World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
ntz ntz din nou folosesti verbul "a crede" dupa cum doresti pentru a-ti argumenta afirmatia. Am un verisor care inca "crede" in Mos Craciun. Poate el ar intra la categoria "Alta religie (specificati)"

O religie (oricare ar fi ea, pagana, musulmana, crestina etc) are ca doctrina credinta intr-o forta superioara, mistica. O religie incurajeaza o CREDINTA in misticism, supranatural. etc. Ateismul este deseori echivalat cu o respingere a religiei în general. Cum sa fie o religie, ceva ce RESPINGE religia si ideile din spatele oricarei religii? Observi contradictia?
Verbul "a crede" nu e semnificativ numai in sfera religiei, ci poate fi folosit in orice context.

Repet: "un ateu crede in inexistenta unui Dumnezeu."
Da, "crede", pt ca nu are cum sa stiu cu siguranta ca Dumnezeu nu exista. E imposibil sa dovedesti inexistenta unui lucru. Si deoarece este vorba despre credinta in inexistenta unui lucru, apare credinta. Astea sunt doar cateva argumente pentru faptul ca ateismul ar putea fi o religie, desi nu cred/pretind asta.
Dar tu de unde sti cu siguranta ca exista? I can play this game too you know. Stiu ca dumnezeu nu exista deoarece nu il pot explica si dovedi prin metode rationale si stiintifice. Asta e diferenta intre a crede si a sti.

E ca si cum mi-ai zice "Eu cred ca Pamantul e plat" iar eu zic "Eu STIU ca pamantul nu e plat"
fiecare cu ce crede Smile
(05-06-2011, 09:20 PM)bloodlover Wrote: [ -> ]Dar tu de unde sti cu siguranta ca exista?

In general, din imposibilitatea inexistentei Lui. E imposibil sa nu existe un Creator pentru universul asta. Teoria Evolutiei nu are niciun argument solid care sa o sustina, if you find one, let me know.

(05-06-2011, 09:20 PM)bloodlover Wrote: [ -> ]I can play this game too you know. Stiu ca dumnezeu nu exista deoarece nu il pot explica si dovedi prin metode rationale si stiintifice. Asta e diferenta intre a crede si a sti.

M-ai dat pe spate cu argumentul asta. Haha

Uita-te peste tot in jurul tau... Biblia nu incearca sa dovedesca existenta lui Dumnezeu pentru ca e subinteleasa. Daca vezi un tablou, stii ca a exista un pictor. Daca vezi o casa, stii ca a existat un constructor. Daca vezi o creatiei atat uimitoare, stii ca exista un Creator.

Creatorul unui obiect trebuie sa fie in afara/mai mare decat creatia sa. Tot asa si Dumnezeu este in afara creatiei sale (timp, spatiu, materie).

(05-06-2011, 09:20 PM)bloodlover Wrote: [ -> ]E ca si cum mi-ai zice "Eu cred ca Pamantul e plat" iar eu zic "Eu STIU ca pamantul nu e plat"

Asta nu e o afirmatie care sa dovedeasca inexistaenta unui lucru.
O intrebare legata de religie. De ce a fost Papei Ioan Paul al II-lea beatificat? Credeti ca el intradevar a facut minuni, pentru a merita sa devina in mod oficial sfant?

Cea mai mare minune care se spune ca a facut-o este vindecarea unei persoane, maicute (Marie Simon-Pierre), care suferea de boala Parkinson. Asta se intampla in anul 2001...Dar numai putin, Parkinsonul poate reaparea oricand, exista cazuri in care boala a stagnat o perioada.

Se pare ca au mai existat peste 250 de asemenea tamaduiri miraculoase inspirate de harul fostului papa. Nu stiu cum se face, dar cand traia, eu nu am auzit nimic de acestea.
pepe click aici credca intelegi ceva Wink
(05-07-2011, 07:30 PM)Cryssalis Wrote: [ -> ]pepe click aici credca intelegi ceva Wink

tind sa cred ca stiu ce zice wikipedia. vroiam parerea lumii.
Sincer sa fiu, nu prea ma intereseaza liderii bisericii catolice. Eu sunt de parere ca orice om care incearca sa traiasca dupa voia lui Dumnezeu este sfant, nu e nevoie sa fi patriarh sau papa.

(05-07-2011, 09:20 PM)Necro Wrote: [ -> ]Sincer sa fiu, nu prea ma intereseaza liderii bisericii catolice. Eu sunt de parere ca orice om care incearca sa traiasca dupa voia lui Dumnezeu este sfant, nu e nevoie sa fi patriarh sau papa.

Pai da, dar gandeste-te ca peste 100 de ani, cand datele adevarate se vor mai uita, papa ar putea fi considerat un facator de minuni, la fel ca multi dintre cei 12 apostoli si alti sfinti mentionati in Biblie.