World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Eu am gasit blogul f simplu ,intr-o zi cautand "cine a scris biblia" si am dat peste el ,l-am salvat in calc ,il am demult ,de aceea l-am postat si l-am salvat ca mi se pare interesanta teoria ,bineinteles ca sunt si multe documentare despre cine a scris biblia,dar e mai simplu sa citesti doar biblia si sa crezi ce scrie acolo Haha
Cred in divinitate ,CEVA trebuie sa existe ,daca nu crezi in nimic nu ai pt c sa traiesti.Eu cred in viata dupa moarte.
(03-09-2012, 06:36 PM)Killmee Wrote: [ -> ]Dumnezeu a creat doar doua fiinte umane Adam si Eva ... deci cum am ajuns la un numar asa mare de persoane acuma ? Avand in vedere ca relatiile sexuale intre membri unei familii sunt un pacat.

Din 8 oameni (supravietuitori ai potopului) se poate ajunge la 7 miliarde de oameni in 4400 de ani. Numarul populatia actuale a lumii se potriveste cu povestea bibliei.

In Biblie scrie ca Adam si Eva au avut atat fete cat si baieti. In prima generatie baietii se "casatoreau" cu surorile lor, pentru ca:
1. Nu aveau de ales.
2. Cui o sa-i reportezi? (ei erau singurii oameni de pe pamant)
3. Nu era nicio lege/porunca impotriva acestui lucru. Acest lucru a fost interzis peste 2500 de ani, adica pe vremea lui Moise.

Pentru primii ~2500 de ani nu era nicio problema sa te "casatoresti" cu sora ta, pentru ca nu erau niciun cromozom deformat, asa ca nu avea cum sa rezulte copii cu malformatii, autisti, etc...
Adam a fost creat 100% perfect, fara niciun defect. De fapt noi suntem o copie dupa o copie dupa o copie dupa o copie dupa o copie dupa o copie dupa o copie dupa o copie dupa o copie de-a lui Adam, asa ca e incredibil faptul ca suntem in stare sa avem acesta discutie... Adam, adica omul creat initial, ar trebui sa fie fost extraordinar, daca dupa atatea copii inca e in stare de functionare.

(03-09-2012, 07:10 PM)zara Wrote: [ -> ]Din cate am obs pana acum kristi e cel mai destept de pe forum ,el cunoaste toate raspunsurile (CORECTE) la toate intrebarile.Felicitari Smile

Nu e vorba de inteligenta, ci pur si simplu ma intereseaza subiectul asta si imi place sa aflu cat mai multe informatii despre el. Majoritatea lucrurilor din domeniul asta le-am invatat de la creationistul american Dr. Kent Hovind (consider ca daca o sa te uiti la seminarul "Age of the Earth", si chiar vrei sa aflii adevarul, nu ai cum sa nu iti schimbi opinia).

(03-09-2012, 07:10 PM)zara Wrote: [ -> ]Eu cred ca exista un Dumnezeu dar nu cred nimic din ce scrie in biblie,este o adevarata contradictie si o poveste pt copii

Eu nu am vazut nicio contradictie in Biblie. Poti te rog sa imi dai un exemplu. Smile
(03-09-2012, 08:18 PM)soul of darknes Wrote: [ -> ]De ce ?

Pentru ca daca nu crezi ca exista un Dumnezeu, asta inseamna ca (,) crezi ca lumea s-a creat singura => teoria evolutiei.
In semnatura ta scrie "nu exista superioritate intre fiinte", iar evolutia zice ca exista superioritate intre fiinte, adica rase superioare si rase inferioare.

P.S. Daca credeti ca eu sunt destept atunci cu siguranta ca o sa credeti ca Kent Hovind e un adevarat geniu. Smile
Nu cred ca esti cel mai destept , doar am observat ca tu stii raspunsurile corecte si ideile tale sunt cele mai bune esti o enciclopedie.Nu vreau sa intru in contradictii pt ca ar dura f mult si mi-as pierde timpul de pomana ,fiecare cu credintele lui ,daca tu crezi SF-urile din biblie (doar primele 3 capitole trebuie citite si se intelege ce SF este)treaba ta.In desene animate vezi doar asa ceva...sa vorbeasca serpii cu oamenii si etc...
"Pentru ca daca nu crezi ca exista un Dumnezeu, asta inseamna ca (,) crezi ca lumea s-a creat singura => teoria evolutiei.
In semnatura ta scrie "nu exista superioritate intre fiinte", iar evolutia zice ca exista superioritate intre fiinte, adica rase superioare si rase inferioare.
"
Pai ce legatura are asta cu religia si teoria evolutiei ce crezi? Haha
Crezi ca pe mine ma inspirat teoria evolutiei sa scriu semnatura sau din religie mister Haha


(03-09-2012, 09:26 PM)zara Wrote: [ -> ]daca tu crezi SF-urile din biblie (doar primele 3 capitole trebuie citite si se intelege ce SF este)treaba ta.In desene animate vezi doar asa ceva...sa vorbeasca serpii cu oamenii si etc...

Off-topic: Am 17 ani, nu am pretins niciodata ca sunt cel mai destept de aici. Ma descurc atat de bine aici in Religion Thread nu pentru ca sunt destept, ci pentru ca am dreptate Haha

On-topic: La faza cu serpii ar fi cazul sa iti amintesc ca e vorba doar de un "sarpe" (la singular), ci cum in Biblie scrie ca Satan poate sa ia infatisarea chiar a unui inger de lumina, asta inseamna ca poate lua orice infatisare. Deci acel sarpe, era Satan, nu era un sarpe obisnuit, pt ca Biblia nu zice ca animalele pot vorbii.

Ce SF vezi tu in primele 3 capitole? Haha majoritatea lucrurilor de acolo se pot demonstra stiintific. De exemplu teoria evolutiei zice ca pamantul sa format acum 4.6 miliarde de ani, ca un corp "aprins", o minge de foc, de lava aprinsa. Biblia zice ca pamantul a fost creat plin de apa, adica sub apa. Si daca te intereseaza iti pot dovedi stiintific ca pamantul nu a fost creat sub forma unei mingi de lava. Smile
(03-10-2012, 10:06 AM)Kristi Wrote: [ -> ]On-topic: La faza cu serpii ar fi cazul sa iti amintesc ca e vorba doar de un "sarpe" (la singular), ci cum in Biblie scrie ca Satan poate sa ia infatisarea chiar a unui inger de lumina, asta inseamna ca poate lua orice infatisare. Deci acel sarpe, era Satan, nu era un sarpe obisnuit, pt ca Biblia nu zice ca animalele pot vorbii.

Ce SF vezi tu in primele 3 capitole? Haha majoritatea lucrurilor de acolo se pot demonstra stiintific. De exemplu teoria evolutiei zice ca pamantul sa format acum 4.6 miliarde de ani, ca un corp "aprins", o minge de foc, de lava aprinsa. Biblia zice ca pamantul a fost creat plin de apa, adica sub apa. Si daca te intereseaza iti pot dovedi stiintific ca pamantul nu a fost creat sub forma unei mingi de lava.

Din cate imi aduc aminte dupa cum zice Biblia ... "Satan" a fost un inger la inceput deci e normal sa poata lua infatisarea unuia daca ne luam dupa ce crezi tu ... dar din Biblie nu se poate demonstra absolut nimic stiintific.
Stiu ca o sa ma contrazici zicand ca se poate dar mai citeste odata Bibilia si zi-mi din nou cate chestii se pot demonstra stiintific.
Biblia nu e o carte despre stiinta, dar totusi contine destule lucruri care pot fi demonstrate stiintific. Multe dintre ele au fost descoperite recent de oamenii de stiinta.. atunci cum de stiau autorii Bibliei despre ele?

- In cartea Iov sunt descrisi 2 dinozauri (dovada ca omul si dinozaurul au trait in acelasi timp)
- Biblia spune ca stelele nu pot fi numarate. Cu ochiul liber poti vedea 5000-6000 de stele, atunci cum au stiut autorii Bibliei ca stelele nu pot fi numarate? (pe vremea aia nu erau telescoape puternice ca astazi)
- In Corinteni, Biblia spune ca fiecare stea e unica, diferita de celelalte. Cum de se stia asta acum 2000 de ani? (cu ochiul liber nu poti sa-ti dai seama de asta)
- Biblia spune ca pamantul e rotund si ca e "suspendat" in spatiu. Acum peste 2000 de ani, biblia stia lucruri pe care stiinta le-a descoperit acum ~ cateva sute de ani.
- Biblia vorbeste despre greutatea vantului, un adevar care a fost demonstrat stiintific acum doar 300 de ani.
- In Levetic, Biblia zice ca viata omului e in sange. Acum cateva sute de ani se credea ca daca te simti rau, trebuie sa iti scoti o anumita cantitate de sange ca sa iti revii.. din cauza asta a murit G. Washington.
- In Geneza 1, Biblia descrie legea biogenezei.
- In Geneza 2:7 si Geneza 3:19 se vorbeste despre natura chimica a omului.
- E un fapt dovedit ca sanatatea mentala si spirituala a unui om e legata de sanatatea lui fizica. Asta apare si in Biblie in mai multe versete.
- Biblia descrie circuitul apei in natura.
- Bibla vorbeste si despre cantitatea surpinzatoare de apa care se afla in nori.
- Biblia spune ca pamantul e rotund.
- Biblia mentioneaza prezenta unor procese nucleare, similare cu cele provocate de niste arme nucleare. (2 Petru 3:10)
- Biblia descrie in Matei si Apocalipsa ceva ca un televizor, care sa permita intregii lumi sa vada acelasi eveniment.
(03-10-2012, 06:42 PM)Kristi Wrote: [ -> ]Biblia nu e o carte despre stiinta, dar totusi contine destule lucruri care pot fi demonstrate stiintific. Multe dintre ele au fost descoperite recent de oamenii de stiinta.. atunci cum de stiau autorii Bibliei despre ele?

- In cartea Iov sunt descrisi 2 dinozauri (dovada ca omul si dinozaurul au trait in acelasi timp)
- Biblia spune ca stelele nu pot fi numarate. Cu ochiul liber poti vedea 5000-6000 de stele, atunci cum au stiut autorii Bibliei ca stelele nu pot fi numarate? (pe vremea aia nu erau telescoape puternice ca astazi)
- In Corinteni, Biblia spune ca fiecare stea e unica, diferita de celelalte. Cum de se stia asta acum 2000 de ani? (cu ochiul liber nu poti sa-ti dai seama de asta)
- Biblia spune ca pamantul e rotund si ca e "suspendat" in spatiu. Acum peste 2000 de ani, biblia stia lucruri pe care stiinta le-a descoperit acum ~ cateva sute de ani.
- Biblia vorbeste despre greutatea vantului, un adevar care a fost demonstrat stiintific acum doar 300 de ani.
- In Levetic, Biblia zice ca viata omului e in sange. Acum cateva sute de ani se credea ca daca te simti rau, trebuie sa iti scoti o anumita cantitate de sange ca sa iti revii.. din cauza asta a murit G. Washington.
- In Geneza 1, Biblia descrie legea biogenezei.
- In Geneza 2:7 si Geneza 3:19 se vorbeste despre natura chimica a omului.
- E un fapt dovedit ca sanatatea mentala si spirituala a unui om e legata de sanatatea lui fizica. Asta apare si in Biblie in mai multe versete.
- Biblia descrie circuitul apei in natura.
- Bibla vorbeste si despre cantitatea surpinzatoare de apa care se afla in nori.
- Biblia spune ca pamantul e rotund.
- Biblia mentioneaza prezenta unor procese nucleare, similare cu cele provocate de niste arme nucleare. (2 Petru 3:10)
- Biblia descrie in Matei si Apocalipsa ceva ca un televizor, care sa permita intregii lumi sa vada acelasi eveniment.

Exact la ce vroiam sa ajung. Iti multumesc pentru ca ai facut asta ca acuma ai dovedit-o chiar tu ca Biblia a fost scrisa de oameni nu de "Dumnezeu" sau "Iisus" cum zic multi. Acuma ai dovedit ca oamenii l-au creat pe Dumnezeu si nu invers deoarece pe atunci sa nu uitam existau oameni mult mai inteligenti decat sunt multi acuma... poti sa ma contrazici daca asta vrei dar sa nu uitam ca sunt unele civilizatii care atunci stiau ceva ce noi doar acuma am ajuns sa descoperim. Pe atunci si calendarul sumerian daca nu ma insel a fost foarte corect si extrem de apropiat cu cel ce il avem acuma, unii stiau cum se alineaza planetele si multe altele.
Aceste civilizatii au disparut fara urma ... unii zic ca din cauza razboaielor sau a unei boli dar nu e ilogic acest lucru ? Dispare o civilizatie din cauza unui razboi, din cauza unei boli ... asta ar trebui sa se simta si in vecinatate. "Noi" credem in ce e scris in mult lucruri, unii ca si tine cred in Biblie, unii ca si mine cred ceea ce gasesc altii si exploateaza dar sa fim sinceri nu stim ce s-a intamplat atunci. Poate eu gresesc, poate tu gresesti, poate gresim amandoi si aparitia religiei si a omului pe Terra a fost total diferita de ceea ce credem noi avand in vedere ca multi oameni de atunci erau asa destepti.

Da, asa e. Biblia a fost scrisa de oameni, nu trebuie sa fi prea inteligent sa iti dai seama de asta. dar intrebarea care apare automat in cazul acesta e urmatoarea: Cum de stiau atat de multe oamenii acestia? Biblia a fost scrisa pe 3 continente, in 3 limbi diferite, de 44 de oameni din categorii sociale complet diferite (de la regi la oameni de rand), in decursul a 1500 de ani... si totusi nu exista nicio contradictie intre cele 66 de carti ale Bibliei, si nu exista nicio contradictie intre Biblie si stiinta. Eu voi crede tot ce scrie in Biblie pana in momentul cand cineva imi va arata vreo greseala/contradictie in ea.

O intrebare: Hai sa zicem ca nu exista Dumnezeu si ca omul a evoluat pe pamant. De ce exista lucruri intangibile, cum ar fi iubirea, mila, ura, etc ?

De ceva vreme am incercat sa aflu cat mai multe despre subiectul originii universului, si cea mai probabila, logica si stiintifica posibilitate e existenta unui Creator. Daca acest Creator e Dumnezeul crestinismului sau Allah sau Buddh sau alt dumnezeu, asta e o alta poveste...

P.S. Inca o intrebare: Daca teoria evolutiei e adevarata, atunci cum putem decide ce e bine si ce e rau? Ar trebui sa ne luam dupa Basescu, sau dupa Bin Laden, sau dupa Obama, sau dupa papa de la Roma, sau dupa decizia majoritatii? Care e standardul? Si apoi apare intrebarea: ce e "pacatul"?
(03-10-2012, 11:18 PM)Kristi Wrote: [ -> ]Da, asa e. Biblia a fost scrisa de oameni, nu trebuie sa fi prea inteligent sa iti dai seama de asta. dar intrebarea care apare automat in cazul acesta e urmatoarea: Cum de stiau atat de multe oamenii acestia? Biblia a fost scrisa pe 3 continente, in 3 limbi diferite, de 44 de oameni din categorii sociale complet diferite (de la regi la oameni de rand), in decursul a 1500 de ani... si totusi nu exista nicio contradictie intre cele 66 de carti ale Bibliei, si nu exista nicio contradictie intre Biblie si stiinta. Eu voi crede tot ce scrie in Biblie pana in momentul cand cineva imi va arata vreo greseala/contradictie in ea.

O intrebare: Hai sa zicem ca nu exista Dumnezeu si ca omul a evoluat pe pamant. De ce exista lucruri intangibile, cum ar fi iubirea, mila, ura, etc ?

De ceva vreme am incercat sa aflu cat mai multe despre subiectul originii universului, si cea mai probabila, logica si stiintifica posibilitate e existenta unui Creator. Daca acest Creator e Dumnezeul crestinismului sau Allah sau Buddh sau alt dumnezeu, asta e o alta poveste...

P.S. Inca o intrebare: Daca teoria evolutiei e adevarata, atunci cum putem decide ce e bine si ce e rau? Ar trebui sa ne luam dupa Basescu, sau dupa Bin Laden, sau dupa Obama, sau dupa papa de la Roma, sau dupa decizia majoritatii? Care e standardul? Si apoi apare intrebarea: ce e "pacatul"?

Dupa intrebarile tale se pare ca ai impresia ca omul e cea mai proasta fiinta care nu face fata la nimic fara un "Dumnezeu". Avem posibilitatea de a gandi, avem posibilitatea de a simti si "mila" nu o simt multi, altii nu decid ce e bine si ce e rau. Omul nu foloseste doar 10% din "puterea" creierului. De ce ? Daca Dumnezeu ne-a creat, de ce ne-a facut asa ?
"Dumnezeu a creat omul dupa chipul si infatisarea sa", ceea ce inseamna ca si "Dumnezeu" e la fel ca noi, adica "defect" sau poate "dupa chipul si infatisarea sa" se refera si doar ca am arata partial ca el nu total. Oricum te-ai gandi, rezulta ca "El" este/a fost doar un simplu muritor. "Pacatul", acum pentru orice face cineva si e iesit din comun se zice "a pacatuit" sau "uita-te la el parca e cu Satana" si nu zice ca n-ai auzit asa ceva la persoanele din jur, ca ai auzit. In Biblie nu e nici o contradictie, dar este una intre realitate si ce e scris in Biblie.

Cum am mai zis "teoria evolutiei" e imposibila pentru ca atunci ar trebui sa mai evolueze si alte specii/obiecte.
Se zice ca "totul trebuie sa aiba un inceput", doar atat gandeste omul "fara un inceput nu poate exista" dar nu ar fi multe sanse ca universul sa fi existat mereu ? Acum tu o sa zici ca nu si vreau sa-mi zici si de ce.