World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(02-07-2012, 12:03 AM)Kristi Wrote: [ -> ]Ok, sa recapitulam:

Originea universului:
- a fost creat de un Creator
- s-a creat singur
- a existat mereu
(daca gasesti si alte optiuni as vreau sa le vad)

Ne intoarcem la discutia de anul trecut.Haha Am o optiune personala referitoare la originea universului si este foarte usor de demonstrat:
-nu stie nimeni nimic
Dovada: cei mai multi oameni nici nu se gandesc la asta pentru ca sunt preocupati de alte lucruri. Smile
Ma gandesc ca iti dai si tu seama ca asta nu e o optiune, ci doar modul in care interpretezi tu originea universului. Pentru universul asta tot ar trebui cumva sa apara.

"Dovada: cei mai multi oameni nici nu se gandesc la asta pentru ca sunt preocupati de alte lucruri."

Majoritatea doctorilor credeau prin anul ~1800 ca daca esti bolnav ar trebui sa ti se scoata niste sange ca sa iti revii (asa a murit G. Washington in 1799). In vechime, majoritatea oamenilor de stiinta credeau ca Pamantul e geocentric, adica toate celelalte planete si stele din univers se invart in jurul Pamantului (bineinteles ca asta a fost dovedita gresit acum multi ani, dar totusi mai exista si azi unii oameni care cred in teoria asta).

Doar pentru ca majoritatea crede ceva asta nu inseamna ca e adevarat.
Cristian, ce crezi despre teoria lui Darwin?
(02-07-2012, 03:47 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Cristian, ce crezi despre teoria lui Darwin?

E vorba tot despre evolutie in acea teorie, nu? Ceea ce inseamna ca e gresita. Chiar si Darwin a recunoscut ca evolutia e absurda:

"To suppose that the eye, with all its inimitable contrivances for adjusting the focus to different distances, for admitting different amounts of light, and for the correction of spherical and chromatic aberration, could have been formed by natural selection, seems, I freely confess, absurd in the highest possible degree."

“Evolution is unproved and unprovable. We believe it because the only alternative is special creation, and that is unthinkable” Sir Arthur Keith
Zamo, tu crezi in evolutie?
(02-07-2012, 09:42 AM)Kristi Wrote: [ -> ]Doar pentru ca majoritatea crede ceva asta nu inseamna ca e adevarat.

Damn right! Sunt de acord cu chestia asta.
Da asta e foarte adevarat uni oameni daca aud ceva la televizor imediat incep sa cread

Ca un om in cautare de evidente pt. a crede in D-zeu, mi-a atras atentia aceasta melodie/videoclip. Urmariti-l pana la sfarsit si spuneti o parere.
Ei, e putina exagerata comparatia dintre maimuta - om, dar chestia aceea cu high IQ family si low IQ family mi se pare destul de adevarata.

O mica observatie: imi place comparatia de la 1:15 Grin.
Ba...am avut ocazia azi de a vorbi cu un dobitoc, incult si supriza era penticostal...despre faptul ca Darwin ar fi scris in originea specilor despre faptul ca oamenii se trag din maimute...porcarie pe care o gramada de oameni o credHaha...dar e total neadevarata. Darwin a spus ca oamenii si maimutele au la origine un stramos comun care inca a ramas veriga lipsa, si ca oamenii se deosebesc de maimute cam la un procent de 2%...ceea ce a fost si demonstrat.
Deocamdata inca se pune bazele unei teorii despre formarea lumii, unii spun ca e Big Bang, altii spun ca e vorba de Materie Neagra si Gauri Negre, deci exista o multitudine de teorii si pana nu se va crea o teorie cu baze solide, nu voi crede niciuna. Apropo de ce ai zis despre faptul ca Pamantul se credea ca e in centru, oamenii au crezut acest lucru din cauza Bibliei si religiei si a multor speculatii pe baza lor, fara ca sa verifice. Ca deobicei, Kristi se abate de la subiect. Om daca in anul 2400i.Hr.,ar fi fost potopul acum nu am mai fi vorbit nici despre Menes, nici despre Hammurabi sau Nabucodonosor, nici macar despre piramidele din Gizeh deoarece ar fi fost distruse! Si apropo, de greci as dori sa te contrazic, in acea perioada, populatiile miceniene si minoice erau in plina floare, si nu cred ca am mai fi vorbit despre ele acum daca ar fi fost vreun potop. In plus cum s-a format grecia antica in asa putin timp, adica din 8 oameni nu pot rezulta nu stiu cate popoare pe tot globul pamantesc in doar 400 de ani!
Demonstreaza-mi ca ceea ce zic nu e corect.
Si as dori sa pui cele 20 de intrebari despre evolutie, iti voi raspunde cu cea mai mare placere.