World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Stai asa, demonstreaza-mi istoric, fara sa te folosesti de Biblie, adica istoria cu documente si genul asta, sa excludem Biblia. Stiu talmudul stiu ce este si coranul la fel, dar cauta unde vrei, vei gasi acelasi lucru, si-anume ca crstinismul se trage din iudaism(religia Israelitilor).
Cu putin timp inainte de 500 i.Hr. profetul Daniel a proclamat ca mult-asteptatul Mesia isi va incepe lucrarea 483 de ani dupa publicarea decretului pentru restaurarea si refacerea Ierusalimului (Daniel 9:25-26). El a prezis ca Mesia va fi omorat, si ca acest eveniment va avea loc imediat inaintea celei de-a doua distrugerii a Iersulimului.
Profetul Isaia a prezis ca un cuceritor numit Cyrus va distruge babilonul si va domina Egiptul, la fel ca si o parte din lumea cunoscuta. Acelasi om, zice Isaia, va decide ca exilurile iudeilor sa fie retrase fara nici-o plata (Isaia 44:28 45:1 si 45:13). Isaia a facut aceasta profetie cu 150 de ani inainte de nasterea lui Cyrus, si 180 de ani inainte ca Cyrus sa faca aceste lucruri. si cu 80 de ani inainte de exilul evreilor.
Locatia exacta si constructia celor 9 suburbii ale Ierusalimului a fost prezisa de catre Ieremia cu ~2600 de ani inainte. El s-a referit la timpul constructiei ca fiind "zilele din urma", adica perioada de timp a celei de-a doua renasteri a Ierusalimului ca o natiune in pamantul Palestinei (Ieremia 31:38-40). Aceasta renastere s-a intamplat in 1948, si constructia celor 9 suburbii s-a facut exact asa cum a fost descrisa de Biblie.


mai clar de atat nu pot s-o zic.
Stiti ce nu inteleg la voi? De ce nu puteti sa acceptati stiinta? Stiinta ne-a demonstrat ca lenea, lacomia si nerabdarea sunt niste calitati omenesti. Stiinta a facut ca viata noastras a fie mai buna. Stiinta cu ajutorul proiectului ALMA...proiect care consta in montarea unor aparate imense in Desertul Navajo(aparate a caror piese sunt construite de romani in Romania!Smile )...vor afla cum s-a produs nasterea acestei lumi. Accept faptul ca Adam ar fi avut 900 de ani, dar ei pe vremea aceia numarau altfel anii, si foloseau alte repere temporale...deci a avut 900 de ani in anii lor. Oricum nu au existat doar un Adam si o Eva ci au existat mai multi, stiinta o demonstreaza...am urmarit un documentar despre masuratoarea cu carbon si am inteles ca marja de eroare este intre 1000-5000 de ani la perioade apropiate si 50000 de ani cand e vorba despre animale gen dinozaurii.
(02-01-2012, 10:32 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Stiti ce nu inteleg la voi? De ce nu puteti sa acceptati stiinta? Stiinta ne-a demonstrat ca lenea, lacomia si nerabdarea sunt niste calitati omenesti. Stiinta a facut ca viata noastras a fie mai buna.

Un site pe care intru destul de des este: drdino.com (acum cateva saptamani se numea "Creation Science Evangelism"). Eu cred ca stiinta tinde sa dovedeasca mai mult creatia decat evolutia. Pe site-ul drdino.com, un tip numit Dr. Kent Hovind ofera din anul 1991 o suma de $250,000 pentru cel care va dovedi stiintific teoria evolutiei (care e prezentata in manualele scolare ca un fapt dovedit). Aaaa.... si majoritatea dintre cei mai importanti oamenii de stiinta au fost creationisti. (daca vrei lista cu numele lor ca sa verifici, spune-mi).

(02-01-2012, 10:32 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Stiinta cu ajutorul proiectului ALMA...proiect care consta in montarea unor aparate imense in Desertul Navajo(aparate a caror piese sunt construite de romani in Romania!Smile )...vor afla cum s-a produs nasterea acestei lumi.

Cu tot respectul pe care-l am fata de tine, dar asta e una dintre cele mai ______ pe care le-ai spus pana acum. Te rog, te rog spune-mi ca tu nu crezi asa ceva :| Haha ... Daca acest lucru e posibil atunci o sa sar de la etajul 7 de la bloc. Grin

(02-01-2012, 10:32 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Accept faptul ca Adam ar fi avut 900 de ani, dar ei pe vremea aceia numarau altfel anii, si foloseau alte repere temporale...deci a avut 900 de ani in anii lor.



(02-01-2012, 10:32 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Oricum nu au existat doar un Adam si o Eva ci au existat mai multi, stiinta o demonstreaza...

Ce dovada are "stiinta" asta (de care tu tot vorbesti dar in care nu crezi deloc, pt ca daca ai crede ai vedea de partea cui sunt adevaratele dovezi) pentru existenta mai multor "Adami si Eve" Haha

(02-01-2012, 10:32 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]am urmarit un documentar despre masuratoarea cu carbon si am inteles ca marja de eroare este intre 1000-5000 de ani la perioade apropiate si 50000 de ani cand e vorba despre animale gen dinozaurii.

[sarcasm]Bravo, uita-te la documentarele finantate de guvern, NASA, sau alta organizatie atee, si cu siguranta o sa afli adevarul.[/sarcasm] Documentarele de pe Discovery trateaza evolutia si Big Bangul ca un lucru adevarat si dovedit, asa ca din moment ce au gresit aici, cum poti sa ai incredere ca orice altceva ce zic ei e adevarat?
Cred că am reînceput să cred în Dumnezeu....
Filmul Zeitgeist contine destule greseli (sa speram ca neintentionate) la capitolul crestinism. La fel ca si Codul lui Da Vinci. Dupa cum a zis Dan Brown: "Oamenilor le plac conspiratiile". Conspiratii vreti, conspiratii primiti.
Da dar macar stiinta incearca sa deomnstreze ceva, voi nu incercati nimic ci va luati dupa niste versete scrise de oameni, cu date care au fost scrise tot de oameni, dar totusi nedeonstrate. Uite de exemplu in 1700 oamenii isi dadeau cu parerea ca sunt doar 3 corpuri ceresti din cauza ca exista sfanta treime. Apoi altii au zis ca sunt 7 pentru ca omul are 7 orificii. Pana la urma, Galileii a aflat ca exista o infinitate de corpuri in continua miscare, ar Pamantul orbiteaza in jurul Soarelui si nu invers...lucru care l-a costat libertatea, eu m-am saturat de speculatii Biblice, pentru ca multi au fost cei ce au speculat si putini au demonstrat. Nu ma vei convinge folosindu-ti Biblia si preotii de nimic. De unde stim ca religiile din antichitate care au rezistat mii de ani, nu sunt cele adevarate, de unde stim cum s-a creat lumea citind o carte? Sper ca stiinta sa o demonstreze, si o va face...din cauza speculatiilor s-ar putea sa mai avem un mileniu intunecat in care oamenii nu vor mai descoperi nimic, iar omul destept va fi acela care este mai profitor.
Demonstreaza-mi ca gresec sau demonstreaza ceva fara sa folosesti acea carte care a incetinit evolutia tehnologiei timp de 1000 de ani!, din pricina speculatiilor si prostiilor interpretate de omenire. Evolutia a fost dovedita de oamenii care au descoperit-o, iar oameni ca Mendel, parintele geneticii au reusit sa o tina sus la vedere. Acei atei de care vorbesti incearca sa munceasca si sa demonstreze ce zic ei, si nu sa stea la o slujba holbandu-se la ce zic unii si altii, si sa spuna ca ce se spune acolo e adevarat demonstreaza ca e adevarat iar eu te voi crede.
Oare fostul continent Pangeea (format din toate continentele actuale) are o legatura cu Biblia?
nu are nicio legatura...inca un lucrur care nu a fost scris in Biblie desi a existat acum cateva milioane de ani...existenta continetului e demonstrata de faptul ca toate continentele se potrivesc intre ele, crede-ma am incercat sa le unesc imaginativ, si mi-a luat ceva...si inca un lucru care dovedeste ca Pamantul e mult mai vechi decat zice Biblia, stim cu totii cat ii ia unei fasii de Pamant sa se desprinda de un continent si sa meara atatia kilometrii. Proces care dureaza milioane de ani.