World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(03-16-2012, 10:12 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Acum cateva pagini mi-ai spus ca nu vreau sa imi schimb parerea fata de Dumnezeu

Si inca nu ai negat, deci e adevarat?

(03-16-2012, 10:12 PM)Warhell Wrote: [ -> ]... asa esti si tu.

Nu, nu, nu. Gresesti. Eu am zis ca daca cineva poate sa imi demonstreze ca Dumnezeu nu exista (oricum, e imposibil sa demonstrezi inexistenta unui lucru; nu ai cum sa demonstrezi ca ceva nu exista) sau ca Biblia e gresita, atunci nu o sa mai cred in aceste lucruri, pentru ca nu pot sa cred in ceva ce stiu ca e gresit. Sunt dispus sa imi schimb parerea despre absolut orice.
Of, n-am spus ca Dumnezeu nu exista. Am spus ca Dumnezeu este rau!

Doar urmareste filmul, daca nu vrei..treaba ta.
Dupa cum am mai zis odata pe subiectul asta, preoti aceia era niste escroci si niste ipocriti care incercau sa inventeze tot felul de moduri ca sa faca bani din urma credintei oarbe a poporului (lucru care se intampla si astazi, nu la toti preotii, dar la multi dintre ei), iar cei care dadeau bani ca sa li se ierte pacatele erau mult mai prosti decat preotii. Daca si-ar fi citit biblile ar fi realizat ca preotii nu pot ierta pacatele, si aceasta categorie de credinciosi o consider ca ii face de rusine pe crestinii adevarati.

(Yesterday 07:22 PM)Warhell Wrote: Ok, in cazul asta esti la fel ca mine. Nu vrei sa afli adevarul.

Adica tu nu vrei sa afli adevarul? Asta ai vrut sa zici? Daca e asa, atunci de ce mai postezi intr-un topic ca asta daca nu esti dispus sa iti schimbi parerea? Esti aici doar ca sa critici si sa ironizezi?
Nu. Nu sunt ca tine si vreau sa aflu adevarul. Dar din moment ce fiecare are dreptul la libera exprimare, poti sa crezi orice vrei despre mine.
Eu doar te-am intrebat daca vrei un raspuns la intrebarea aia, sau ai puso doar asa ca sa ironizezi opinia mea religioasa. Nu are rost sa imi pierd timpul sa-ti fac un eseu de 1000 de cuvinte daca pe tine nu te intereseaza ce am de spus, deoarece ai pus intrebarea doar pentru a incerca sa imi dovedesti o oarecare inconsistenta in credinta mea, care de fapt nu exista.

Din cate stiu eu in vremea aceia bibliile erau scrise in latina, greaca veche sau slavona...iar slujbele sa faceau in una dintre aceste 3 limbi. Oamenii de rand abia isi stapaneau limba proprie, dapai sa stie si niste limbi destul de grele. In plus prin picturile de pe peretii bisericii cu apocalipsa si alte chestii dinastea li se oferea o stare de frica...iar preotul de asemenea le inducea spunandu-le sa nu se rascoale si sa asculte biserica si regele fiindca altfel vor pati ca cei din picturi si vor ajunge in iad. Erau oameni inculti deci credeau astfel de lucruri.
Auzi dar Dumnezeu a aparut din nimic atunci?
(03-17-2012, 03:10 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Auzi dar Dumnezeu a aparut din nimic atunci?

Dumnezeu a existat mereu. Daca Dumnezeu ar avea nevoie sa fie creat de cineva/ceva atunci nu ar fi Dumnezeu si nu ar merita sa ne inchinam Lui.
Ce a facut Dumnezeu pentru miliardele si miliardele de ani de dinaintea crearii universului? Simplu: Inainte de crearea universului nu a existat timp.
Dumnezeu a creat timpul. El poate fi chiar acum in ziua de ieri, in ziua de astazi si in ziua de maine in acelasi timp. Daca Dumnezeu ar fi limitat de timp, atunci nu ar fi Dumnezeu. Si de asemnea: daca Creatorul universului ar putea incapea in creierul meu, atunci nu merita sa-l slujesc. Smile
Auzi, dar cum tu spui ca Dumnezeu a existat mereu nu putem spune ca Universul a fost aici dintotdeauna?
Nu cred ca voi mai prea face posturi aici, deoarece fara suparare dar chiar daca a crede intr-o divinitate nu e un lucru prea inteligent...totusi e un lucru nobil. Probabil omenirea a inventat divinitatea deoarece una este sa crezi in ceva frumos, puternic si presus tie si alta e sa crezi in om deoarece majoritatea oamenilor sunt plini de defecte. De aceea mi-am dat seama ca aceasta credinta in divinitate chiar daca nu are noima, este un lucru nobil, frumos si pur si simplu ii ofera o stare de pace eului tau. Eu totusi cred in Dumnezeu deoarece iubesc natura...si tot ceea ce e legat de natura...pur si simplu imi plac plimbarile prin padure, Retezat sau chiar seara...deoarece atunci cand ma aflu in mijlocul naturii uit de tot ceea ce inseamna lucruri materiale, desi nu pot crede in Biblie decat ca morala.
(03-17-2012, 03:35 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Auzi, dar cum tu spui ca Dumnezeu a existat mereu nu putem spune ca Universul a fost aici dintotdeauna?

:blink: :blink: :|

Din moment ce acceptam existenta unui Creator, acceptam existenta miracolelor. Evolutionistii spun ca miracolele nu exista, asa ca (,) conform doctrinei lor, ei sunt nevoiti sa caute un raspuns cat se poate de natural pentru orice problema, excluzand astfel miracolele.

Sa revenim la intrebarea ta: Daca universul a existat mereu, asta inseamna ca nu a fost creat, asa-i? Si daca nu a fost creat asta inseamna ca nu exista Creator. Si daca nu eixtsa Creator asta insemana ca nu exista nimic iesit din comun, niciun fel de miracol, ci totul trebuie sa se intample printr-un mod natural. Astfel, universul nu are cum sa fi exitat mereu din cauza celei de-a doua lege a termodinamicii. Intreba orice evolutionist si iti va spune acelasi lucru. Intreaba-ti profesorul de fizica, sau pe oricine in care ai incredere.
Am spus o chestie mai sus despre credinta in divinitate...sper ca ai citit-o!Smile
(03-17-2012, 04:09 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Am spus o chestie mai sus despre credinta in divinitate...sper ca ai citit-o!Smile

Prin faptul ca nu am comentat nimic la ceea ce ai scris acolo, se subintelege ca nici nu sunt de acord si nici nu are rost sa-mi pierd timpul incercand sa-ti demonstrez ceva ce tu nu vrei sa accepti. Smile
Nu cred ca voi mai prea face posturi aici, deoarece fara suparare dar chiar daca a crede intr-o divinitate nu e un lucru prea inteligent...totusi e un lucru nobil. Probabil omenirea a inventat divinitatea deoarece una este sa crezi in ceva frumos, puternic si presus tie si alta e sa crezi in om deoarece majoritatea oamenilor sunt plini de defecte. De aceea mi-am dat seama ca aceasta credinta in divinitate chiar daca nu are noima, este un lucru nobil, frumos si pur si simplu ii ofera o stare de pace eului tau. Eu totusi cred in Dumnezeu deoarece iubesc natura...si tot ceea ce e legat de natura...pur si simplu imi plac plimbarile prin padure, Retezat sau chiar seara...deoarece atunci cand ma aflu in mijlocul naturii uit de tot ceea ce inseamna lucruri materiale, desi nu pot crede in Biblie decat ca morala.


Cu ce nu esti de acord de aici?
"De aceea mi-am dat seama ca aceasta credinta in divinitate chiar daca nu are noima, este un lucru nobil, frumos si pur si simplu ii ofera o stare de pace eului tau." -

1. Nu are noima? Pentru tine, fie ca Dumnezeu exista sau nu exista, e acelasi lucru?
2. Rugandu-te din toata inima unei pietre pe care ai gasito in noroi, vei obtine acea stare de pace despre care vorbesti tu.

"a crede intr-o divinitate nu e un lucru prea inteligent" - Deci crestinii sunt prosti pentru ca cred ca exista un Creator care a creat universul acesta incredibil de complex si uimitor, iar cei care cred ca universul a existat mereu (desi incalca legii ale fizicii), impreuna cu evolutionistii care cred ca ne tragem din pietre, reprezinta categoria de oameni inteligenti. Who can argue with a logic like that?

"Probabil omenirea a inventat divinitatea deoarece una este sa crezi in ceva frumos, puternic si presus tie si alta e sa crezi in om deoarece majoritatea oamenilor sunt plini de defecte."

1. Oricat ai spune ca oamenii l-au creat pe Dumnezeu, asta nu schimba adevarul. Dum cum a zis Hitler: "If you tell a lie long enough, loud enough and often enough the people will believe it".
2. Ori nu ai inteles ce am spus pana acum ori nu vrei sa intelegi: Eu cred in Dumnezeu din cauza unor dovezi logice si stiintifice incontestabile.

P.S. "Ignorance can be fixed, stupid is forever." - Daca faci parte din cea de-a doua categorie a acestui citat, atunci nu te pot ajuta, imi pare rau.