterea unei cantinati de sange din pacient il va face pe acesta sa se simta ma bine.

"Despre infinitatea universului si stele se stia dinaintea Bibliei." - Imi poti da un link, te rog? Smile
(02-10-2012, 06:27 PM)Kristi Wrote: [ -> ]"Despre infinitatea universului si stele se stia dinaintea Bibliei." - Imi poti da un link, te rog? Smile

Haha Acum ar fi momentul sa scoata Zamo un link de pe un site din mezozoic Haha.
Exista probabilitatea de 99,9% sa nu se fi stiut despre stele si univers inainte de biblie. Dar daca nici biblia nu exista inca, cine poate dovedi asta?Haha
(02-10-2012, 06:43 PM)old nick Wrote: [ -> ]Exista probabilitatea de 99,9% sa nu se fi stiut despre stele si univers inainte de biblie. Dar daca nici biblia nu exista inca, cine poate dovedi asta?Haha

S-au facut multe experimente deja care arata ca stelele nu pot fi numarate, exact la fel cum zicea Biblia cu mii de ani in urma.

"Hubble telescope focussed in on a dot, they thought they'd found a black spot in space, about the size of a grain of sand held at arms length, they looked at that spot for ten days, and in that one spot there were so many stars - they'd never even seen before - that they couldn't even count them. That's just one spot, the size of a grain of sand, of new stars just discovered."