World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(04-06-2013, 10:35 AM)Warhell Wrote: [ -> ]Nu am spus că Iisus n-a existat. A existat .. însă era un psihopat ce se credea Dumnezeu. Faptele sale au fost supra-estimate din vorbă în vorbă şi aşa s-a ajuns la multe teorii stupide despre el.

Dar de oamenii care au fost ucisi pentru credinta in Dumnezeu (printre care se aflau si ucenici de-ai Lui) ce parere ai? Erau si aia psihopati?

Da te inviere ce zici? Daca ar fi fost doar o minciuna creata de ucenicii Lui, o minciuna care a creat crestinismul in Imperiul Roman, atunci de ce nu au deschis romanii mormantul lui Isus sa le arate oamenilor ca Isus e mort? Asta era cel mai eficient mod de a opri acea miscare neagreata de conducatori.

(04-06-2013, 10:35 AM)Warhell Wrote: [ -> ]Adică .. lasă-mă să înţeleg ... Iisus e propriul său tată? Cred că era beat.

E foarte dezamagitor sa vad oameni vorbind si impunand cu atat ardoare niste lucruri pe care nu le cunosc. Cand a zis Isus ca el e propriul sau tata?

(04-06-2013, 10:35 AM)Warhell Wrote: [ -> ]Am întrebat odată pe cineva că unde ajungeau cei din Antichitate ce credeau în zei .. la care el îmi spune că fiecare ajungea la zeul lor pentru că Dumnezeu făcea ca asta să se întâmple.

Ai intrebat odata pe cineva ceva... si el ti-a raspuns... si nu-ti convine raspunsul lui? Atunci spune-i asta lui, nu mie. Haha Chiar nu inteleg ce rost are fraza asta.

(04-06-2013, 10:35 AM)Warhell Wrote: [ -> ]GATA! Mi-am făcut şi eu un zeu acum care trăieşte în lux şi nu ţine cont de păcate. Acolo am să ajung? Tare-s curios.

Am acelasi raspuns ca si mai sus, dar mai adaug ca Dumnezeul bibliei este ultimul dumnezeu pe care ar vrea cineva sa-l inventeze. Cine ar fi atat de prost incat sa inventeze un Dumnezeu care iti da reguli dupa care sa traiesti?

(04-06-2013, 10:35 AM)Warhell Wrote: [ -> ]Religia a fost mişto când eram mic ... pur şi simplu totul părea incredibil .. ca acum să pară o glumă proastă făcută de evrei pentru bunul lor plac .. bătându-şi joc de întreaga omenire şi ducând lumea în cruciade care aveau motto-ul : Ucide pentru Dumnezeu .... în biblie nu scrie că nu'i bine să ucizi?

Iara evreii... Parca si vad ca asta e motivul pentru care crezi ceea ce crezi... evreii... Mi-am scantit piciorul marti, evreii-s de vina, asa-i? Haha

Dar te nazistii tai cu motto-ul "Dumnezeu e cu noi" scris pe centura uniformelor, care omorau cu cruzime oameni nevinovati (civili, printre care si femei si copii), violau femei, furau, etc.. ei n-au gresit cu nimic, nu?

"In Biblie nu scrie sa nu ucizi?" - Fi foarte atent la ce voi zice pentru ca nu vreau sa repet asta iarasi: Ce legatura au actiunile unor oameni care se cred crestini (dar de fapt nu sunt) cu veridicitatea Bibliei si unicitatea Dumnezeului Bibliei? Daca eu zic ca mi-s crestin, si maine imi iau o arma si ma duc sa omor 100 de oamenii, ar fi normal ca cineva sa zica? : "Ceea ce a facut Cristi dovedeste ca de fapt Biblia nu e corecta" ?? Normal ca nu, petru ca una nu are legatura ca cealalta.

(04-06-2013, 10:35 AM)Warhell Wrote: [ -> ]Totul e aşa de stupid şi nimic nu se leagă între biblie şi realitate.

Sigur ai citit Biblia?
Daca Biblia e doar o carte de basme, asa cum zici tu, atunci de ce in Biblie sunt scrise lucruri stiintifice care au fost descoperite de oamenii de stiinta cu vreo-2000-3000 de ani DUPA ce au fost scrise in Biblie? Cu ochiul liber poti vedea vreo 3000 de stele, atunci cum se face ca acum oamenii de acum 3000 de ani care nu aveau telescop au aflat ca stelele nu pot fi numarate? Unul dintre motivele pentru care a murit George Washington (si multi alti oameni) in 1799 a fost acele procedee medicale din vremea lui, cand doctorii credeau ca daca te simti rau trebuie sa iti scoata o anumita cantitate de sange pentru ca sa te faci mai bine, precedeu medical care a fost dovedit a fi o mare prostie (de asemenea in 1616 s-a confirmat ca circulatia sangelui e vitala pentru viata)... lucru pe care era scris in Biblie cu 3000 de ani inainte ("Viata trupului sta in sange")... deci da, Biblia e plina de basme, ai dreptate.

(04-06-2013, 10:35 AM)Warhell Wrote: [ -> ]Pun pariu că mai puţin de 10% dintre creştini au citit biblia...d'asta e aşa de mare populaţia creştină. Pentru că e prea leneşă să o citească ... dar când o citeşte îşi dă seama că e o harababură totală ca apoi să renunţe la ea.

Deci tu ai citit-o si crezi ca e o harababura totala. Iti respect parerea. Dar imi poti da si mie un exemplu... doar asa ca sa nu mor prost. Haha
(04-06-2013, 11:49 AM)Terente Wrote: [ -> ]
(04-06-2013, 10:35 AM)Warhell Wrote: [ -> ]Nu am spus că Iisus n-a existat. A existat .. însă era un psihopat ce se credea Dumnezeu. Faptele sale au fost supra-estimate din vorbă în vorbă şi aşa s-a ajuns la multe teorii stupide despre el.
Adică .. lasă-mă să înţeleg ... Iisus e propriul său tată? Cred că era beat.

Haha sau |(

Esti sigur ca ai citit Biblia? Raspunsul bun ar fi nu, altfel abilitatea ta de a intelege un text scris ar fi pusa in pericol.

Crezi că dacă n-o citeam mai criticam acum creştinismul sau orice altă religie ?

@Beowulf: Haha Aşa fac toţi....dar să ai grijă să nu faci vreun stop cardiac în timp ce o citeşti.
(04-06-2013, 12:29 PM)Kristi Wrote: [ -> ]Dar de oamenii care au fost ucisi pentru credinta in Dumnezeu (printre care se aflau si ucenici de-ai Lui) ce parere ai? Erau si aia psihopati?
Nu erau psihopaţi. Erau proşti pentru că întradevăr credeau în religie.

Quote:Da te inviere ce zici? Daca ar fi fost doar o minciuna creata de ucenicii Lui, o minciuna care a creat crestinismul in Imperiul Roman, atunci de ce nu au deschis romanii mormantul lui Isus sa le arate oamenilor ca Isus e mort? Asta era cel mai eficient mod de a opri acea miscare neagreata de conducatori.
Deschiderea mormântul ... ar fi fost ceva patetic. Corpul ar fi putut fi furat şi îngropat altundeva .. se puteau face multe chestii acolo. Au procedat bine că nu l-au deschis.

Quote:E foarte dezamagitor sa vad oameni vorbind si impunand cu atat ardoare niste lucruri pe care nu le cunosc. Cand a zis Isus ca el e propriul sau tata?
Nu se spune peste tot că Iisus e însuşi Dumnezeu ... ?Haha


Quote:Am acelasi raspuns ca si mai sus, dar mai adaug ca Dumnezeul bibliei este ultimul dumnezeu pe care ar vrea cineva sa-l inventeze. Cine ar fi atat de prost incat sa inventeze un Dumnezeu care iti da reguli dupa care sa traiesti?
Aha .. musulmanii, budiştii .. şi toţi ceilalţi ce încă mai cred în altceva sunt toţi proşti ....

Quote:Iara evreii... Parca si vad ca asta e motivul pentru care crezi ceea ce crezi... evreii... Mi-am scantit piciorul marti, evreii-s de vina, asa-i? Haha

Dar te nazistii tai cu motto-ul "Dumnezeu e cu noi" scris pe centura uniformelor, care omorau cu cruzime oameni nevinovati (civili, printre care si femei si copii), violau femei, furau, etc.. ei n-au gresit cu nimic, nu?
De ce îi bagi pe nazişti în discuţie? Noi discutam despre cu totul altceva. Dar ca să-ţi răspund ... cred că-i refuzi cu ruşii. Nemţii erau răi doar cu cine trebuia..în timp ce ruşii erau răi cu toată lumea, inclusiv cu ei înşine.
Quote:"In Biblie nu scrie sa nu ucizi?" - Fi foarte atent la ce voi zice pentru ca nu vreau sa repet asta iarasi: Ce legatura au actiunile unor oameni care se cred crestini (dar de fapt nu sunt) cu veridicitatea Bibliei si unicitatea Dumnezeului Bibliei? Daca eu zic ca mi-s crestin, si maine imi iau o arma si ma duc sa omor 100 de oamenii, ar fi normal ca cineva sa zica? : "Ceea ce a facut Cristi dovedeste ca de fapt Biblia nu e corecta" ?? Normal ca nu, petru ca una nu are legatura ca cealalta.
Cum adică ce legătură are dacă Papa şi preoţii trimiteau oamenii la război în numele lui Dumnezeu şi a religiei? Haha


Quote:Sigur ai citit Biblia?
Daca Biblia e doar o carte de basme, asa cum zici tu, atunci de ce in Biblie sunt scrise lucruri stiintifice care au fost descoperite de oamenii de stiinta cu vreo-2000-3000 de ani DUPA ce au fost scrise in Biblie? Cu ochiul liber poti vedea vreo 3000 de stele, atunci cum se face ca acum oamenii de acum 3000 de ani care nu aveau telescop au aflat ca stelele nu pot fi numarate? Unul dintre motivele pentru care a murit George Washington (si multi alti oameni) in 1799 a fost acele procedee medicale din vremea lui, cand doctorii credeau ca daca te simti rau trebuie sa iti scoata o anumita cantitate de sange pentru ca sa te faci mai bine, precedeu medical care a fost dovedit a fi o mare prostie (de asemenea in 1616 s-a confirmat ca circulatia sangelui e vitala pentru viata)... lucru pe care era scris in Biblie cu 3000 de ani inainte ("Viata trupului sta in sange")... deci da, Biblia e plina de basme, ai dreptate.
Unele chestii sunt chiar logice. Depinde cine a mai scris prin ea.

(04-06-2013, 10:35 AM)Warhell Wrote: [ -> ]Pun pariu că mai puţin de 10% dintre creştini au citit biblia...d'asta e aşa de mare populaţia creştină. Pentru că e prea leneşă să o citească ... dar când o citeşte îşi dă seama că e o harababură totală ca apoi să renunţe la ea.

Quote:Deci tu ai citit-o si crezi ca e o harababura totala. Iti respect parerea. Dar imi poti da si mie un exemplu... doar asa ca sa nu mor prost. Haha
Cele 9 plăgi ?! E un exemplu clar că Dumnezeu nu e bun şi îmi e suficient pentru mine să nu mai cred în el.
^^^

(04-06-2013, 02:28 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Esti sigur ca ai citit Biblia? Raspunsul bun ar fi nu, altfel abilitatea ta de a intelege un text scris ar fi pusa in pericol.

... atunci e naspa.
(04-06-2013, 02:45 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Nu erau psihopaţi. Erau proşti pentru că întradevăr credeau în religie.

Aia aveau o credinta, nu o religie. E o diferenta intre acesti doi termeni.

(04-06-2013, 02:45 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Nu se spune peste tot că Iisus e însuşi Dumnezeu ... ?Haha

Nu ai nici macar cele mai elementare notiuni despre chestile astea.

(04-06-2013, 02:45 PM)Warhell Wrote: [ -> ]De ce îi bagi pe nazişti în discuţie? Noi discutam despre cu totul altceva. Dar ca să-ţi răspund ... cred că-i refuzi cu ruşii. Nemţii erau răi doar cu cine trebuia..în timp ce ruşii erau răi cu toată lumea, inclusiv cu ei înşine.

Ii bag pe nazisti in discutie deoarece au o mare legatura. Tu zici ca nu e "ok" sa faci un masacru in numele lui Dumnezeu, si pe urma zici ca e "ok" pentru Hitler sa omoare milioane de oameni, tot in numele lui Dumnezeu. Nu vezi o "mica" contradictie aici? Si nu, nu ii confund cu rusii, ti-am dat un link cu un articol in care se vorbea despre faptul ca soldatii germani tratau masacrele de oameni ca pe un sport... oare care sunt adevaratele animale, evreii sau criminalii de nemti (unii dintre ei, spre deosebire de tine eu nu ii bag pe toti nemtii in aceasi oala, stiu cativa nemti foarte de treaba).

(04-06-2013, 02:45 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Cum adică ce legătură are dacă Papa şi preoţii trimiteau oamenii la război în numele lui Dumnezeu şi a religiei? Haha

Daca papa si preotii trimit oamenii la razboi in numele lui Dumnezeu si al religiei, asta inseamna ca ei nu au inteles mesajul pe care l-a adus Isus, nu au inteles Biblia... si asta ar fi momentul sa zici ca ei nu au procedat corect in loc sa zici ca Biblia (cele mai importante porunci ale Bibliei sunt iubirea fata de Dumnezeu si fata de aproape) e de vina.

(04-06-2013, 02:45 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Unele chestii sunt chiar logice. Depinde cine a mai scris prin ea.

Asta e tot ce ai de spus aici? ... dezamagitor ...

(04-06-2013, 02:45 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Cele 9 plăgi ?! E un exemplu clar că Dumnezeu nu e bun şi îmi e suficient pentru mine să nu mai cred în el.

Adica cele 10 plagi, nu?
Tu nu crezi in Dumnezeu pentru ca nu e bun, si faptul ca tu crezi ca El nu e bun, e o DOVADA ca El nu exista - absurd.
Dumnezeu nu numai ca e bun, dar e si drept, si dreptatea Lui cere pedepsirea greselilor.
Bunătatea era doar una dintre multe altele chestii ce mă fac să nu cred. Sunt multe chestii de zis dar nu îşi au rostul aici atâta timp cât mi se ia în vedere trecutul nazist pe forum. Şi eu care credeam că m-am 'spovădit'. Haha
În fine. Forumul fix de o discuţie terifică pe temă religioasă are nevoie acum ... What
(04-06-2013, 04:28 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Sunt multe chestii de zis dar nu îşi au rostul aici atâta timp cât mi se ia în vedere trecutul nazist pe forum.

Pai ce are de-a face "trecutul" tau nazist cu aceasta "discutie" ?
Dacă nu ştiai că sunt nazist mi-ai fi atras atenţia asupra lor?
(04-06-2013, 05:11 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Dacă nu ştiai că sunt nazist mi-ai fi atras atenţia asupra lor?

Daca nu stiai ca sunt crestin mi-ai fi atras atentia asupra cruciadelor?
Care e diferenta dintre Protestanti si Neoprotestanti?