World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
"Doar pentru ca scrie in Biblie?" -> Pai ce alt argument as putea aduce? Eu nu am existat pe vremea aia, si sunt destul de sigur ca nici tu, asa ca nu putem sa folosim decat dovezile din manuscrisele biblice, deoarece ele sunt singurele care vorbesc despre natura si caracterul lui Dumnezeu.

"Cum sa "existe" in afara timpului, spatiului sau materiei? Logic, cum sa existe?" -> Ai citit mica mea analogie copy-pasted de pe un site si postata aici cu cateva posturi mai sus?

"Ce facea Dumnezeu inainte sa inventeze spatiul si materia ? Scria biblia, se juca de-a duhul lampii? " -> Nu stiu. Probably he just was, and that's it. Dar stiu un lucru: Daca creierul meu de 1.5 kg e in stare sa-l cunoasca perfect pe Creatorul universului, atunci acel Creator nu e chiar atat de extraordinar. Smile

Show Content
Vezi că greşeşti warn-ul.
http://worldofgothic.ro/forum/showthread...7#pid85307

Pentru asta am luat 20%.
(10-03-2013, 09:29 PM)Iuliu Wrote: [ -> ]
(10-03-2013, 09:02 PM)cornel Wrote: [ -> ]Timpul este doar o unitate de masura creata pentru a exista o ordine in lume....
Pot sa spun ca e clar ca nici tu nu esti old nick?Haha
Ce legatura are timpul cu ordinea, in afara de faptul ca daca esti dezordonat dai vina pe lipsa de timp?Haha
Logica intrebarii era asta: Daca nu exista timp Dumnezeu cu ce isi omora timpul pe-acolo inainte sa-l inventeze? Nu vedeti cat de ilogica e discutia? Ilogice sunt doar intrebarile mele?Haha
Ce facea Dumnezeu inainte sa inventeze spatiul si materia ? Scria biblia, se juca de-a duhul lampii? Din moment ce Dumnezeu "exista" inseamna ca exista si timp, nu e logic? Cum sa "existe" in afara timpului, spatiului sau materiei? Logic, cum sa existe?What Doar pentru ca scrie in biblie? Asta e logica?
@Dorel, ma refeream la argumentele stiintifice prezentate de biblie, nu la argumentele impotriva acesteia.


1. Nu am spus niciodata ca sunt old nick si nimeni nu a spus asta pana acum... eu am inceput sa ma implic in comunitate pe vremea cand old nick inca era activ....
2.Off:Nu prea se vede ca esti filo daca nu crecunosti sesnsul unui cuvant....
Ma refeream ca a fost creat pentru ca oamenii sa se poate organiza....
3.Pui niste intrebare fara raspuns....
4. Da posibil intrebarile tale sa fie destul de lipsite de logica sau de inteles.....
5.Nu stiu de unde a inceput chestia cu old nick dar sper ca s-a terminat cum a spus si warhell:"Jeez .. unde am ajuns...."
Kristi,cine e mielu' ala care apare in Apocalipsa si deschide niste peceti?Stiam o poveste pe care parca o citisem in biblia pt copchii cu un tata pe care Dumnezeu il pune sa-si sacrifice copilul sau ceva de genul si cand era pe cale s-o faca Dumnezeu ii spune sa-i sacrifice doar un miel,asta-i milelu' erou care apare in Apocalipsa?Am citit un text in carte de romana si m-a facut curios.
(10-13-2013, 09:34 PM)Ducipal Wrote: [ -> ]Kristi,cine e mielu' ala care apare in Apocalipsa si deschide niste peceti?Stiam o poveste pe care parca o citisem in biblia pt copchii cu un tata pe care Dumnezeu il pune sa-si sacrifice copilul sau ceva de genul si cand era pe cale s-o faca Dumnezeu ii spune sa-i sacrifice doar un miel,asta-i milelu' erou care apare in Apocalipsa?Am citit un text in carte de romana si m-a facut curios.

Acel Miel din Apocalipsa il reprezinta pe Isus, si nu are nicio legatura cu povestea din Geneza (poate doar asa putin, ca idee). Isus e numit "Mielul lui Dumnezeu" deoarece El a fost/este jerta perfecta si suprema pentru pacat.
Kristi,ce parerea ai desprea varianta lui Iuda a cinei cea de taina? Cand acesta i-ar fi spus:"Stiu cine esti si de unde ai venit","Tu esti din taramul nemuritor al lui Barbelo" ,Babrbelo fiind un taram originar de dincolo de stele.Iisus provine din acest taram celest dar nu este fiul vreunui zeu,este avatarul lui Set cel de-al treilea fiu al lui Adam.Iisus dandu-si seama ca Iuda face parte din acest cult ii incredinteaza misiunea de a-l ajuta sa se elibereze de forma corporala si sa se intoarca in spatiul ceresc promitandu-i ca-i va indica stele care ii vor permite lui Iuda sa-l urmeze.
Vazusem defapt acum ceva vreme chestia asta la tv doar ca nu mai tineam bine minte,eu stiam ca Iisus ii cere lui Iuda sa-l tradeze pt a se elibera de forma corporala si pt a se ridica la cer,nu mai stiam insa si de chestia cu (virgula) cultul lui Set.
Chestia asta am luat-o dintr-o carte pe care o citesc acum si care este destul de interesanta si pare sa combata cu argumente foarte logice toate religiile.
(11-23-2013, 03:12 PM)Ducipal Wrote: [ -> ]Kristi,ce parerea ai desprea varianta lui Iuda a cinei cea de taina?

Se presupune ca ar fi fost scrisa prin secolul 2, ceea ce o cam descalifica din a fi numita varianta lui Iuda, din moment ce nu el a scris-o. Gnosticism nu are legatura cu crestinismul.

(11-23-2013, 03:12 PM)Ducipal Wrote: [ -> ]Chestia asta am luat-o dintr-o carte pe care o citesc acum si care este destul de interesanta si pare sa combata cu argumente foarte logice toate religiile.

Uimeste-ma si pe mine cu vreun argument de acolo. Smile
Iti recomand sa citesti cartea,"Dumnezeu nu e mare".
(11-25-2013, 06:07 PM)Ducipal Wrote: [ -> ]Iti recomand sa citesti cartea,"Dumnezeu nu e mare".

Car e faza de esti tu documentat in domeniu asta?
Care iti e baiu de faci dinastea?
(11-25-2013, 06:07 PM)Ducipal Wrote: [ -> ]Iti recomand sa citesti cartea,"Dumnezeu nu e mare".

Nu, multumesc. Am vazut cateva video-uri de-ale lui Hitchens si nu m-a impresionat cu nimic. Dar nu ai putea tu sa postezi niste citate/argumente logice interesante pe care le-ai citit?