World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
pai 1. biblia a fost scrisa si de apostoli
pai 2. crezi ca biblia e sacra si crezi tot ce e in ea
pai 3. nu am tras nicio concluzie pripita. inainte, la inceput cand s-a facut acest thread te-am intrebat de ce unii iudei au refuzat sa treaca la crestinism si ai zis ca sunt niste pacatosi si nu stiu ce
pai 4. tu ai impresia ca totul se bazeaza pe religie si daca vezi ceva care e foarte credibil, dar e STIINTIFIC, tu zici: 'nu. nu e asta. dumnezeu nu ar vrea asa ceva. sau ceva gen.
pai 5. lasa clima si toate alea. aia e cu totul altceva. singura diferenta e ca inainte nu era lumea asa poluata.
pai 6. un exemplu foarte bun e ala cu adam si eva, cu inmultirea oamenilor DOAR prin ei doi [ceea ce e o prostie] si chiar daca ar fi asa, impartirea lor pe tot globul nu poate fi explicata. [exact ce am zis la 5]
(04-06-2010, 04:50 PM)ufy Wrote: [ -> ]pai 1. biblia a fost scrisa si de apostoli

Ai dreptate pentru ca ai folosit "si".


(04-06-2010, 04:50 PM)ufy Wrote: [ -> ]pai 2. crezi ca biblia e sacra si crezi tot ce e in ea

Da. Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, si acest lucru il face sfant/sacru si autentic.


(04-06-2010, 04:50 PM)ufy Wrote: [ -> ]pai 3. nu am tras nicio concluzie pripita. inainte, la inceput cand s-a facut acest thread te-am intrebat de ce unii iudei au refuzat sa treaca la crestinism si ai zis ca sunt niste pacatosi si nu stiu ce

Am spus asta? :| Da-mi citatul ca mi-e lene sa caut.

(04-06-2010, 04:50 PM)ufy Wrote: [ -> ]pai 4. tu ai impresia ca totul se bazeaza pe religie si daca vezi ceva care e foarte credibil, dar e STIINTIFIC, tu zici: 'nu. nu e asta. dumnezeu nu ar vrea asa ceva. sau ceva gen.

Alta greseala. Religia nu e impotriva Stiintei, cum si Stiinta nu e impotriva Religiei. Stiinta e una, iar "Minciuna" e cu totul altceva.

(04-06-2010, 04:50 PM)ufy Wrote: [ -> ]pai 5. lasa clima si toate alea. aia e cu totul altceva. singura diferenta e ca inainte nu era lumea asa poluata.

E cu totul altceva? ... Stii, eu nu ma pot baza pe cuvintele cuiva care nu dovedeste ceea ce sustine; asa ca nu pot sa te cred cand spui ca "e cu totul altceva" daca nu poti dovedii.

(04-06-2010, 04:50 PM)ufy Wrote: [ -> ]pai 6. un exemplu foarte bun e ala cu adam si eva, cu inmultirea oamenilor DOAR prin ei doi [ceea ce e o prostie] si chiar daca ar fi asa, impartirea lor pe tot globul nu poate fi explicata. [exact ce am zis la 5]

Ce e atat de greu de explicat? Oamenii s-au raspandit treptat pe glob.
Bineinteles ca m-ai intai in Europa/Asia si de acolo mai departe.
De unde stii tu ca mai intai a fost in Europa/Asia?
Show Content
(04-06-2010, 11:20 PM)Raducu Wrote: [ -> ]De unde stii tu ca mai intai a fost in Europa/Asia?

Mi se pare logic ca oamenii sa se raspandeasca treptat, nu sa se apuce sa faca dintr-o data calatorii in jurul lumii.
bai, nu inteleg. tu ori ocolesti subiectul, ori esti gaga si intelegi unde bat.
deci mi se pare ca era in threadul sters de dorin, nu mai stiu exact. dar stiu ca la liceu am invatat despre iudaism si crestinism si am avut o mare dilema. dilema e aia ca iudaismul a fost intr-un fel primul crestinism care il avea pe yahwe ca indrumator suprem si vechiul testament, care se chema parca torrah a fost scrisa de moise. buuun. si dupa ce a aparut crestinismul cu iisus si toate alea, te-am intrebat de ce s-au format 2 religii pe baza aceluiasi cult si aceluiasi 'stapan' si de ce unii evrei [iudei] au refuzat sa treaca mai departe la crestinism si tu mi-ai zis ca ei erau niste pacatosi si ca bla bla.
apoi eu ti-am zis CUM s-au raspandit in tot continentul din africa au ajuns pana in america. si ca sa vezi. au ajuns chiar negri :> si au ajuns in orientul indepartat si ca sa vezi. au ajuns mai galbeni si cu ochii mai inchisi :> si vorba lu radu, maimute erau peste tot si erau de mai multe feluri. tu cum crezi ca oamenii normali au reusit sa ajunga in america abia in 1500 dupa hristos cu o corabia amarata? si s-au mai si intors. tu crezi ca urmasii lu adam si eva, sa zicem ca aveau o corabie buna si rezistenta, crezi ca ei navigau asa in gol sa vada unde ajung?
Eu nu imi amintesc ca am spus ca iudeii sunt pacatosi.
  • De unde stii tu ca au folosit o "corabie amarata" - iarasi vorbesti in necunostinta de cauza. Nu ai trait in acea perioada, asa ca nu stii ce s-a intamplat in acea perioada.
  • Odata cu cresterea numarului de locuitori ai pamantului, oamenii s-au raspandit. Dupa ce au ajuns la cateva milioane de oamenii, doar nu crezi ca ramaneau "inghesuiti" pe cativa km patrati - din nou e logic.
de ce tot va certati ......Haha nu ca nu mi-ar placea sa va citesc posturile dar sunt 2 oameni diferiti cu pareri diferite NA.
Si pana la urma fiecare cu credinta lui .......vom vedea in 2012 cine are dreptate(oricum sunt de parere cu necro in leg cu adam si eva) si daca in 2012 nu va fi sarsitul lumii o sa fim cu totii bucurosi si o sa mai vad posturi in continuare cum va cerati Tongue.
(04-07-2010, 07:56 PM)carnage12 Wrote: [ -> ]de ce tot va certati ......Haha

Daca tu consideri ca dialogul dintre niste persoane pe un anumit subiect este o cearta, atunci da, ne certam.

(04-07-2010, 07:56 PM)carnage12 Wrote: [ -> ]nu ca nu mi-ar placea sa va citesc posturile dar sunt 2 oameni diferiti cu pareri diferite NA.

Mie mie se pare ca sunt mai mult de 2 oameni.

(04-07-2010, 07:56 PM)carnage12 Wrote: [ -> ]Si pana la urma fiecare cu credinta lui .......vom vedea in 2012 cine are dreptate

Aici nu vorbim despre fleacurile cu 2012.

(04-07-2010, 07:56 PM)carnage12 Wrote: [ -> ]oricum sunt de parere cu necro in leg cu adam si eva

Ca sa demonstrez si celorlalti: Stiinta (mai exact Gregor Mendel) a demonstrat ca prin incrucisarea unei plante cu flori rosi cu o planta cu flori albe va rezulta:
- 25% plante cu flori rosii;
- 25% plante cu flori albe;
- 50% plante cu flrozi roz.

Acest lucru se aplica si la om; Deci din parinti albi se pot naste copii negrii.

(04-07-2010, 07:56 PM)carnage12 Wrote: [ -> ]si daca in 2012 nu va fi sarsitul lumii o sa fim cu totii bucurosi si o sa mai vad posturi in continuare cum va cerati Tongue.

Mai degraba neintelegere, decat cearta.
bai. deci in primul rand tu bati campii de nu se mai vede :| citeste in... pana mea ce am scris pe acolo si apoi citeste ce ai scris tu. eu am zis aiurea ca era o corabie amarata si am facut si eu biologie. si mendel era un amarat care facea niste experimente pe boabe de mazare. si iar bati campii. la om e cu totul alt metabolism si alta reproducere. zi-i tu asta unui om de stiinta si iti arunca cu eprubete in cap. si eu ti-am zis ca ABIA in 1500 dupa hristos au reusit astia sa mearga cu o corabie destul de buna pana in america, deci era absolut imposibil ca inainte de hristos sa faca unu o corabie cu care sa mearga asa in gol si sa descopere america si sa se aseze acolo sa nu mai plece. si sa devina negri. bati campii bai!!! no offence dar eu iti zic ceva si tu o infloresti ca sa scoti alt raspuns. hai lasa. ma las de thread ca ma fac prea greu de inteles :-J
Ca sa inteleg, daca nu sunt de acord cu tine inseamna ca bat campii, corect? Si ce legatura poate sa aiba metabolismul cu reproducerea? :|